X
Zdobądź pewne komepetencje w niepewnych czasach
30 szkoleń tematycznych online.
Nawet 5 szkoleń w cenie 1!
87,6% zadowolonych klientów
Kup >>
300 od 59

Niezamierzone skutki zatrudniania dyrektorów do spraw ryzyka

(Nr 184, czerwiec 2018)

1 min

Niezamierzone skutki zatrudniania dyrektorów do spraw ryzyka

Po skandalu w firmie Enron w 2001 roku i przegłosowaniu w Stanach Zjednoczonych ustawy Sarbanesa‑Oxleya w 2002 roku banki zaczęły zatrudniać dyrektorów do spraw ryzyka (chief risk officer – CRO). Posunięcie to stanowiło reakcję na rosnące wymagania w kwestii przestrzegania regulacji prawnych.

W 2000 roku specjalistów w tej dziedzinie zatrudniał tylko niecały procent dużych banków; w 2006 roku odsetek ten wynosił już prawie 25%. Badanie, którego przedmiotem były inwestycje 157 dużych banków w instrumenty pochodne w latach 1995–2010, wykazało jednak, że zatrudnianie osób na stanowisku CRO przyniosło zaskakujący efekt: spowodowało, że banki stały się bardziej, a nie mniej, aktywne na rynku ryzykownych derywatów. Badacze podają kilka możliwych przyczyn tego zjawiska, ale najbardziej przekonująca jest ta, że mianowanie CRO członkiem zarządu firmy udziela jej swego rodzaju „moralnego przyzwolenia” na ryzyko. W raporcie z badania czytamy: „Zatrudniając dyrektorów do spraw ryzyka, banki dały menedżerom odpowiedzialnym za transakcje giełdowe sygnał, że pracują oni w firmie niechętnej ryzyku i że za zarządzanie nim odpowiada ktoś inny. To zaś, naszym zdaniem, osłabiło kontrolę tych menedżerów nad własnymi ryzykownymi zachowaniami i wzbudziło w nich fałszywe poczucie bezpieczeństwa, sprzyjając dokładnie tym zachowaniom, którym regulacje miały zapobiegać”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak zarządzać ryzykiem? »

Nowa koncepcja zarządzania ryzykiem 

Anette Mikes , Robert E. Kaplan

Zarządzanie ryzykiem bardzo często utożsamia się z zagadnieniami typu compliance – kwestię, którą można unormować, formułując liczne reguły i upewniając się, że wszyscy pracownicy ich przestrzegają. Przyjęcie podejścia opartego na dyscyplinujących regułach nie zmniejszy jednak prawdopodobieństwa takich katastrof jak ta, która zdarzyła się na platformie Deepwater Horizon.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy