X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Czasem przywódcy potrafią wyrazić więcej bez słów niż za ich pomocą. Liczy się przekonanie i pewność siebie. Ta myśl zaświtała mi podczas oglądania Podróży powrotnej z Kevinem Baconem w roli głównej.

Film powstał na podstawie przejmującej prawdziwej relacji podpułkownika Mike'a Strobla z misji eskortowania zwłok zabitego w Iraku szeregowca Chance'a Phelpsa do miejsca ostatniego spoczynku w Wyoming. Choć Bacon gra tu główną rolę, wypowiada nie więcej niż 10 stron tekstu, rozbitego na jedno- czy dwuzdaniowe kwestie. Pomimo niewielu kwestii, widzimy współczucie, jakie odczuwa wobec młodszego kolegi, konflikt, jaki przeżywa z powodu niebrania udziału w walce oraz silne przywiązanie do swojej służby.

Aktorska gra Bacona może nam przypomnieć o tym, że przywódca nie zawsze potrzebuje słów, aby przekazać sens; komunikaty niewerbalne często znaczą więcej niż jakiekolwiek słowa. Niestety bardzo często komunikacja niewerbalna służy wyrażeniu roztargnienia, pogardy czy nawet wstrętu, czyli negatywnych emocji. Przełożeni, zwłaszcza zajmujący wysokie stanowiska kierownicze, muszą uważać nie tylko na słowa, lecz również na język ciała. Oto kilka wskazówek.

Rozluźnij mięśnie twarzy

Pracowałem kiedyś z utalentowanym inżynierem, który szczerze lubił uczyć innych. Jednak ponieważ był w firmie nowy, ludzie go nie znali. A kiedy na niego patrzyli, widzieli spiętą, skupioną twarz. Jego ciało wydało się mówić: „Nie zbliżaj się!”. Choć faktycznie głęboko koncertował się na pracy, był przy tym ujmującym i życzliwym człowiekiem. Cały czas ćwiczył świadome rozluźnianie mięśni twarzy. Kiedy mu się to udawało natychmiast sprawiał o wiele bardziej przystępne wrażenie, a przez to łatwiej nawiązywał kontakt z kolegami. (Rozluźnianie mięśni twarzy można ćwiczyć przed lustrem i nie ma to nic wspólnego z próżnością).

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak podejmować trudne decyzje? »

Przywództwo pod ostrzałem… rakietowym 

Dov Frohman

Kiedy wybuchła pierwsza wojna w Zatoce Perskiej, Dov Frohman był dyrektorem Intel Israel, i to na nim spoczywała odpowiedzialność za losy firmy w sytuacji kryzysowej. W osobistej relacji opisuje, czym była owa odpowiedzialność nie tylko za przyszłość swojej organizacji, lecz także całego sektora nowych technologii i życie pracowników.
To jest opowieść o sposobie i powodach decyzji podjętej przez dyrektora generalnego izraelskiego oddziału Intela, o tym, jak ją wykonał i o jej konsekwencjach. Cenna nauka o podejmowaniu decyzji w sytuacji nadzwyczajnej, gdy ryzyko jest najwyższe z możliwych.

Poproś o stały nadzór

Poproś zaufanego kolegę, aby obserwował twoją mimikę i postawę podczas spotkań, zwłaszcza tych, na których toczy się zażarta dyskusja. Jeśli wyglądasz na znudzonego lub poirytowanego lub jeśli w niedbałej pozie wyglądasz przez okno, wysyłasz komunikat, że wolałbyś być gdzie indziej. Jeśli masz surową minę, możesz sprawiać wrażenie zdenerwowanego. Pamiętaj o tym, że ludzie nie tylko słuchają tego, co masz do powiedzenia, ale też patrzą na to, jak wyglądasz, kiedy to mówisz.

Czekaj w gotowości

W niektórych kulturach, na przykład amerykańskiej lub skandynawskiej, przywódca mówi niewiele i w ważnych sprawach często zabiera głos jako ostatni. Liderzy biznesu powinni zachęcać podwładnych do swobodnego wyrażania swoich opinii, wtrącając się jedynie wówczas, gdy mają coś istotnego do dodania. W burzliwych dyskusjach uwagę ludzi przykuwa cicha pewność siebie. Nie podnoś głosu. Kiedy uwaga innych skupiona jest na tobie, przemawiaj spokojnie i z przekonaniem. Nic nie stanowi większej emanacji siły, jak opanowanie, gdy wszyscy wokół krzyczą.

Jednak przywódcy nie powinni przyjmować nieruchomego wyrazu twarzy jakby byli po serii zastrzyków z botoksu. Kiedy gra toczy się o wysoką stawkę, warto okazać emocje i nie pozostawać wyłącznie przy słowach. W sprawach dużej rangi przywódca jest uprawniony do porozumiewania się za pomocą swojego autorytetu i charyzmy. Na przykład, kiedy pomimo posiadania właściwych narzędzi i zasobów zespół ignoruje terminy, ostra reprymenda jest całkowicie na miejscu. Wyrażenie emocji w słusznej sprawie, to doskonały sposób na przykucie uwagi do pilnych zadań.

Oczywiście wszystko należy robić z głową. Pamiętam rozmowę, którą odbyłem z legendarnym trenerem drużyny hokejowej University of Michigan, Redem Berensonem. Powiedział, że gdyby podniósł głos na nowicjusza, mógłby go pozbawić całej pewności siebie. Z drugiej strony, gdyby od czasu do czasu nie zbeształ doświadczonego zawodnika, ten mógłby całkowicie utracić koncentrację. Rzecz polega na właściwym wyczuciu sytuacji i użyciu odpowiednich środków.

Jedną z najbardziej bolesnych scen w Podróży powrotnej oglądamy wtedy, kiedy bohater grany przez Bacona przygląda się ciału szeregowca w trumnie. Choć nikt inny nie będzie go oglądał, bohater poczuwa się do obowiązku, aby należycie ubrać zmarłego do pogrzebu. Nie padają żadne słowa. Twarz aktora wyraża wszystko, co powinniśmy wiedzieć.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czytanie pomaga w zarządzaniu ludźmi »

Chcesz mieć coś do powiedzenia? Czytaj więcej! 

John Coleman

Nawyk częstego i wnikliwego czytania, jest jedną z cech charakterystycznych dla największych liderów.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy