X
Następny artykuł dla Ciebie

Pięć sposobów na przetrwanie gorącego okresu w pracy

Alice Boyes

To może dotyczyć każdego – księgowego w najgorętszym momencie sezonu podatkowego, młodego lekarza w trakcie rezydencji albo przedsiębiorcy, który stara się pogodzić obowiązki związane z budowaniem startupu i z opieką nad dzieckiem. Wielu z nas przechodzi przez trudne chwile w życiu, kiedy brakuje czasu na sprawy osobiste. Niestety, często nasze zawodowe obowiązki regularnie pochłaniają dużo czasu, powodując długotrwały brak odpoczynku.

Choć tego typu okresy przepracowania nie są czymś, co można zaakceptować, jednak istnieją pewne sytuacje, kiedy są koniecznością lub wiemy, że mają sens. Niewątpliwie sama tak czasami robiłam, ucząc się do egzaminów albo też przygotowując do wydania książki. W takich momentach, kiedy weekend wolny od zajęć wydaje się być odległym marzeniem, porady zalecające utrzymywanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, ograniczanie stresu i dbanie o odpowiednią liczbę godzin snu wydają się wręcz nietaktem. Nikt nie musi cię pouczać, że powinieneś mniej pracować. To każdy wie. Potrzebujesz za to praktycznych wskazówek, jak przetrwać ten trudny czas i osiągnąć sukces, musząc pracować na pełnych obrotach. Oto kilka strategii, które mogą ci w tym pomóc.

Skorzystaj z zasady Premacka

Zasada Premacka (w obszarze, który ma zastosowanie tutaj) oznacza wykorzystanie łatwiejszej czynności jako nagrody za wykonanie czynności trudniejszej. Na przykład możesz nagrodzić siebie za ukończenie zadania, które jest wymagające poznawczo (np. napisanie skomplikowanego raportu), wykonując mało ważne, ale niezbędne zadanie – załatwiając sprawy niezbędne do funkcjonowania firmy. Takie podejście pomoże ci w określeniu tempa pracy w ciągu dnia, zapewniając regularne przerwy, podczas których możesz przestawić mózg na wolniejsze obroty, zachowując jednocześnie wydajność. Potraktuj to jak regenerację sił po biegu poprzez spacerowanie, a nie stanie w miejscu.

Spraw, by Twój biznes był SMART »

Inteligentny biznes. Jak Alibaba uczy działać, konkurować i wygrywać w cyfrowym świecie? 

Inteligentny biznes. Jak Alibaba uczy działać, konkurować i wygrywać w cyfrowym świecie?
Poznaj tajemnice sukcesu giganta internetowego z Chin i dowiedz się, jak wykorzystać je w swojej firmie – niezależnie od jej wielkości oraz branży!

Rozdzielaj obowiązki

Zadania, które naprawdę lubisz, mogą stać się nieprzyjemnym obowiązkiem, jeśli w trakcie ich realizacji jesteś myślami gdzie indziej, odczuwasz stres i niepokój spowodowany setką innych spraw. Które zadanie sprawia ci przyjemność lub daje satysfakcję, nawet jeśli jest czasochłonne? Być może jest to wymyślenie najlepszego sposobu na przedstawienie skomplikowanej wizualizacji danych albo ćwiczenie wystąpień publicznych przed przyjaciółmi lub rodziną?

Ciesz się z realizacji każdego ważnego zadania, które realizujesz w efektywny sposób. W przypadku powtarzających się trudnych czynności pomyśl o elementach, które lubisz najbardziej w pierwszej, środkowej i końcowej fazie ich realizacji. Ja na przykład lubię wczesne etapy projektów, kiedy muszę poszerzyć swoją wiedzę, szukając odpowiedniej bibliografii, albo środkową, gdy zmagam się z tym, co mi nie pasuje w napisanym już tekście, choć jestem zadowolona z jego ogólnej struktury i brzmienia. Podkreślając wyraźne, przyjemne aspekty zadań, możesz podejść do nich z większą uważnością i delektować się nimi.

Wykorzystuj krótkie momenty wypoczynku na relaks psychiczny

W okresach intensywnej pracy kusi, aby wykorzystywać każdą wolną chwilę na wykonywanie produktywnych czynności, takich jak odpowiadanie na e‑maile czy też rozważanie podejmowanych decyzji. Może się to zdarzyć, kiedy stoisz w kolejce w supermarkecie, czekasz na rozpoczęcie prezentacji albo masz pięć minut pomiędzy zakończeniem zadania a rozpoczęciem zebrania. W okresach nawału pracy dodatkowa aktywność może ci się wydawać niezbędna. Ale tak nie jest! Zamiast tego pomyśl o wykorzystaniu tych krótkich chwil przerwy na autentyczny wypoczynek psychiczny. Zrób kilka głębokich oddechów, opuść ramiona i rozluźnij napięte ciało.

Naturalnie nie musisz bezwzględnie trzymać się tej rady. Jeśli odpowiada ci wykorzystanie tych krótkich chwil na pracę, nie rezygnuj z nich w dni robocze, ale dla odmiany weź pod uwagę możliwość zapewnienia sobie krótkiego wypoczynku w trakcie weekendu. Znajdź swoją własną równowagę.

Wprowadź do porządku dnia fizyczne rytuały

W okresach przeciążenia pracą w twoim ciele gromadzą się ogromne napięcia fizyczne. Częściowo jest to spowodowane naturalną reakcją ludzką pobudzającą do walki lub ucieczki w reakcji na strach lub stres. Na przykład ewolucyjnym źródłem zaciskania pięści jest dziedzictwo naszych przodków będące sygnałem do ucieczki lub ataku. Niektóre osoby oddychają szybciej, odczuwając stres. Inne przyjmują agresywny, dominujący ton głosu lub pokazują te emocje poprzez mowę ciała. Ponieważ często reakcje te są nieuświadomione, wymagają podpowiedzi, które pomogą je skorygować.

Spróbuj korzystać z wyzwalaczy kontekstowych – decydując, które momenty w ciągu dnia poświęcisz fizycznej dekompresji. Możesz wziąć kilka spokojnych oddechów za każdym razem, gdy idziesz do łazienki, zaraz po przebudzeniu, albo przed pójściem spać. Możesz też używać emocji jako wyzwalaczy, na przykład, gdy czujesz się zestresowany, skup się na własnym ciele, szukając punktów napięcia i rozluźnij je, odblokowując wszystkie te miejsca. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, po prostu spróbuj kilka razy otworzyć i zamknąć pięści, zaciskać i rozluźniać szczękę lub podnosić i opuszczać ramiona. Twoje myśli, emocje i reakcje cielesne tworzą pętlę sprzężenia zwrotnego. Naśladując fizjologiczne reakcje zrelaksowanej osoby, zwiększysz swoją otwartość i łatwiej ci będzie wykonywać trudne psychicznie czynności, takie jak przyjmowanie informacji zwrotnej, które wymagają otwartego myślenia.

Więcej wiedzy czeka na ciebie! Kup prenumeratę i odbierz specjalny bonus »

Prenumerata roczna BASIC + pakiet wiedzy SUKCES LIDERA 

Chcesz skuteczniej zarządzać sobą i swoją karierą?
Szukasz sposobów na odzyskanie kontroli nad swoim czasem w natłoku zadań i obowiązków?

Sięgnij po wyjątkowy zestaw w świetnej cenie:
Planer Lidera z Prenumeratą Harvard Business Review Polska
i bez trudu zaplanuj sukces w roli lidera.

Zobacz, jakie to proste!

Połącz przyjemne zajęcia z innymi

W książce The Healthy Mind Toolkit pisałam, że ludzie bardzo często odkładają na bok przyjemności, zwłaszcza gdy czują, że mają za dużo rzeczy na głowie lub nie zasłużyli sobie na nie. Możesz odseparować się od stresu spowodowanego pośpiechem i przeciążeniem, regularnie wiążąc proste przyjemności z konkretnymi działaniami, które nie są aż tak ekscytujące. Ja na przykład za każdym razem, kiedy lecę samolotem, robię sobie kanapki z masłem orzechowym i to jedyna okazja, kiedy je jem. W ten sposób łączę mentalnie te dwa doświadczenia. Bez względu na to, jak bardzo jestem zestresowana podróżą lub pracą, jaką muszę wykonać przed lotem, w jego trakcie lub po zakończeniu, czuję się odrobinę bardziej zrelaksowana, ponieważ przygotowałam sobie małą ucztę. Albo też, jeśli lubisz podcasty, możesz wprowadzić rytuał słuchania określonych programów podczas powrotów z pracy do domu. Systematycznie przeznaczaj trochę czasu na to, co sprawia ci przyjemność, aby uwolnić się od trudności podejmowania decyzji.

Żeby było jasne: nie mówię o patentach, które umożliwią nam beztroskie oddawanie się pracoholizmowi. Jednak w chwilach, kiedy intensywna praca ma sens w krótkim lub dłuższym terminie (lub jest koniecznością), wszyscy potrzebujemy strategii, które pomogą nam ograniczyć szkody. Ważne jest, aby każdy z nas znalazł swój rytm i nie dopuszczał do sytuacji, w której to obowiązki zawładną naszym życiem.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Przepracowanie źle służy naszemu zdrowiu psychicznemu »

Mówisz: odnoszę sukcesy! To dlaczego wciąż pracujesz 70 godzin tygodniowo? 

Laura Empson

Wszyscy wiemy, że chroniczne przepracowanie źle służy naszemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Chcielibyśmy zmienić sposób, w jaki pracujemy, ale nie za bardzo wiemy jak.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy