X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Cztery nawyki osób, które ciągle uczą się nowych umiejętności

Mike Kehoe  · 4 min

Cztery nawyki osób, które ciągle uczą się nowych umiejętności

Zajmuję się szkoleniami online i wiem, że początek roku to czas, kiedy pracownicy mają wzmożoną chęć zdobywania nowych umiejętności. Może motywują ich postanowienia noworoczne, a może widok kolegów z pracy, którzy przeważnie właśnie w styczniu dokonują zmian w swojej karierze.

Niestety początkowe zaangażowanie w naukę zbyt często przemija. Badania pokazują, że 40% do 80% uczestników kursów online rezygnuje z nauki przed jej zakończeniem.

Harvard Business Review Polska to prestiżowy magazyn dla tych, którzy są głodni sukcesu. Inwestując w wiedzę harvardzką, robisz krok w dobrym kierunku. Sprawdź teraz!

Ci, którzy odpadają, tylko na tym tracą. W ankiecie z udziałem ponad 50 tysięcy absolwentów masowych otwartych kursów online (MOOC) na platformie Coursera, 72% respondentów zadeklarowało, że odczuło związane z uczestnictwem w kursie korzyści zawodowe: efektywniejsze wykonywanie obecnej pracy, znalezienie nowej pracy lub otrzymanie podwyżki.

Ponieważ pracowałem przez pewien czas w dziale HR dużego banku oraz zajmowałem się strategicznym konsultingiem HR, miałem okazję obserwować nie tylko, jak nauka i podnoszenie kompetencji wpływa na mobilność pracowników, a także, co sprawia, że ludzie zaniedbują tę naukę. Z czasem, pracując z użytkownikami oraz specjalistami od nauczania przekonałem się, że ogromne znaczenie mogą mieć w tym względzie cztery podstawowe nawyki.

Skoncentruj się powstających dopiero umiejętnościach

Przy tylu możliwych opcjach, jakie mamy obecnie do dyspozycji, kusi nas, aby po prostu wpisać w Google’a jakiś ogólnikowe hasło i rozpocząć pierwszy lepszy kurs, który się nam się wyświetli. To strata czasu.

Wymagania zawodowe szybko ewoluują. Aby być na czasie, musisz skoncentrować się na najnowszych, powstających dopiero umiejętnościach. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • Zorientuj się, jakich umiejętności poszukują w rekrutacji liderzy w twojej branży. Zapoznaj się z najnowszymi ogłoszeniami o pracę w najlepszych firmach i zobacz, jakie kwalifikacje się w nich pojawiają.

  • Skontaktuj się z osobami z twojego grona znajomych lub LinkedIn, które wykonują pracę, na której ci zależy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie umiejętności sprzedażowe lub technologie zyskują na znaczeniu, porozmawiaj ze doświadczonymi sprzedawcami. Zapytaj ich, czego musieli się nauczyć, aby osiągnąć sukces w swojej pracy oraz jakie umiejętności musi opanować ktoś, kto chce zostać odpowiednim kandydatem.

Możesz czuć się niezręcznie zadając tego typu pytania. Tymczasem przekonałem się, że w większości przypadków ludzie z chęcią dzielą się takimi informacjami. Zależy im, aby coraz więcej zdolnych kandydatów podejmowało pracę i znało najnowsze trendy.

W miarę jak zaczniesz się orientować w najważniejszych umiejętnościach, jakie należy opanować, zapytaj tych ekspertów, czy mogą polecić ci jakiś konkretny kurs online, który ma praktyczną wartość. Uważnie zapoznaj się z opisami kursów – wybieraj takie, które przydadzą ci się w pracy, a nie tylko zapewnią wiedzę czysto akademicką. Na przykład możesz szukać instruktorów, którzy są wiodącymi ekspertami w twojej branży, lub treści stworzonych we współpracy z firmami, które podziwiasz.

Działaj synchronicznie

W dzisiejszych czasach mikrouczenie się – korzystanie z narzędzi do nauki online w dogodnym dla nas miejscu i porze – coraz częściej staje się standardem w dziedzinie szkoleń i doskonalenia umiejętności. Ten model nauki ma swoje korzyści takie jak swoboda, wygoda i łatwe do przyswojenia treści.

Ale ma też i wadę. Te asynchroniczne doświadczenia przeżywamy często w samotności. Bez jakiejkolwiek interakcji w czasie rzeczywistym – czy to osobiście czy też online – wielu słuchaczy traci motywację. Naukowcy odkryli, że „poczucie izolacji” występujące u niektórych uczestników kursów online „może decydować o sukcesie nauki lub jego braku”. Postulują więcej doświadczeń „synchronicznych”. Inni badacze ustalili również, że interakcja i współpraca stanowią decydujące czynniki skutecznej nauki.

W mojej pracy regularnie obserwuję, że studenci, którzy zapisują się na prowadzony na żywo kurs online – taki, w którym ma się kontakt z wykładowcą i innymi uczestnikami przynajmniej raz w tygodniu – dłużej w nim uczestniczą i więcej się uczą. Częstokroć tego typu programy oferują materiały, nad którymi można pracować samodzielnie. Ale poczucie wspólnoty jest potężnym czynnikiem motywującym, podobnie jak pragnienie, żeby nie pozostawać w tyle za grupą.

Kiedy kurs na żywo nie jest dostępny, zachęcam uczących się do znalezienia wspólnika w nauce – przyjaciela lub znajomego, który ma podobne cele w nauce. Umówcie się na wspólną naukę co tydzień. Można się wiele nauczyć dzięki pytaniom zadawanym przez innych i wzajemnemu udzielaniu odpowiedzi, kiedy zaczynamy je rozumieć. Dzieje się tak, ponieważ sam akt uczenia innych może poprawić zrozumienie, zapamiętywanie i zastosowanie treści.

Natychmiast wdrażaj poznaną wiedzę

Badania pokazują, że wykonywanie poznanych zadań ma decydujące znaczenie, ponieważ „zastosowanie wzmacnia przyswajanie treści działając jako rozbudowana strategia zapamiętywania”.

Na tym polega częściowo problem, z którym styka się wielu inżynierów, szukając pracy zaraz po studiach. Utknęli w „królestwie teorii”, mając niewiele doświadczeń w praktycznym zastosowaniu poznanej wiedzy. Z tym samym problemem możemy się spotkać, ucząc się online. Na przykład mogę tygodniami oglądać wideo, jak konfigurować rozproszony system komputerowy. Ale jeśli nie wejdę na stronę Amazon Web Services i nie zastosuję tej wiedzy, to wkrótce zapomnę wiele z tego, czego się nauczyłem.

A zatem bez względu na dziedzinę, jaką poznajesz, szukaj okazji do zastosowania nowych umiejętności. (Poza lepszym przyswojeniem materiału, umożliwi ci to odkrycie nieprzewidzianych wyzwań). W zależności od umiejętności, możesz na przykład uczestniczyć we wspólnym projekcie w pracy lub stworzyć własny, niewielki projekt w domu. Podobna do realnego doświadczenia będzie natomiast symulacja online.

Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów »

Decyzje doskonałe 

Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów.
Sięgnij po przewodnik myślenia zintegrowanego dla przywódców – bestseller „Wall Street Journal” i najlepszą książkę biznesowa według The Glob and Mail. To bezcenne źródło praktycznych wskazówek dla każdej osoby, która chce podejmować lepsze decyzje w życiu i biznesie!

Wyznacz cel, do którego dążysz

Podobnie jak maratończycy, słuchacze kursów online muszą mieć jasny cel, aby utrzymać koncentrację. Krótkoterminowo trudno jest ustalić zwrot z inwestycji (pod względem czasu oraz wydanych pieniędzy). Ale ci, którym uda się wytrwać, zazwyczaj mają apetyt na coś większego – nową pracę, awans, szansę na poprowadzenie projektu. Zachęcam do określenia konkretnego celu zawodowego i pamiętania o nim w trakcie nauki.

Oczywiście ten cel będzie się zmieniać w miarę rozwoju. Nauka to proces rozciągający się na całą karierę. Kiedy osiągniesz już jeden, znaczący cel, zacznij się przymierzać do kolejnego. W ten sposób rozwój osobisty stanie się częścią twoich rutynowych zadań. Im częściej będziesz je wykonywać, tym mniejsza szansa, że je zarzucisz.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pozytywne nastroje w pracy »

Szczęśliwe miejsca pracy to też takie, w których można się czegoś o sobie dowiedzieć 

Emma Seppälä , Kim Cameron

Można być szczerym, a jednocześnie dbać o pracownika – nie ma w tym żadnej sprzeczności.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy