X
Następny artykuł dla ciebie

Jak wynika z badań, niemowlaki korzystają na tym, że ich rodzice spędzają z nimi więcej czasu. Dlatego wiele osób czynnych zawodowo naciska na firmy i rządy, aby wydłużyły urlopy macierzyńskie i ojcowskie. Niektóre osoby obawiają się jednak, że długi urlop może zaszkodzić ich karierze. Aby ocenić to ryzyko, naukowcy przeprowadzili trzy badania w Kanadzie, gdzie roczne urlopy są czymś powszechnym. W eksperymencie laboratoryjnym kandydatki do pracy, których podania zawierały informacje o rocznym urlopie macierzyńskim, uznano za „mniej pożądane” od kandydatek, które – jak wynikało z ich podań – przebywały na urlopie zaledwie kilka miesięcy. Zapatrywania członków i członkiń komisji oceniającej były pod tym względem identyczne. Następne badanie wykazało, że kandydatki, które razem z podaniem dostarczyły list od zwierzchnika, opisujący ich zawodowe cele, ambicje i osiągnięcia, uniknęły negatywnej oceny. Natomiast z trzeciego badania wynikało, że kobiety po rocznym urlopie macierzyńskim były postrzegane jako kandydatki, które są bardziej oddane swojej pracy i warte zatrudnienia, jeśli w trakcie urlopu uczestniczyły w programie typu „Pozostańmy w kontakcie”, mającym na celu pomóc im w utrzymaniu więzi i zainteresowania tym, co robią ich koledzy i co dzieje się w firmie.

„Nasze badania pomagają wyjaśnić, dlaczego usankcjonowane prawnie dłuższe urlopy macierzyńskie mają negatywny wpływ na kariery zawodowe kobiet – piszą badacze. – Ustaliliśmy, że długość urlopu macierzyńskiego jest traktowana jako zależny od woli kobiet miernik oddania pracy, a przez to jest uznawana za miarę ich zaangażowania zawodowego”. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wybór życiowego partnera wpływa na karierę? »

Jeśli nie potrafisz znaleźć partnera, który wspiera twoją karierę, zostań sama 

Avivah Wittenberg-Cox

Ambitne zawodowo kobiety mają w istocie do wyboru dwie opcje, jeśli chodzi o partnerów życiowych – niezwykle wspierającego partnera lub brak partnera w ogóle.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy