X
Następny artykuł dla ciebie

Wykorzystaj niepowodzenia do refleksji nad swoimi mocnymi stronami

Susan Peppercorn

Niepowodzenia i rozczarowania wcale nie muszą zaszkodzić twojej karierze. W istocie mogą popchnąć ją do przodu, pod warunkiem, że podejdziesz do nich w odpowiedni sposób.

Analizując życiorysy osób, które osiągnęły zawodowy sukces, można zauważyć, że żadnej z nich nie udało się uniknąć niepowodzeń na ścieżce kariery. Aby przekonać się, jak radziły sobie w sytuacjach, w których nie udało się im osiągnąć czegoś, na czym im zależało, przeprowadziłam wywiady z wieloma konsultantami, trenerami i innymi specjalistami biznesowymi, zadając im pytanie: „Która odmowa, jakiej doświadczyłeś, przysłużyła ci się najbardziej?”.

Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.

Z prenumeratą możesz więcej!

Rozważając stanowiska, których im nie zaproponowano, studia, na które ich nie przyjęto, awanse, które zaoferowano innym – wszyscy respondenci zgodzili się, że w dłuższej perspektywie wyszło im to na dobre. Chociaż większość początkowo była rozczarowana, z czasem zrozumieli, że początkowe frustracje dały im szansę spróbowania czegoś innego i zdobycia cennego wglądu.

Jedna z moich rozmówczyń, ceniona autorka publikacji poświęconych samorozwojowi, Dorie Clark, wyjawiła mi, że nie przyjęto jej na żadne studia doktoranckie, na które aplikowała. – W końcu zrozumiałam, że konieczność sprostania szczegółowym wymaganiom związanym z doktoratem byłaby dla mnie zabójcza – przyznała Clark.

Gina Warner, dyrektor generalna National AfterSchool Association, powiedziała mi: – Za pierwszym podejściem nie zdałam egzaminu na aplikację, przez co nie mogłam przyjąć oferowanego stanowiska w biurze prokuratora okręgowego. Dzięki temu mogłam zgłosić się jako wolontariuszka w kampanii do senatu, a kiedy moja kandydatka wygrała, zaczęłam dla niej pracować, co finalnie okazało się dla mnie znacznie lepszą szansą.

Coach kadr zarządzających Nihar Chhaya został odrzucony przez wszystkie najlepsze firmy konsultingowe, do których zgłosił się na rozmowę kwalifikacyjną jako student MBA w Wharton. – Dość ciężko to zniosłem – przyznał. – Kiedy studiuje się na prestiżowym wydziale, na którym wszyscy obserwują wszystkich, nie chcesz kończyć studiów, nie mając zapewnionej pracy, kiedy zainwestowałeś już tyle wysiłku i pieniędzy w naukę, która miała ustawić cię na całe życie. Z czasem jednak Chhaya zdał sobie sprawę, że w istocie miał sporo szczęścia: – Starałem się jak najwięcej nauczyć, pracując w zarządzie korporacji, i uświadomiłem sobie, że moją pasją jest coaching i ocena kadr kierowniczych. Postanowiłem więc budować swoją karierę właśnie w tym obszarze.

Te indywidualne momenty olśnienia pokazują pewne uniwersalne prawdy, z których możesz korzystać na każdym etapie rozwoju kariery. Oto trzy strategie, dzięki którym odzyskasz wiarę w siebie mimo nieosiągnięcia celu, na którym ci zależało.

Zaakceptuj swoje emocje

„Odrzucenie często budzi bolesne i emocjonalne zwątpienie we własne kompetencje i wartość, przez co staramy się unikać tego tematu albo też udajemy, że nie ma on dla nas znaczenia”, pisze konsultant Ron Ashkenas w opublikowanym w HBR artykule Rejection is Critical for Success. Ważne jest jednak, aby nie lekceważyć swoich odczuć. Odrzucenie wywołuje niemal fizyczny ból. Tak silna reakcja emocjonalna ma swoje uzasadnienie. W czasach plemiennych odrzucenie przez grupę groziło fizycznym niebezpieczeństwem, a nawet śmiercią. Gdyby nie było ono bolesne, nasi przodkowie mogliby się narażać na niebezpieczeństwo, rzucając się na dzikie zwierzęta czy uzbrojonych wrogów. Kiedy więc zrozumiesz, że odczuwane przez ciebie emocje są pierwotne i całkowicie normalne, łatwiej poradzisz sobie z bólem.

Zastanów się, kto jest odpowiedzialny za twoje niepowodzenie

Kiedy Chhaya został pominięty jako konsultant, jego pierwszą reakcją było szukanie wyjaśnienia. Dlaczego jego koledzy ze studiów dostali pracę, a on nie? Czy chodziło o coś, co zrobił źle lub czego nie zrobił? A może osoba prowadząca rozmowę nie dostrzegła jego potencjału i wartości, którą wnosił? W rzeczywistości jest tak, że jeśli nie otrzymujesz oczekiwanej propozycji, powodem bywa często problem z dopasowaniem, np. wartości między stronami – a nie coś, co ty zrobiłeś źle lub co ktoś inny zrobił źle.

Chhaya ostatecznie uświadomił sobie, że faktycznie interesuje go coaching. – Wydaje mi się, że gdybym został wtedy przyjęty, nie doszedłbym tu, gdzie jestem dzisiaj. Nie miałbym motywacji do rozwijania własnej pasji, a jedynie nadal zastanawiałbym się, co powinienem robić, porównując się z kolegami i koleżankami ze studiów – wspomina. Taka postawa gwarantuje jeszcze jedną korzyść: najnowsze badania potwierdzają, że kiedy ludzie przypisują niepowodzenia brakowi dopasowania zamiast obwiniać siebie lub inne osoby, rzadziej się poddają i mają większą motywację, aby się doskonalić.

Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów »

Decyzje doskonałe 

Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów.
Sięgnij po przewodnik myślenia zintegrowanego dla przywódców – bestseller „Wall Street Journal” i najlepszą książkę biznesowa według The Glob and Mail. To bezcenne źródło praktycznych wskazówek dla każdej osoby, która chce podejmować lepsze decyzje w życiu i biznesie!

Wykorzystaj swoje mocne strony

Kiedy Dorie Clark nie została przyjęta na studia doktoranckie, zaczęła pisać i zajęła się konsultingiem – obszarami, które były jej mocną stroną. Dziś jest autorką trzech bestsellerów, współpracuje z prestiżowymi wydawnictwami oraz prowadzi prężnie rozwijającą się firmę konsultingową. Zdając sobie sprawę z tego, że doktorat nie był jedyną szansą na sukces, Clark zrezygnowała ze swojego pierwszego marzenia, aby znaleźć kolejne. Dzięki temu mogła bez wyrzutów sumienia w pełni wykorzystać swoje talenty. Jeśli spoglądasz zbyt długo w przeszłość zamiast podążać w kierunku, w którym możesz się rozwijać, przeoczysz nowe możliwości. Pomyśl o decyzji Giny Warner, która zgłosiła się jako wolontariuszka do kampanii wyborczej do senatu zamiast roztrząsać niepowodzenie na egzaminie na aplikację. Podjęcie świadomego wysiłku, aby skoncentrować się na przyszłości, a nie przeszłości, może zaowocować rozwojem osobistym i odkrywaniem twórczych możliwości.

Umiejętność znalezienia pozytywnych aspektów w tym, co postrzegasz jako porażkę lub utraconą szansę, może pomóc ci w dotarciu do czegoś większego i lepszego, a jednocześnie zachować pewność siebie. Jak to ujął Adam Grant, profesor ze szkoły biznesu Wharton: – Jesteśmy czymś więcej niż tylko punktami wyróżnionymi w naszych życiorysach. Jesteśmy lepsi niż zdania, które układamy w słowną kompozycję analizowaną podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nikt nas nie odrzuca. Odrzuca się jedynie próbkę naszej pracy, czasami widzianą jedynie w krzywym zwierciadle.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Na które niepowodzenia uważać? »

Kiedy nie świętować niepowodzeń? 

Ron Ashkenas

Kiedy nie należy cieszyć się ze swojej porażki? Dlaczego? Czy można wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski?

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy