X
Następny artykuł dla ciebie

Zdarza się, że podejmujemy decyzję na podstawie błędnych lub niekompletnych danych, co w konsekwencji prowadzi do poprawek, generuje problemy, a nawet dodatkowe koszty. Dlatego tak ważne jest posiadanie dokładnych i rzetelnych informacji, których w przestrzeni biurowej może dostarczyć internet rzeczy.

Partnerem materiału jest Signify.

Niewiele osób utożsamia internet rzeczy (IoT) z oświetleniem. Niesłusznie, ponieważ możliwości w tym względzie są bardzo szerokie. Infrastruktura oświetleniowa może bowiem stanowić podstawę do zbierania danych z inteligentnych czujników. Jak to możliwe? Decyduje przede wszystkim jej powszechność – oświetlenie jest niezbędne w każdym budynku, a więc i w każdym biurze. To oznacza, że będąc najemcą lub deweloperem, inwestycję w światło i tak trzeba ponieść. Skoro jest koszt konieczny, warto zastanowić się, jak odnieść z tego wydatku jak największe korzyści.

Pytanie, które dziś warto sobie zadać, dotyczy tego, co mogą zaoferować nowoczesne systemy oświetleniowe i jakie rozwiązanie będzie optymalne dla danego biura oraz przebywających w nim pracowników. Korzyści jest naprawdę sporo i z pewnością nie ograniczają się do doświetlania przestrzeni do pracy. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu systemowi oświetlenia, możliwe jest stawienie czoła istotnym wyzwaniom utrudniającym życie w bardzo wielu biurach. Wyobraźmy sobie sytuację, w której to infrastruktura oświetleniowa odpowiada za zbieranie, przechowywanie, a nawet analitykę danych takich jak np. poziom hałasu, wilgotność powietrza, temperatura, poziom wykorzystanej przestrzeni czy dostępność sal konferencyjnych. Wszędzie tam, gdzie jest światło, można uzyskać dostęp do cennych informacji, a następnie przekazać je do innych systemów zarządzania budynkiem.

Przewodnik po biurze

Z badań wynika, że szukanie w biurze wolnej sali, w której można zorganizować spotkanie, zajmuje nawet kwadrans. Wiele osób codziennie doświadcza tej trudności, chodząc po biurze i zaglądając do każdej salki, aby sprawdzić, czy jest wolna. Z pewnością jakimś rozwiązaniem tego problemu jest wcześniejsza rezerwacja sali w systemie. Jednak analizy potwierdzają, że nie jest to wcale idealne rozwiązanie. Powód? Od 20% do 50% rezerwacji pokoi konferencyjnych nie jest realizowanych. Oznacza to, że sale są puste, chociaż systemy uniemożliwiają ponowną rezerwację tych pomieszczeń. To tylko jeden z przykładów, kiedy z pomocą przychodzi połączenie systemu oświetleniowego z technologią IoT.

Decydując się na rozwiązania spod znaku internetu rzeczy, pracownicy mogą za pomocą aplikacji sprawdzić w czasie rzeczywistym, która sala faktycznie jest dostępna, zamiast marnować czas na długie krążenie po biurze w poszukiwaniu wolnego pomieszczenia. Takie informacje nie tylko usprawniają codzienną pracę, ale także stanowią cenną wiedzę, która pozwala zoptymalizować wydatki na przestrzeń biurową. Wiedząc, w jakim stopniu pracownicy korzystają z biura, można zredukować liczbę biurek, przearanżować przestrzeń, aby była bardziej efektywna. Taka wiedza pozwala również wynegocjować lepsze warunki najmu i zmniejszyć bieżące koszty. Gdy dużo osób pracuje zdalnie lub w przypadku organizacji zatrudniającej wielu handlowców w ciągu dnia przebywających na spotkaniach u klientów, może okazać się, że firma nie potrzebuje tak dużego biura. Może zatem wynająć mniejszą przestrzeń i płacić mniej. Tę wiedzę dostarcza system Interact Office, zbudowany na kanwie dwóch technologii – LED oraz internetu rzeczy.

Ten tekst jest częścią projektu Biura: nowa definicja przestrzeni. Architektura. Design. Komfort pracy. Funkcjonalność przestrzeni i efektywność pracowników. Podpowiadamy, co warto zmienić w otoczeniu biurowym, by codzienna praca była bardziej efektywna i przyjemna. Odkrywaj i zmieniaj swoje biuro »

Funkcjonalność tego rozwiązania jest bardzo szeroka. Można np. analizować ruch w biurze lub to, jak pracownicy przemieszczają się między piętrami. Pozyskana wiedza przekłada się na bardzo wymierne korzyści. Wyobraźmy sobie dużą firmę, w której centrali pracuje 500 osób. Organizacja ta wynajmuje trzy piętra w nowoczesnym budynku w Warszawie. Wyciągając wnioski z danych, może w okresie letnim lub świątecznym wyłączyć z użytku na dwa tygodnie jedno piętro z powodu okresu urlopowego. Dzięki temu nie będzie płacić za serwis sprzątający i prąd na nieużywanym piętrze. To wszystko oznacza mniejsze koszty operacyjne i bardziej świadome korzystanie z zasobów biura.

Wyższy komfort pracy

Inny przykład korzyści, jakich dostarcza system Interact Office, to analiza środowiska i warunków panujących w biurze. Polska należy do krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Zwłaszcza duże aglomeracje zmagają się z realnym problemem wysokiego stężenia smogu, którego dopuszczalne normy są notorycznie przekraczane. Nasz system ma wbudowane czujniki pomiaru stężenia dwutlenku węgla w powietrzu czy obecności kurzu. Analizuje także poziom hałasu w biurze, zapach, temperaturę powietrza i jego wilgotność. Wszystko po to, aby zapewnić pracownikom przebywającym w biurze jak najzdrowsze miejsce pracy i najlepsze warunki do wykonywania codziennych obowiązków. To także wartościowa wiedza na temat komfortu pracy – szczególnie cenna dla działów HR i administracji. Jeśli np. analizy pokazują, że w danej przestrzeni jest zbyt głośno, staje się to sygnałem, że warto postawić ścianki wygłuszające albo zmienić umiejscowienie zespołów. Mając dokładne dane na ten temat, osoby decydujące o organizacji przestrzeni do pracy mogą dokonywać bardziej przemyślanych wyborów.

Wreszcie, nowoczesna technologia LED sprzyja także komfortowi pracy. Co roku nasza firma przeznacza 5% globalnego przychodu na badania i rozwój. Efektem tych inwestycji w innowacje są właśnie takie systemy jak Interact Office, które łączą korzyści dla dewelopera, wynajmującego i pracowników. Przez kilka lat nasi badacze analizowali, w jaki sposób światło może wspierać cykl dobowy człowieka i poprawiać jego codzienne funkcjonowanie. Okazuje się, że programując system oświetleniowy w odpowiedni sposób, jesteśmy w stanie dostarczyć pracownikom takie oświetlenie, dzięki któremu będą czuli się lepiej. Co więcej, system działa w znacznym stopniu bezobsługowo. Natężenie i barwa światła automatycznie dopasowują się do pory dnia i pogody. Analizowana jest także obecność światła dziennego w biurze, co z kolei pozwala ograniczyć światło sztuczne, jeśli nie jest ono konieczne. Całość sprzyja nie tylko komfortowi pracy, ale również oszczędnościom.

Przez ostatnie lata dużo mówiliśmy o technologii LED – głównie o tym, jak pozwala ograniczyć rachunki za prąd o połowę w stosunku do oświetlenia konwencjonalnego. Dziś, wchodząc w erę internetu rzeczy, wkraczamy w kolejną erę biurowej technologii. Korzystamy z wiedzy medycznej i technologicznej, aby dostarczyć jak najlepsze rozwiązanie dla biura. Tworzymy je, uwzględniając kwestie prawne, bezpieczeństwo danych, ale także elastyczność oprogramowania, które może integrować się z innymi systemami.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Duża ilość regulacji powoduje powstawanie wysp danych »

Zagrożenia związane z cyfrowym protekcjonizmem 

Anil Gupta , Fan Ziyang

Wiele rządów poddaje obecnie ponownej analizie zasady dotyczące transgranicznych przepływów danych. Choć według analiz McKinseya w latach 2005–2014 ich ruch wzrósł 45-krotnie, rozwój wydarzeń po 2014 r. sprawił, że oddalamy się od koncepcji niczym nieograniczonej transmisji danych.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy