X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Zalałeś smartfon na wakacjach? Dowiedz się, czy można go naprawić

1 min

Zalałeś smartfon na wakacjach? Dowiedz się, czy można go naprawić

Wysokie temperatury, słońce i dużo wolnego czasu sprawiają, że Polacy masowo wyruszają nad jeziora i rzeki, na baseny oraz nad Bałtyk. Kąpiele w wodzie pozwalają ochłodzić ciało i zrelaksować się, jednak wiele osób podczas zabawy w morzu lub w jeziorze nierozważnie korzysta ze smartfonów. Czy możliwe jest naprawienie zalanego telefonu komórkowego?

Smartfon kontra woda

Urządzenie elektroniczne po zalaniu wodą lub inną cieczą przestaje działać bądź psuje się po kilku miesiącach od wypadku. Woda uszkadza podzespoły, powodując ich rdzewienie oraz zwarcie, przez co smartfon zaczyna szwankować. W czasie wakacji do zalania telefonu wodą najczęściej dochodzi podczas przypadkowego wejścia do wody ze smartfonem w kieszeni bądź korzystania z urządzenia na brzegu morza i zalania przez falę. Czasem zdarza się, że mało przewidujący turysta opala się na materacu i ma w ręku smartfon, który wpadnie do basenu lub upuszcza urządzenie do wody w czasie robienia selfie. Bez względu na to, w jaki sposób doszło do zalania sprzętu, jego naprawa jest zwykle możliwa, lecz dość kosztowna.

Smartfon po zalaniu powinno się oddać do naprawy najszybciej jak to możliwe. Serwisanci wykonują tak zwane suszenie chemiczne, które polega na rozkręceniu telefonu i osuszeniu jego wszystkich elementów z pozostałości wody. Jeżeli na podzespołach pojawiła się rdza, naprawa może się nie udać, dlatego ważna jest szybka reakcja i oddanie smartfona w ręce specjalistów jeszcze tego samego dnia. Jeżeli wizyta w serwisie jest niemożliwa z jakichkolwiek przyczyn, telefon można włożyć do szczelnego woreczka wypełnionego ziarenkami suchego ryżu. Smartfon powinien znajdywać się wewnątrz, dopóki nie dotrze do serwisu.

Zalanie a gwarancja

Jeżeli telefon zostanie zalany, traci się na niego gwarancję producenta. Naprawa zostanie wykonana jedynie na koszt użytkownika. Aby dalej korzystać z ochrony telefonu, warto wykupić mobile phone insurance https://www.gadget‑cover.com/mobile‑phone‑insurance. Dzięki polisie ewentualne awarie sprzętu będą usuwane za darmo, nawet gdy smartfon zostanie ponownie zalany wodą.

Po zalaniu telefonu warto pamiętać również o używaniu nad wodą wodoszczelnego etui. Jeśli się go nie posiada, można zastąpić je tanim woreczkiem strunowym, w którym schowa się smartfon na czas wypoczynku na plaży lub nad brzegiem jeziora. Takie rozwiązanie sprawdza się także podczas żeglowania i spływów kajakowych górskimi rzekami, gdy wszystkie bagaże są narażone na zamoczenie.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy