X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Mentalność rozwojowa: czym jest i dlaczego warto ją rozwijać

Carol Dweck  · 3 min

Mentalność rozwojowa: czym jest i dlaczego warto ją rozwijać

Podsumowując krótko dotychczasowe wyniki badań, mentalność rozwojową posiadają osoby, które uważają, że ich talenty da się rozwijać (poprzez ciężką pracę, właściwe strategie czy informacje płynące od innych). Osoby takie cieszą się zazwyczaj lepszymi osiągnięciami aniżeli ci, którzy mentalnie są przywiązani do status quo (osoby, które uważają, że ich talent to wyłącznie wrodzony dar). Wynika to z tego, że mniej się przejmują pozowaniem na mądrych, jednocześnie bardziej koncentrując się na uczeniu się.

Kiedy mentalność rozwojowa staje się dominującą cechą firmy, jej pracownicy mówią, że mają poczucie większych możliwości samodzielnego działania, a co za tym idzie, są też bardziej zaangażowani; otrzymują też o wiele większe wsparcie od organizacji, która promuje postawy hołdujące współpracy i innowacjom. Z kolei osoby pracujące w firmach, w których wyznaje się wiarę w status quo, najczęściej mówią o jednym - wzajemnym oszukiwaniu się pracowników, którzy traktują fałsz jako narzędzie awansu w wyścigu talentów.

W następstwie tych spostrzeżeń „mentalność rozwojowa” stała się modnym terminem w wielu firmach, który figuruje nawet w tekstach formułujących ich misję. Kiedy jednak zagłębimy się w szczegóły, możemy odkryć, że zrozumienie tego pojęcia jest jednak ograniczone. Przyjrzyjmy się więc trzem najczęściej pojawiającym się nieporozumieniom.

Stałe zwiększanie efektywności osobistej to jedna z kluczowych umiejętności menedżerskich. »

1. Skoro już to mam, to mam to na zawsze

Ludzie często mylą mentalność rozwojową z elastycznością, otwartością czy pozytywnym oglądem rzeczywistości - z cechami, które, jak wierzą, po prostu zawsze posiadali. Wraz z moimi kolegami z pracy nazywamy to fałszywą mentalnością rozwojową. W rzeczywistości w każdym z nas istnieją oba rodzaje mentalności, różnica polega jedynie na proporcjach, a te zmieniają się pod wpływem naszych doświadczeń. Nie ma czegoś takiego jak czysta mentalność rozwojowa, której istnienie musimy najpierw stwierdzić, by móc osiągnąć to, czego oczekujemy.

2. Mentalność rozwojowa polega po prostu na chwaleniu i nagradzaniu zaangażowania

Nie sprawdza się to ani w szkole, ani w pracy. W obu tych środowiskach liczą się wyniki. Zaangażowanie, które nie przekłada się na pozytywne wyniki, nie jest nigdy niczym dobrym. Najważniejsze, żeby nie nagradzać samego zaangażowania, lecz postępy, kładąc nacisk na procesy, które do nich prowadzą, np. korzystanie z pomocy innych, testowanie nowych strategii czy wyciąganie wniosków z niepowodzeń, by na ich podstawie kontynuować pracę w sposób bardziej efektywny. Nasze badania pokazują, że wynik - czyli to, co najważniejsze - jest rezultatem głębokiego zaangażowania w te procesy.

Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.

Z prenumeratą możesz więcej!

3. Wystarczy zadeklarować mentalność rozwojową, a reszta stanie się sama

Wyartykułowanie misji to coś wspaniałego. Nie można w końcu dyskutować ze wzniosłymi ideałami jak wzrost, upodmiotowienie czy innowacyjność. Ale cóż one znaczą dla pracowników, jeżeli firma nie realizuje działań, które by je urzeczywistniły czy uczyniły łatwiejszymi do osiągnięcia? W takim wypadku wszystko sprowadza się tylko do retoryki. Organizacje, które są ucieleśnieniem mentalności rozwoju, stymulują pracowników do właściwego podejmowania ryzyka, gdyż wiedzą, że brak rozwagi w podejmowaniu ryzyka nie przynosi niczego dobrego. Nagradzają pracowników za wyciąganie ważnych i użytecznych wniosków, nawet jeżeli realizowany projekt nie wypełnia założonych na początku celów. Wspierają współpracę - a nie konkurencję - między poszczególnymi pracownikami czy jednostkami organizacyjnymi. Sprzyjają rozwojowi każdego pracownika nie tylko werbalnie, ale i czynem, zapewniając szeroki dostęp do możliwości rozwoju; do tego nieustannie wspierają mentalność rozwoju poprzez realizację konkretnej polityki.

Nawet jeżeli uda nam się skorygować te błędy w myśleniu, osiągnięcie mentalności rozwojowej wciąż pozostaje wyzwaniem. Wynika to z faktu, że wszyscy jesteśmy spętani różnymi ograniczeniami narzucanymi nam przez „mentalność status quo”. W obliczu wyzwań, krytyki czy konstatacji, że nasza wydajność jest poniżej przeciętnej, łatwo ulec poczuciu zagrożenia i uciekać się do działań defensywnych - czyli działań, które hamują rozwój. Źródłem takich pułapek mentalności status quo jest też nasze środowisko pracy. W firmie, która stawia na konkurowanie talentów, ludziom trudniej jest pracować nad mentalnością rozwojową czy związanymi z nią zachowaniami, takimi jak dzielenie się informacją, współpraca, dążenie do innowacji, poszukiwanie informacji zwrotnej czy przyznawanie się do błędów.

Przejmij kontrolę nad swoim mózgiem i wyzwól swój potencjał »

Umysł Lidera 

Umysł lidera (The Leading Brain)
Wykorzystaj przełomowe odkrycia neuronauk, które zmieniają podejście do zarządzania sobą i innymi
Książka dla Trenera 2018 w prestiżowym konkursie Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.
Najlepsza książka biznesowa 2017 roku w kategorii Zarządzanie wg startegy+business.
Lektura obowiązkowa dla osób, które chcą pokonać swoje ograniczenia i poznać szczyt swoich możliwości!

Aby pozostać w obszarze wzrostu, musimy uświadomić sobie te czynniki i starać się je neutralizować. Wielu menedżerów skorzystało, ucząc się, jak rozpoznać, że oto właśnie ujawnia się ta część naszej zachowawczej „persony” i jakimi argumentami wzbudza w nas poczucie zagrożenia czy zachowania defensywne. Co najważniejsze, z czasem nauczyli się jej odpowiadać, przekonując ją do współpracy nad realizacją ambitnych celów.

To ciężka praca, ale zarówno pojedyncze osoby, jak i organizacje mogą wiele zyskać, jeżeli pogłębią własne zrozumienie koncepcji i procesów związanych z mentalnością rozwoju i zaczną korzystać z nich w praktyce. Da to im pełniejsze poczucie własnej tożsamości, preferencji i kierunków rozwoju.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koncentruj się na pozytywach »

Szczęśliwe miejsca pracy to też takie, w których można się czegoś o sobie dowiedzieć 

Emma Seppälä , Kim Cameron

Można być szczerym, a jednocześnie dbać o pracownika – nie ma w tym żadnej sprzeczności.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy