X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Spraw, by grupy były mądrzejsze

PREMIUM

(Nr 147, maj 2015)

Cass R. Sunstein, Reid Hastie  · 18 min

Spraw, by grupy były mądrzejsze

OD POCZĄTKU HISTORII LUDZKOŚCI podejmujemy decyzje grupowo. Jak mówi przysłowie, co dwie głowy, to nie jedna. W takim razie trzy głowy powinny być mądrzejsze niż dwie, a cztery – wykazywać się jeszcze większą bystrością. Rozumując w ten sposób, można łatwo wyciągnąć wniosek, że przy setce lub tysiącu głów wszystko musi iść jak z płatka. Stąd przekonanie o rzekomej mądrości tłumów.

Przewaga grupy – zdaniem jednego z pierwszych orędowników zbiorowej inteligencji, Arystotelesa – polega na tym, że „kiedy w naradzie uczestniczy wielu ludzi, każdy wnosi swoją część dobroci i moralnej roztropności… niektórzy rozumieją jedną część, inni drugą, a wszyscy razem rozumieją całość”. Sprawą nadrzędną jest akumulowanie informacji: poszczególni ludzie dostrzegają różne „części” zagadnienia, a kiedy zostaną one odpowiednio połączone, grupa wie więcej (i lepiej się orientuje w sytuacji) niż jakakolwiek pojedyncza osoba.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy