X
Następny artykuł dla Ciebie

Sporządzony przez nas ranking najskuteczniejszych prezesów świata w 2017 świadczy o tym, jak ważna w biznesie jest siła impetu – średnia długość kadencji 100 przywódców, którzy w ubiegłym roku osiągnęli najlepsze wyniki finansowe, wynosi 17 lat. Zaprezentowani na kolejnych stronach laureaci mogą się pochwalić także świetnymi osiągnięciami w wymiarze środowiskowym, społecznym i nadzoru korporacyjnego.

Ponad 15 lat temu Jim Collins, autor książek na temat zarządzania, wprowadził metaforę koła zamachowego, chcąc zobrazować niepodważalne znaczenie silnego przywództwa w biznesie. Jak napisał w 2001 roku w książce zatytułowanej Good to Great (wyd. pol. Od dobrego do wielkiego, MT Biznes, 2013), firma nie zmienia się „z dobrej w wielką” z dnia na dzień. Osiąga doskonałość, „wytrwale popychając gigantyczne, ciężkie koło zamachowe w jednym kierunku, obrót po obrocie nabierając rozpędu, aż do granic wytrzymałości i dalej”. Jim Collins stwierdził, że kiedy koło zamachowe zacznie się obracać, zazwyczaj pozostaje już w ruchu.

Siła impetu jest doskonale widoczna w rankingu najskuteczniejszych prezesów świata w 2017 roku, który w dużej mierze pokrywa się z zeszłoroczną listą. Dwaj z trzech aktualnie najlepszych prezesów byli również w pierwszej trójce w 2016 roku, a szesnastu z pierwszej dwudziestki piątki mieściło się w górnym kwartylu zeszłorocznego zestawienia. Ogólnie wśród 100 prezesów, którzy uplasowali się w rankingu, powtarzają się 72 nazwiska z ubiegłorocznej setki, a 23 osoby znalazły się w zestawieniu po raz czwarty z rzędu. Z 28 prezesów, którzy w tym roku wypadli z rankingu, 11 odeszło na emeryturę (a pozostali – włącznie z szefami koncernów Heineken i Vodafone – stracili stanowisko przeważnie z powodu znacznego spadku kursu akcji). W czasie kadencji trwającej przeciętnie 17 lat 100 prezesów wygenerowało średnią stopę zwrotu z akcji na poziomie 2507% (po uwzględnieniu efektów zmian kursów walutowych) i średnią roczną stopę zwrotu w wysokości 21%.

Ta stabilność wyników ma konkretne przyczyny. W odróżnieniu od rankingów bazujących na subiektywnych ocenach lub wskaźnikach krótkoterminowych nasza lista opiera się na obiektywnych miernikach wyników obejmujących całą kadencję prezesa, a te liczby są często stałe. Nadal pracujemy nad rankingiem i szukamy sposobów na udoskonalenie stosowanej metodologii, ale w tym roku nie zmieniliśmy systemu pomiarów, co częściowo wyjaśnia brak dużych niespodzianek.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy