X
Zdobądź pewne komepetencje w niepewnych czasach
30 szkoleń tematycznych online.
Nawet 5 szkoleń w cenie 1!
87,6% zadowolonych klientów
Kup >>
300 od 59

Możesz być wspaniałym szefem i mieć życie prywatne

PREMIUM

(Nr 202-203, grudzień 2019 - styczeń 2020)

9 min

Prezes firm Tesla i Space X, Elon Musk, twierdzi na Twitterze, że nikt nie zmienił świata, pracując 40 godzin w tygodniu. Musk mało sypia, rzadko widuje swoje dzieci i przeżył załamanie nerwowe na oczach ogromnej rzeszy ludzi. Tim Cook z Apple’a siada do przeglądania poczty elektronicznej, zanim wzejdzie słońce. A gdy miliarder Mark Cuban uruchamiał pierwszą firmę, pracował do drugiej w nocy i przez siedem lat nie korzystał z urlopu.

O tak intensywnym stylu pracy mówi się często z uznaniem jako jedynym sposobie na to, aby wspiąć się na szczyt i być superproduktywnym liderem. Rzeczywiście, z ankiet wynika, że dla menedżerów niższego i wyższego szczebla „idealny pracownik” to ktoś, kto nie ma życia osobistego ani obowiązków związanych z opieką nad innymi. A większość samych liderów – czyli ludzi, którzy nadają ton swoim organizacjom i są wzorem zachowań dla wszystkich pracowników – uważa, że równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest w „najlepszym razie nieuchwytną mrzonką, a w najgorszym – zupełnym mitem”. W jednym z wywiadów trzej prezesi, których redakcja HBR zaliczyła do grona najlepszych liderów, stwierdzili, że pracują w systemie 24/7, i przyznali, że nie są najlepszym wzorem do naśladowania.

Pojawia się jednak pytanie, czy tak musi być. Starała się na nie odpowiedzieć Jessica DeGroot, gdy przed niemal dwudziestu laty zakładała organizację non profit ThirdPath Institute, której misją jest pomagać ludziom w znalezieniu czasu na pracę, życie rodzinne i osobiste zainteresowania. DeGroot stworzyła grupę złożoną z ponad dwudziestu menedżerów i menedżerek wyższego szczebla w kancelariach prawnych, urzędach administracji publicznej, firmach usług finansowych, małych przedsiębiorstwach i korporacjach z listy Fortune 500, takich jak Booz Allen Hamilton, Eli Lilly, Marriott, IBM i Ford. Ludzie ci chcieli podważyć tezę głoszącą, że równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest dla liderów nieosiągalna. „Wszystkim nam zależało na tym, aby podejść do pracy i życia w inny sposób – stwierdziła DeGroot. – Ale nie wiedzieliśmy, w jaki”. Grupa nie miała się na kim wzorować. A niewiele osób, z którymi rozmawiała DeGroot, sądziło, że uda się jej osiągnąć cel.

...

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zapisz niepisane zasady »

Dlaczego warto spisywać niepisane zasady firmy? 

Karen Niovitch Davis

Niepisane zasady postępowania – zarówno te dobre, jak i złe – są trwałym elementem świata korporacyjnego. Normy te niejednokrotnie tak bardzo wrastają w kulturę firmy, że nikt nie zastanawia się nad zasadnością ich istnienia.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy