X
Następny artykuł dla Ciebie

Chcesz przedstawić świetną prezentację? Ogranicz się do piętnastu słów

Tricia Brouk

Wystąpienia publiczne wymagają czegoś więcej niż tylko opanowania nerwów. Aby robić to naprawdę dobrze, niezbędna jest nauka techniki i sztuki przemawiania oraz praktyka.

W czasie mojej dwuletniej pracy jako producentka TEDx oraz podczas 27 lat pracy w filmie, telewizji, teatrze oraz przy produkcji imprez miałam do czynienia z setkami prelegentów oraz aktorów, w tym z Kate Winslet, Christopherem Walkenem, Susan Sarandon oraz nieżyjącym już Jamesem Gandolfinim. Wszyscy prelegenci i aktorzy, z którymi pracowałam, wchodząc na scenę lub plan filmowy polegali na technice. Nie mieli jedynie nadziei, że dadzą radę jakoś nawiązać kontakt z widownią lub z partnerem scenicznym. To samo dotyczy wszystkich innych osób, które występują publicznie. Choć nie za każdym razem uda ci się zaczarować publiczność, musisz opanować odpowiednie techniki, tak by występować bez lęku. Powinieneś zatem…

Wiedzieć, jak się zaprezentować

Kiedy zrozumiesz i po mistrzowsku opanujesz swoją prezentację, będziesz mieć więcej okazji do wystąpień, co z kolei da ci większą pewność siebie za każdym razem, kiedy będziesz występować. Zacznij od pomysłu i tego, dlaczego to właśnie ty jesteś odpowiednią osobą, która ma wyjść na scenę i o nim opowiedzieć. Choć twoja koncepcja na pewno jest doskonała, musisz potrafić o niej opowiedzieć za pomocą 15 lub mniej słów. Organizatorzy konferencji czy prelekcji są z reguły zajęci i nie mają czasu czytać rozwlekłych prezentacji. Podziel się tym, co dzięki twojej prezentacji zyskają słuchacze, oraz jaki ogólny wpływ będzie miało twoje wystąpienie. Nie zachowuj najważniejszego elementu swojej prezentacji na koniec; odbiorcy mogą zrezygnować z czytania, zanim w ogóle do niego dotrą, a twoja prezentacja trafi do kosza. Podczas wystąpienia nie próbuj sprzedać swoich usług czy książki, którą właśnie napisałeś. Będzie na to czas. Siedemdziesiąt pięć procent potencjalnych prelegentów, którzy pragną wystąpić na moich imprezach, takich jak TEDxLincolnSquare, The Speaker Salon oraz Speakers Who Dare ostatecznie kończy, zachwalając swój biznes. Na podstawie tego widać, że mnóstwo ludzi nie rozumie, na czym polega sztuka prezentacji, a ich wystąpienia zamiast zostać zapamiętane – lądują w koszu.

Zostań mistrzem zarządzania sobą »

HBRP Masters „Zarządzanie sobą” – ebook 

Zdobywaj wiedzę od najlepszych.
Sprawdź, jakie wskazówki na temat skutecznego zarządzania sobą i stawania się lepszym przywódcą ma dla Ciebie Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku.

Wiedzieć, kim są twoi odbiorcy

Wiedząc wcześniej, do kogo będziesz przemawiać, możesz odpowiednio dostosować swoje wystąpienie, tak aby używać języka, którym mówią słuchacze. Na przykład występując podczas panelu, możesz się zwracać do widowni w sposób bardziej poufały. Podczas imprezy, która wymaga większego poziomu energii, możesz to odzwierciedlić swoim językiem – starając się zabawić słuchaczy. Występując na konferencji dla specjalistów, warto, abyś korzystał z bardziej specjalistycznego języka. Mówienie w ten sam sposób, co odbiorcy zwiększa szanse na to, że zostaniesz przez nich usłyszany i zrozumiany oraz że staniesz się dla nich źródłem inspiracji. Decydując się na wystąpienie przed publicznością, której nie znasz, skazujesz się na porażkę.

Wiedzieć, jaki masz cel

Aby odegrać autentyczną scenę, aktorzy muszą wiedzieć, czego oczekują od swoich partnerów scenicznych, i muszą być wiarygodni, kiedy do tego dążą. To samo dotyczy wystąpień publicznych. Chodzi o bycie prawdziwym. Choć słuchacze nie będą zapewne głośno reagować podczas twojego wystąpienia, odgrywasz z nimi scenę. Mając jasny obraz tego, czego chcesz, i jak zamierzasz to osiągnąć, będziesz mówić w sposób bardziej wiarygodny i przyciągający, budując tym samym swoją pewność siebie w roli mówcy. Zastanów się nad celem, który chcesz osiągnąć swoim wystąpieniem. Być może będzie nim skłonienie słuchaczy do złożenia datku na jakiś szczytny cel lub podzielenie się informacją o twoich pomysłach. Jeśli zależy ci na tym, aby twoi odbiorcy zaakceptowali twoje pomysły lub zmienili zdanie na jakiś temat, musisz się zastanowić, jak zamierzasz ich do tego skłonić. Możesz ich zainspirować, zmotywować, a nawet przestraszyć, aby zmienili zdanie. Nie możesz jednak podjąć się tego wyzwania, jeśli nie wiesz, na jakim celu końcowym ci zależy.

Wiedzieć, na czym polega różnica pomiędzy dobrym a złym wystąpieniem

Dobre wystąpienie zawiera aktualne i dobrze przygotowane treści, wyznaczające wyraźną trasę prowadzącą do celu. Swoją przemowę musisz mieć na tyle dobrze przećwiczoną, aby w każdej sytuacji móc odejść od przygotowanego tekstu i swobodnie dzielić się treścią. Dobre wystąpienie charakteryzuje się też tym, że pod jego koniec słuchacze będą chcieli przyjąć twój punkt widzenia. Z kolei słabe wystąpienie to takie, w którym kluczysz, nie mając wyraźnej drogi do celu, kończysz je kilka razy i przyjmujesz postawę przepraszającą. Stracisz uwagę słuchaczy, jeśli będziesz mechanicznie powtarzać wyuczony tekst lub zacinać się co chwila.

Wiedzieć, kim jesteś

Wystąpienia publiczne to ciężka praca. Zabiera czas i wyczerpuje emocjonalnie – zwłaszcza jeśli jest się introwertykiem. Ale nawet osoby o takim usposobieniu mogą stać się świetnymi mówcami, jeśli zaczną trenować publiczne udzielanie się. Możesz to ćwiczyć, chodząc na imprezy i nie chowając się w kącie. Jeśli masz wystąpić przed innymi, poświęć tego dnia czas, aby usiąść w ciszy, pomedytować i naładować akumulatory. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, pamiętaj, aby oszczędzać głos, zanim pojawisz się na scenie – możesz zawsze udzielać się towarzysko po wystąpieniu.

Wyzbycie się lęku przed wystąpieniami publicznymi stanowi sumę wielu elementów; nie chodzi jedynie o przezwyciężenie tremy. Jeśli traktujesz takie wystąpienia jako okazję do dzielenia się zarówno pomysłami, jak i własnym biznesem, rozumiejąc, na czym polega sukces tego procesu, twoja pewność siebie wzrośnie wprost proporcjonalnie do liczby sytuacji, w których udało ci się osiągnąć ten cel na scenie i poza nią.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak pozbyć się lęku przed wystąpieniami publicznymi? »

5 sposobów na przezwyciężenie lęku przed wystąpieniami publicznymi 

Mark Bonchek , Mandy Gonzalez

Wszyscy pragniemy pozbyć się lęku przed wystąpieniami publicznymi. Tyle że rzeczywistość rzadko kiedy bywa tak doskonała. Jak pokonać strach?

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy