Skuteczne negocjacje

Negocjacje nigdy nie są proste. Właściwe prowadzenie rozmów może zarówno przynieść korzyści, jak i przysporzyć wiele problemów. Co w takim razie powinien zrobić dobry negocjator? Powinien skupiać się na tym, co mówi do niego rozmówca, i uważnie analizować jego wypowiedź.

Negocjatorzy często uważają, że jeśli wykładają na stół wiele korzyści i mają wystarczające środki nacisku, są w stanie wywalczyć doskonałe warunki. Chociaż kwestie te są z pewnością ważne, wiele innych czynników ma również istotny wpływ na ostateczną pozycję wszystkich stron negocjacji. Często też boimy się, że bez względu na to, jak dobrze będziemy przygotowani, prowadzone przez nas negocjacje i tak staną się nieproduktywne. Jak temu zapobiec? Co zrobić, aby poprawić jakość rozmów?

Te oraz inne zagadnienia poruszaliśmy wielokrotnie w naszych artykułach. Znajdują się w nich również praktyczne wskazówki, dzięki którym już teraz możesz zacząć udoskonalać jakość swoich negocjacji. Pamiętaj, każda rozmowa jest inna, a od tego, w jakim stopniu się do niej przygotujesz, zależy powodzenie negocjacji. Negocjacje, niezależnie od tego, czego dotyczą, są skuteczne wtedy, gdy prowadzą do przekonania drugiej strony do tego, że to my mamy rację.

Punktem wyjścia do prowadzenia wszelkich negocjacji jest konflikt interesów. Jak więc osiągnąć porozumienie? Przede wszystkim jasno przedstaw to, co masz do przekazania. Nawet jeżeli rozmówca ma odmienne zdanie niż ty, to dyskutując w sposób merytoryczny z pewnością dojdziecie do konsensusu. Możesz do tego celu wykorzystać różne techniki negocjacyjne.

Nikt chyba jeszcze nigdy nie ogłosił oficjalnej liczby zdefiniowanych technik negocjacyjnych, ale gdyby zebrać techniki z różnych zakątków świata, różnych dziedzin, we wszystkich ich wersjach, to pewnie uzbierałoby się ich kilkaset. Bądź ostrożny ze stosowaniem tych najpopularniejszych – skoro dana technika jest popularna, to ta druga strona także może ją znać i łatwo rozpoznać – zwłaszcza że zdemaskowanie twojej techniki przez drugą stronę może podważyć twój autorytet i siłę negocjacyjną.

Skuteczne negocjacje

Jak ostudzić temperaturę gorączkowych negocjacji? 

Bez względu na to, co skłania nas, aby przyjąć wojownicze nastawienie, istnieje kilka sposobów rozładowania napiętej atmosfery.

Emocje i sztuka negocjacji 

W ostatnim dziesięcioleciu badacze zaczęli dokładnie analizować, jak emocje mogą oddziaływać na zachowania negocjatorów.

15 zasad negocjowania warunków zatrudnienia 

Autor artykułu, profesor Harvard Business School, specjalista w dziedzinie negocjacji, radzi jak odnieść sukces podczas pertraktacji z potencjalnym pracodawcą.

Czego Donald Trump nie wie o negocjacjach? 

Koncepcja negocjacji według amerykańskiego prezydenta.

Gdy negocjatorami rządzą emocje 

Czy rzeczywiście powinniśmy ignorować uczucia, jakich doświadczamy podczas negocjacji?

Przejmij inicjatywę, zanim zaczną się rozmowy 

Skup się na czynnikach wstępnych, które determinują wynik negocjacji.

5 sposobów, jak efektywnie się komunikować w rozmowie jeden na jeden 

Jak radzić sobie w sytuacji biznesowej, w której nie tyle prowadzimy prezentację, co prowadzimy rozmowę?

Naucz swoich ludzi przyjmować odmienny punkt widzenia 

Z badania obejmującego rozmowy z menedżerami wyższego szczebla z firm z listy Fortune 500 wynika, że do wykształcenia umiejętności spojrzenia na świat oczami innej osoby są przydatne cztery taktyki: