X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Właściwa strategia to kwestia praktyki

Roger Martin  · 3 min

Właściwa strategia to kwestia praktyki

Nigdy nie spotkałem osoby, która byłaby dobrym strategiem i nie posiadała w tym względzie żadnej praktyki. Być może takie osoby istnieją, ale ja nikogo takiego nie poznałem. Wątpię również, że kiedykolwiek poznam, gdyż strategia to rodzaj dyscypliny. Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin, trzeba w nią wierzyć i się w niej wyspecjalizować; chcąc poczynić postępy i stać się ekspertem w sprawach strategii, potrzebny jest odpowiedni sposób myślenia i sporo pracy.

Kluczowe dla strategicznego sposobu myślenia jest to, by nie postrzegać losu przedsiębiorstwa jako czegoś, czym rządzi przypadek; przyszłe losy firmy mogą mieć charakter stochastyczny, ale nie są zupełnie przypadkowe. Czasami może wprawdzie zajść konieczność ponownego przemyślenia i weryfikacji naszych wyborów, nawet częściej, niż mielibyśmy na to ochotę, zakłada się jednak, że staranna, jasno określona i zaktualizowana strategia jest lepsza niż niefrasobliwa „jazda bez trzymanki”.

Czytaj, inspiruj się, twórz. Daj sobie szansę na rozwój dzięki solidnej dawce harvardzkiej wiedzy. Prenumerując, masz pewność, że na bieżąco będziesz poznawać tajniki najlepszych ekspertów biznesowych. Kup teraz!

Oczywiście najłatwiej powiedzieć, że przyszłość jest tak nieprzewidywalna i niepewna, że należy pozostawiać wszystkie furtki otwarte, unikając podejmowania ostatecznych decyzji. Oczywiście, jak na ironię, brak decyzji jest w zasadzie równoznaczny z podjęciem decyzji, przy czym takie asekuranctwo pociąga za sobą skutki równie poważne, co faktyczne podjęcie decyzji.

Pozwólcie, że przytoczę fragment z tekstu F. Scotta Fitzgeralda. Napisał on, że „należy … dostrzegać beznadzieję rzeczywistości, ale trzeba też dokładać starań, by rzeczywistość ta układała się jednak po naszej myśli”. Przedsiębiorstwa będą ewoluowały w kierunkach, które sprawią, że nasze decyzje inwestycyjne z zeszłego miesiąca czy roku będą wydawały się głupie. Tak będzie, niezależnie od naszego statusu czy przenikliwości. Niepowodzenia przytrafiają się nawet Warrenowi Buffetowi, wystarczy wspomnieć inwestycje w Salmon Brothers, Dexter Shoes, U.S. Airways czy Conoco. Były to jednak anomalie wśród niezliczonych założeń, które okazały się bardzo trafne i zgodnie z jego przewidywaniami. Osoba myśląca strategicznie wie, że choć niektóre założenia mogą się okazać chybione, nie oznacza to, że w ogóle nic się nie da przewidzieć.

Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów »

Decyzje doskonałe 

Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów.
Sięgnij po przewodnik myślenia zintegrowanego dla przywódców – bestseller „Wall Street Journal” i najlepszą książkę biznesowa według The Glob and Mail. To bezcenne źródło praktycznych wskazówek dla każdej osoby, która chce podejmować lepsze decyzje w życiu i biznesie!

Jeżeli pierwszym niezbędnym elementem, który czyni z kogoś wytrawnego stratega, jest wiara, to drugim jest praca, praca i jeszcze raz praca. Praca, czyli podejmowanie strategicznych wyborów, sprawdzanie ich w działaniu i wyciąganie wniosków. Strategia to częściowo sztuka a częściowo nauka; heurystyka, nie algorytm. Podobnie jak w przypadku innych heurystyk, można ustalić listę rzeczy, o których trzeba zawsze pamiętać: zwracaj uwagę na klientów, konkurentów, zdolności, elementy ewolucji branży. Nie ma jednak żadnego przepisu, który mówiłby, jak należy te elementy ze sobą połączyć w danym kontekście.

Właśnie dlatego potrzebna jest nam praktyka – przy czym niezwykle ważna jest też jej forma. W przypadku golfa, można ulec wrażeniu, że dobra praktyka polega na tym, by udać się na pole golfowe i ćwiczyć uderzenia. Ale to nieprawda. Jeżeli ograniczymy się do tego, by co sił w ramionach posyłać piłeczkę prosto i daleko, niektóre uderzenia będą lepsze, a inne gorsze. Czego się wtedy nauczymy? W zasadzie niczego, chyba że przemyślałeś uprzednio, co będziesz chciał zrobić i na co będziesz zwracał uwagę (np. nieruchoma głowa, skręt bioder, prowadzenie kija, itd.). A mimo to będziesz potrzebował trenera, który obserwując twoje ruchy, powie ci, jak twoje uderzenia mają się do tego, co chciałeś zrobić, i wtedy dopiero zaczyna się nauka.

W przypadku strategii dobrym ćwiczeniem jest tworzenie logicznych założeń na temat przyszłych wydarzeń – np. moim zdaniem klienci zareagują w dany sposób, konkurencja zareaguje tak, będziemy w stanie zrobić to i uda nam się uzyskać następujący wynik – a następnie obserwowanie, jak nasze przewidywania wypadną w zderzeniu z rzeczywistością. Tylko w ten sposób można się czegoś nauczyć; jest to jedyny sposób, by dowiedzieć się, czy nasz tok rozumowania był trafny czy też obarczony błędem.

Kiedy mówię o zaprzęgnięciu do pracy naszego rozumowania, mam również na myśli to, by potem przelać nasze wnioski i oczekiwania na papier. To bardzo ważne, gdyż posiadamy naturalną skłonność do racjonalizowania ex‑post wszystkiego, co zrobiliśmy. Jeżeli nie zapiszesz wcześniej swoich oczekiwań, zobaczysz, że sam się zaczniesz przekonywać, że wszystko poszło zgodnie z planem - i niczego się wtedy nie nauczysz. W golfie obecność trenera sprawia, że jesteśmy ze sobą szczerzy - nie, nie udało zakreślić w uderzeniu pełnego łuku. W przypadku strategii sam musisz się kontrolować.

Oczywiście nie da się zupełnie wyeliminować przypadku. Może się zdarzyć, że założenie jest trafne, a mimo to inwestycja kończy się porażką, bo po prostu mieliśmy pecha. Być może szanse powodzenia wynosiły 80%, a my padliśmy ofiarą tych 20% zarezerwowanych na porażkę. Dlatego właśnie potrzebujemy mnóstwo praktyki i doświadczenia – dzięki nim poszerzamy nasz horyzont obserwacyjny i analityczny. Im częściej coś robimy, tym rzadziej padamy ofiarą przypadku, choć trzeba pamiętać, że nie da się go zupełnie wyeliminować.

Reasumując: Jeżeli wierzysz, że zmagając się z sytuacjami z natury obarczonymi niepewnością, potrafisz częściej dokonywać trafnych wyborów, a do tego ćwiczysz swój sposób myślenia, dokonując strategicznych wyborów i wyciągając wnioski z uzyskanych wyników, zapewne staniesz się wytrawnym strategiem.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Strategia firmy bez tajemnic »

Najlepsze z HBRP: Strategia 

Specjalnie dla Ciebie, wybraliśmy treści, dzięki którym rozwiniesz umiejętność zarządzania dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy