X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Nie słabnie aktywność na rynku M&A

PREMIUM

(Nr 182, kwiecień 2018)

4 min

Miniony rok upłynął pod znakiem aktywności na polskim rynku fuzji i przejęć, o czym świadczy 3‑procentowy wzrost liczby transakcji M&A, których wartość wyniosła 10,6 miliarda euro. Odnotowano, co prawda, spadek ich wartości o 5% w porównaniu z rekordowym 2016 rokiem. Należy jednak pamiętać, że ten rekord był efektem przejęcia Grupy Allegro przez konsorcjum funduszy za 2,96 miliarda euro.

Jak wynika z raportu kancelarii CMS Emerging Europe M&A 2017/2018, ubiegłoroczny wynik można uznać za kontynuację trendu wzrostowego na rynku fuzji i przejęć, obserwowanego w Polsce od 2014 roku. Część ubiegłorocznych przejęć może wynikać z odłożenia w czasie M&A planowanych pierwotnie jeszcze rok wcześniej, kiedy to inwestorzy wstrzymywali działania, wyczekując na rozwój sytuacji gospodarczo‑politycznej w Polsce. W związku z tym w nadchodzących miesiącach 2018 roku może powstać bardziej całościowy obraz kondycji polskiego rynku transakcyjnego.

Obserwowana w pierwszym kwartale dynamika rynku M&A daje nadzieję na kolejny dobry rok. Dużego zaangażowania inwestorów możemy się spodziewać przede wszystkim w średnim segmencie rynku, tj. 50–200 milionów euro, w znacznej mierze ze względu na podaż atrakcyjnych spółek, mniejszą konkurencję o te aktywa i relatywnie dobre wyceny. W najbliższym czasie rynek w Polsce będzie z pewnością napędzany przez sukcesje w firmach rodzinnych, które stanowią grupę atrakcyjnych aktywów zarówno dla funduszy private equity (PE), jak i inwestorów strategicznych. Jest to trend, który obserwujemy od kilku lat, niemniej w ostatnim czasie oczekiwania dotyczące ceny sprzedaży i zakupu stają się coraz bardziej zbieżne, co pozwala z sukcesem zamykać transakcje. Doradzając w realizacji takich przejęć, zauważyliśmy, że zrozumienie specyfiki działania zarówno funduszy private equity, jak i firm rodzinnych sprzyja bardziej efektywnym negocjacjom. W fuzjach i przejęciach z udziałem firm rodzinnych coraz większą rolę w naszym regionie odgrywają tzw. family offices. Inwestorzy ci, w odróżnieniu od funduszy private equity, nie są z góry ograniczeni czasowo i mają inne spojrzenie na biznes familijny, co może sprawić, że więcej przejęć firm rodzinnych będzie się odbywać z ich udziałem.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 97% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy