Zbuntowane talenty

X
Następny artykuł dla ciebie

Pozwól pracownikom na bunt

PREMIUM

Francesca Gino

Pozwól pracownikom na bunt

Ten artykuł dostępny jest także w wersji audio. Zaloguj się lub zostań prenumeratorem i słuchaj bez ograniczeń!

Firmy świadomie lub nieświadomie zmuszają pracowników do zostawiania za drzwiami biura sporej części swojej tożsamości, narzucając im formalne i nieformalne reguły zachowania. W wyniku tej presji ludzie są słabiej zaangażowani, mniej innowacyjni i wydajni. Jak wyeliminować konformizm i wdrożyć mechanizmy zachęcające do konstruktywnego odchodzenia od rutyny?

Przez całe życie zawodowe pobieramy nauki, że trzeba się dostosowywać – do status quo, do cudzych zachowań i opinii – oraz że warto słuchać informacji, które potwierdzają słuszność naszych poglądów. W miarę jak wspinamy się po szczeblach drabiny organizacyjnej, ta presja robi się coraz silniejsza. Zanim dotrzemy do wyższych stanowisk, konformizm zakorzenia się w nas tak mocno, że utrwalamy go w firmach. W ostatniej ankiecie, którą przeprowadziłam wśród ponad dwóch tysięcy pracowników z wielu rozmaitych branż, prawie połowa respondentów twierdziła, że na każdym kroku czuje konieczność dostosowywania się, ponad połowa zaś przyznała, że w ich organizacjach nie kwestionuje się status quo. Podobne deklaracje padały z ust menedżerów wyższego i średniego szczebla. Jak wynika z tych danych, firmy świadomie lub nieświadomie wywierają presję na pracowników, aby pozostawili za drzwiami biura sporą część swojej tożsamości. Pracownicy i przedsiębiorstwa płacą za to słoną cenę w postaci obniżonego zaangażowania, osłabienia wydajności i mniejszej innowacyjności.

Na podstawie wyników przeprowadzonych badań i doświadczeń zdobytych podczas pracy terenowej oraz posiłkując się opracowaniami innych naukowców w dziedzinie psychologii i zarządzania, opiszę trzy powody ujawniania się konformizmu w pracy, wyjaśnię, dlaczego takie zachowanie jest kosztowne dla przedsiębiorstw, i zaproponuję metody eliminowania go.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy