X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Potraktuj swój weekend jak wakacje

PREMIUM

(Nr 195, maj 2019)

Cassie Mogilner  · 5 min

Potraktuj swój weekend jak wakacje

Zwalniając tempo, zwracając większą uwagę na otoczenie, wykonywane czynności i ludzi, którzy w nich uczestniczą, poczujesz się szczęśliwszy.

Jak czułeś się w ostatni poniedziałek? Byłeś szczęśliwy i zadowolony? Czy zestresowany i niespokojny? Twoja odpowiedź może powiedzieć wiele na temat tego, jak spędziłeś ostatni weekend. Według badań, które obecnie prowadzimy, o tym, czy poczujesz się bardziej szczęśliwy, może zadecydować jedna drobna zmiana nastawienia – potraktowanie weekendu jak wakacji. I – w odróżnieniu od bardziej tradycyjnych form spędzania urlopu – ten sposób na poprawę samopoczucia nie musi być ani kosztowny, ani czasochłonny.

Do takich wniosków doszłam w trakcie kilku badań prowadzonych wraz moimi kolegami naukowcami, Colinem Westem i Sanfordem DeVoe. Najpierw analizowaliśmy pochodzące wyłącznie z subskrypcji dane z codziennych ankiet Gallupa rozsyłanych w latach 2014–2016. Chodziło nam o ustalenie, jaki wpływ wywierają prawdziwe urlopy na setki tysięcy Amerykanów. Ustaliliśmy, że osoby, dla których urlop jest priorytetem, czują się wyraźnie szczęśliwsze: wykazują więcej emocji pozytywnych, mniej negatywnych i czerpią większą satysfakcję z życia.

Przejmij kontrolę nad swoim mózgiem i wyzwól swój potencjał »

Umysł Lidera 

Umysł lidera (The Leading Brain)
Wykorzystaj przełomowe odkrycia neuronauk, które zmieniają podejście do zarządzania sobą i innymi
Książka dla Trenera 2018 w prestiżowym konkursie Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.
Najlepsza książka biznesowa 2017 roku w kategorii Zarządzanie wg startegy+business.
Lektura obowiązkowa dla osób, które chcą pokonać swoje ograniczenia i poznać szczyt swoich możliwości!

Problem polega na tym, że pod względem korzystania z urlopów Amerykanie wypadają naprawdę źle. W porównaniu z pracownikami z krajów Unii Europejskiej Amerykanie spędzają w biurze więcej godzin i rzadziej zwalniają się z pracy. Wynika to po części z faktu, że Stany Zjednoczone są jedynym uprzemysłowionym krajem, w którym płatne urlopy nie są prawnie usankcjonowane. Co czwartemu zatrudnionemu Amerykaninowi nie przysługuje ani jeden dzień płatnego urlopu. Jednak Amerykanie nie wykorzystują nawet tych kilku dni, do których mają prawo: każdego roku ponad 50% z nich nie bierze „wolnego”.

...

PRZECZYTAJ TAKŻE: Napięte kalendarze »

Spotkania z nikim i o niczym, czyli jak wydłużyć godzinę o 50 minut 

Maciej Jakubowski PL

"Ostatnio mocno zirytowało mnie natężenie spotkań w moim kalendarzu." Brzmi znajomo? Też tak macie? Który menedżer nie zmaga się z tym prozaicznym, wydawałoby się, problemem?

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 98% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy