X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Garri Kasparow: trzeba się nieustannie uczyć

(Nr 147, maj 2015)

Garri Kasparow, Alison Beard  · 1 min

Garri Kasparow: trzeba się nieustannie uczyć

Czego przywódcy mogą się nauczyć od najlepszych szachistów?

Zarówno w szachach, jak i w biznesie czy polityce podejmujemy liczne decyzje. Niektóre są dobre, a inne nie do końca. Żeby się doskonalić, trzeba spojrzeć wstecz i przeanalizować swoje kroki. Wielu ludzi uważa, że jeżeli coś działało wczoraj i dzisiaj też działa, to sprawdzi się także jutro. Ale to nieprawda, bo ci, którzy kiedyś przegrali, teraz opracują nowe strategie. Utrzymywałem się na szczycie przez 20 lat, ponieważ wiedziałem, że trzeba się nieustannie uczyć.

Co pomogło panu bardziej – wrodzone predyspozycje czy praca i przygotowanie?

Bez predyspozycji do niczego nie dojdziesz. Ale ciężka praca to także nieodłączna część talentu. Dla mnie było ważne, żeby zawsze być w szachowej awangardzie.

Po przegranej z Deep Blue, komputerem IBM, próbował pan szachów wspomaganych komputerowo. Co jest podstawą udanej współpracy człowieka z maszyną?

Każdy ma dostęp do takich samych komputerów. Moim zdaniem więc, sama moc obliczeniowa nie wystarczy. Ludzka intuicja jest również istotnym elementem w procesie podejmowania decyzji. Młodzi gracze powinni słuchać wielkich szachistów z przeszłości, którzy wytłumaczą im, na czym polega ta gra, wyjaśnią logikę otwarcia partii, a także powiedzą, co można osiągnąć przez konkretne ruchy. Wpatrując się w ekran komputera, nie nauczą się tego.

Jakich rad udziela pan swoim podopiecznym?

Istnieje powszechne przekonanie, że można dać uniwersalną radę czy wskazówkę. Ale wszyscy jesteśmy różni. To, co pomaga tobie, mnie może przeszkadzać. Trzeba więc zrozumieć samego siebie, poznać, co się potrafi, a czego nie, i dopiero potem budować rozgrywkę – albo transakcję lub kampanię – w której o sukcesie zdecydują twoje atuty, a słabości pozostaną w cieniu. Niektórzy z natury są bardziej agresywni, inni działają bardziej defensywnie. Najważniejsze decyzje podejmujemy pod presją czasu, a to oznacza, że korzystamy z intuicji. Jak przyjdzie co do czego, nie postępujemy wbrew naturze. Trzeba po prostu robić swoje.

Krytyka wobec Władimira Putina skazała pana na wygnanie. Co sprawia, że się pan nie poddaje?

Jestem przeciwny wszelkiej dyktaturze, a w jego wykonaniu jest ona najgroźniejsza. Putin chce pozostać u władzy na zawsze, jest agresywny na arenie międzynarodowej, czym ma nadzieję zaskarbić sympatię rodaków. Jest szczególnie niebezpieczny, bo dysponuje bronią jądrową.

Zobacz także pozostałe wywiady z inspirującymi osobowościami »

Autorytety 

Aby dostarczać ludziom prawdziwej wartości i mieć realny wpływ na ich świat, musimy wsłuchwać się z głosy najbardziej kreatywnych osób.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy