X
Następny artykuł dla ciebie

Zarządzanie ryzykiem bardzo często utożsamia się z zagadnieniami typu compliance – kwestię, którą można unormować, formułując liczne reguły i upewniając się, że wszyscy pracownicy ich przestrzegają. Przyjęcie podejścia opartego na dyscyplinujących regułach nie zmniejszy jednak prawdopodobieństwa takich katastrof jak ta, która zdarzyła się na platformie Deepwater Horizon.

W niniejszym artykule Robert E. Kaplan i Anette Mikes prezentują nową kategoryzację czynników ryzyka, która pozwala menedżerom zrozumieć jakościowe różnice pomiędzy różnymi rodzajami ryzyka, z którymi mają do czynienia firmy. Nad ryzykiem możliwym do uniknięcia (np. awaria rutynowych procesów operacyjnych), mającym źródło wewnątrz organizacji, każda firma może mieć kontrolę i powinna je eliminować lub go unikać. Natomiast ryzyko strategiczne każda firma podejmuje dobrowolnie, by osiągnąć ponadprzeciętny zwrot ze strategii. Ryzyko zewnętrzne (np. klęski żywiołowe, kryzysy polityczne) wynika ze zdarzeń, które mają miejsce poza firmą i które nie podlegają jej wpływowi ani kontroli. Zdarzenia związane z ryzykiem należącym do każdej z tych kategorii mogą okazać się zabójcze dla strategii firmy, a nawet dla szans jej przetrwania na rynku.

Firmy powinny skroić swoje procedury zarządzania ryzykiem na miarę każdej z trzech kategorii. Podejście oparte na dyscyplinujących regułach sprawdza się w odniesieniu do zarządzania ryzykiem do uniknięcia, podczas gdy ryzyko strategiczne wymaga z gruntu odmiennego podejścia, opartego na otwartej i jawnej dyskusji. Do przewidywania i łagodzenia czynników ryzyka zewnętrznego firmy mogą używać takich narzędzi, jak gry wojenne lub planowanie scenariuszowe.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Anette Mikes

Anette Mikes jest adiunktem w Harvard Business School. Bada ewolucję zarządzania ryzykiem i rolę dyrektora ds. ryzyka.

Robert E. Kaplan

Robert E. Kaplan jest głównym partnerem w firmie Kaplan DeVries z centralą w Greenboro, w Karolinie Północnej, doradzającym menedżerom wysokiego szczebla w sprawach przywództwa.

Bądź na bieżąco

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy