X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Biotechnologia w służbie medycyny [RAPORT]

Lidia Zakrzewska PL  · 1 min

Biotechnologia w służbie medycyny [RAPORT]

Nie od dziś wiadomo, że zdrowie jest najcenniejszym dobrem człowieka. Zauważyli to już starożytni, a wśród nich Heraklit z Efezu, który stwierdził, że: „Zdrowy żebrak jest szczęśliwszy niż chory król”. Dziś, 2,5 tysiąca lat później, nic się w tym zakresie nie zmieniło. Oczywiście poza wiedzą i umiejętnościami współczesnych lekarzy w porównaniu z ich antycznymi odpowiednikami.

Medycyna czyni dziś cuda, jednak firmy medyczne i farmaceutyczne, poza wypełnianiem szczytnej misji, muszą na koniec zapewnić sobie zyski. Jak to osiągnąć, podpowiadają autorzy artykułów Stabilny wzrost w kapryśnej branży oraz Prezes koncernu Novartis o rozwoju po wygaśnięciu patentów. Przykłady te pokazują, że na usługach i produktach związanych z ochroną zdrowia można nieźle zarobić, zwłaszcza gdy w grę wchodzą innowacje. Niestety, innowacyjność i badania medyczne nieodłącznie wiążą się z gigantycznymi kosztami. Dlatego prym w tej dziedzinie wiodą wielkie międzynarodowe korporacje, które dominują nad medycznymi start‑upami. I to właśnie ci giganci najlepiej opanowali zdolność zamiany tak nowatorskiej nauki jak biotechnologia na prawdziwy biznes.

Ale zdarzają się również sprawni innowatorzy w świecie nauki. W artykule Edison medycyny pokazujemy, jak Bob Langer z MIT, pionier w dziedzinie systemów kontrolowanego uwalniania leków oraz inżynierii tkankowej, ujawnia swoją sprawdzoną formułę, dzięki której można szybciej dochodzić do wyników prowadzonych badań i je implementować do świata biznesu w postaci gotowych produktów.

Oczywiście, w zdigitalizowanym świecie nie mogliśmy pominąć wpływu IT na biznes medyczny i rynek leków. W artykule Jakiej transformacji w obszarze IT potrzebuje służba zdrowia przedstawiamy problem niskiej efektywności inwestycji cyfrowych, obrazujemy jej przyczyny i proponujemy rozwiązanie. Co prawda, rzecz dotyczy USA, ale doskonale odnosi się do polskich realiów.

Na zdrowie!

Już teraz możesz pobrać numer specjalny HBRP. Wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk.

pobierz raport

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy