X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Wystrzegaj się zapracowanych menedżerów

Sumantra Ghoshal, Heike Bruch  · 1 min

Może trudno w to uwierzyć, ale zwykle najmniej efektywnymi menedżerami są ci, którzy sprawiają wrażenie najbardziej zapracowanych.

Każdy menedżer bez wahania przyzna, że jego najbardziej deficytowym zasobem jest czas. Przyglądając się mu z boku, można odnieść wrażenie, że żyje w  ciągłym biegu: spieszy z narady na naradę, nieustannie sprawdza pocztę elektroniczną i zażegnuje coraz to nowe konflikty. Pochłonięty działaniem na wysokich obrotach prawie nie ma czasu na refleksję.

Organizacyjna energia to siła, dzięki której firma osiąga wyniki w wymiarze wzrostu, innowacji i zmiany >>

Po dziesięciu latach badań okazało się, że 90% menedżerów marnotrawi czas, zajmując się nieefektywnymi pracami. Tylko 10% poświęca go na celowe działania, do których podchodzi z pełnym zaangażowaniem.

O skuteczności menedżera i wysokiej efektywności jego działań decydują dwa atrybuty:

  • koncentracja, czyli umiejętność skupienia uwagi na celu i doprowadzenia zaczętej pracy do końca,

  • oraz energia - zapał do pracy, którego źródłem jest osobiste zaangażowanie.

Jeden atrybut nie jest nic wart bez drugiego. Umieszczając oba atrybuty w schemacie macierzowym, stworzyliśmy model, który ułatwia określenie wydajności menedżerów.

Wystrzegaj się zapracowanych menedżerów

http://www.hbrp.pl/biblioteka/art.php?id=19&t=wystrzegaj-sie-zapracowanych-menedzerow

Ci, którzy odznaczają się niskim poziomem zarówno energii, jak i  koncentracji, należą do grupy kunktatorów. Wykonują oni posłusznie rutynowe zadania, ale nie potrafią przejąć inicjatywy. Menedżerów niezaangażowanych cechuje wysoka koncentracja i niski poziom energii. Do każdego powierzonego im zadania podchodzą z rezerwą, bez zbytniego zapału. Menedżerowie rozkojarzeni mają dużo energii, za to wykazują niski poziom koncentracji. Można powiedzieć, że nie potrafią odróżnić nerwowej bieganiny od przemyślanych i pr0duktywnych działań. Ostatnią grupę stanowią menedżerowie skuteczni, odznaczający się zarówno wysokim poziomem energii, jak i koncentracji. To właśnie oni pracują wydajnie i  mają największe osiągnięcia.

Przeczytaj pełną wersję artykułu w Bibliotece Wiedzy HBRP>>

Wystrzegaj się zapracowanych menedżerów

http://www.hbrp.pl/biblioteka/art.php?id=19&t=wystrzegaj-sie-zapracowanych-menedzerow

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Sumantra Ghoshal

Zmarły w 2004 roku Sumantra Ghoshal był profesorem zarządzania strategicznego i międzynarodowego w London Business School.

Heike Bruch

Profesor Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii, gdzie wykłada teorię przywództwa.

Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy