X
Następny artykuł dla ciebie

W idealnym świecie szef powinien udzielać ci wsparcia w osiąganiu wyznaczonych celów, otwierać przed tobą nowe możliwości i torować drogę do sukcesu w organizacji. Świat jednak nie jest idealny i nawet menedżerowie, którzy kiedyś sprawiali wrażenie wspierających, mogą nagle zmienić front. Na przykład szef dyrektor technicznej, z którą pracowałam, najwyraźniej stracił do niej zaufanie i w efekcie lekceważył jej uwagi, nie dzieląc się nimi z kierownictwem wyższego szczebla. W innej firmie obsługowej szef dyrektor marketingu zabronił jej rozmawiać z pozostałymi przedstawicielami kierownictwa wyższymi rangą, do których miała wcześniej dostęp.

Radzenie sobie z szefem, który odsuwa cię od kluczowych spraw, jest niezwykle trudne. Może on uniemożliwiać ci uczestniczenie w ważnych spotkaniach, przestać odpowiadać na zadawane przez ciebie pytania. Może też dyskredytować opinie, które wyrażasz, a nawet ignorować twoje potrzeby, na przykład wsparcia. Być może dzieje się tak, ponieważ nie zgadzasz się z wyznaczonym przez niego kierunkiem rozwoju. Prawdopodobnie dlatego pomija cię, rozmawiając bezpośrednio z twoimi współpracownikami. Przyczyną tego mogą być też jego wątpliwości wobec twojej lojalności lub poczucie zagrożenia spowodowane wiedzą, którą posiadasz. Takie zachowanie szefa jest najprawdopodobniej konsekwencją lęku przed podważeniem zajmowanej przez niego pozycji w organizacji.

Niezależnie od powodów istnieją cztery sposoby, z których możesz skorzystać, aby podjąć próbę naprawienia relacji, być zadowolonym z pracy (jeśli nie z szefa) i kontynuować obraną ścieżkę kariery.

Nowoczesne przywództwo to nie tylko umiejętność motywowania pracowników do działania. »

Ponownie przyjrzyj się swoim założeniom

Po pierwsze, upewnij się, czy twój szef faktycznie traktuje cię inaczej niż innych. Kiedy do firmy, której doradzałam, dołączył nowy wiceprezes odpowiadający za zarządzanie zespołem dyrektorów, jedna z osób z tego grona obawiała się, że nie będzie chciał słuchać jej opinii ani ufać jej ocenom. Myślenie w ten sposób spowodowało jej frustrację i jednocześnie poddało w wątpliwość jej kompetencje. Negatywne wyobrażenie o szefie brało się z obaw o to, że nie doceni on autentycznej wartości, którą wnosiła do organizacji. Zachęciłam ją, aby skontaktowała się z innymi dyrektorami i upewniła się, czy mają podobne odczucia.

Okazało się, że pozostali współpracownicy byli optymistycznie nastawieni do wiceprezesa i inaczej tłumaczyli jego zachowania. Nowy szef miał specyficzny sposób działania i wymagał od innych realizacji zadań w określonym stylu. Współpracownicy poradzili dyrektor, żeby zamiast omawiać z nim swoje zadania, przedstawiała mu streszczenia i krótkie propozycje rozwiązań. Z biegiem czasu dopasowała swój styl pracy do wymagań nowego wiceprezesa, a ten był coraz bardziej zadowolony z wyników jej pracy.

Warto sprawdzić, czy współpracownicy doceniają twoje działania oraz czy ich styl pracy przynosi coraz lepsze efekty. Dobrze też zweryfikować, czy inne osoby podobnie postrzegają sytuację, jeśli twoim zdaniem uległa ona zmianie. Założenie, że jesteś jedyną osobą, która zaczęła odczuwać dyskomfort – lub, co gorsza, że zmiana ma charakter osobisty – może spowodować poczucie osamotnienia, podczas gdy wystarczy zastosować inne podejście.

Napraw relację

Jeśli uważasz, że w twojej relacji z szefem brakuje zaufania i serdeczności, które cechowały ją wcześniej, poszukaj sposobu na przywrócenie dawnego charakteru współpracy. Sprawdzić się może pokazanie przełożonemu, że cenisz zarówno jego, jak i pracę pod jego kierownictwem, oraz że zależy ci na naprawieniu wzajemnych stosunków. Zastanów się, czy nie przekroczyłeś kiedyś granic lub nie postąpiłeś w jakiejś sytuacji niezgodnie z jego oczekiwaniami. Pokaż, że jesteś gotowy podążać w wyznaczonym przez szefa kierunku i chcesz korzystać z jego doświadczenia. Rozważ możliwość zwrócenia się do niego bezpośrednio, mówiąc na przykład: „Widzę, że nie chcesz już, żebym koordynował zadania z Joanną. Czy zrobiłem coś nie tak, przez co masz poczucie, że reprezentuję nas w nieodpowiedni sposób? Zależy mi na skutecznym działaniu. Czy możesz mi podpowiedzieć, co muszę poprawić, żebyś znów był przekonany, że potrafię z nią współpracować?”. Przygotuj się do zainicjowania rozmowy, dzięki której uzyskasz informację zwrotną.

Nie pozwól, aby słabe zarządzanie wpłynęło na twoją efektywność

Nie zawsze od razu udaje się naprawić relacje. Błędem, którego możesz uniknąć, jest poświęcanie zbyt dużej energii na rozmyślanie o stosunkach z szefem. W przeciwnym razie stracisz poczucie celowości działań, a twoja efektywność spadnie. Skoncentruj się na tym, co wnosisz do organizacji. Wykaż się kreatywnością i szukaj okazji do zawarcia nowych sojuszy z innymi pracownikami. Dzięki współpracy z zespołem osiągniesz więcej, niż udałoby ci się zrobić samodzielnie. lub bez wsparcia menedżera. Wspomniana już dyrektor techniczna, której szef nie dzielił się z nią opiniami, nawiązała współpracę przy projektach specjalnych z innym cenionym członkiem zarządu. Dzięki tej relacji jej wiarygodność w firmie wzrosła, a efekty ich wspólnej pracy doprowadziły do reorganizacji zasobów. Dzięki tym zmianom dyrektor techniczna przestała podlegać szefowi, który wcześniej ją ograniczał.

Nawiązuj kontakty, aby budować bazę pośredniego wsparcia

Zatrudniony niedawno dyrektor kreatywny, z którym współpracowałam, odnosił wrażenie, że szefowa ogranicza go i lekceważy. Jej zachowanie wynikało prawdopodobnie z poczucia zagrożenia ze strony obdarzonego fachową wiedzą pracownika. Dochodziło do tego, że samodzielnie wybierała te z jego propozycji, które chciała zaakceptować, nie informując o nich nikogo innego. Najwyraźniej uznała, że dzięki tak obranej strategii odizoluje go od innych. Dyrektor kreatywny znalazł jednak sposób na zaakcentowanie swojego stanowiska podczas spotkań, na których mógł się podzielić swoją wiedzą. Zgłaszał ciekawe propozycje usprawnień, nie krytykując przy tym dotychczasowych praktyk. W ten sposób zwrócił na siebie uwagę członka zarządu, który zaczął go angażować, zapewniając mu jednocześnie mentoring, wsparcie, a także udział w zadaniach specjalnych. Zmniejszyło to poczucie izolacji dyrektora kreatywnego, który zyskał poczucie, że może się wykazać i zrobić karierę w organizacji.

Możliwości budowania pośredniego wsparcia obejmują również dzielenie się ciekawymi artykułami i materiałami źródłowymi ze współpracownikami, zgłaszanie się do udziału w zespołach międzyfunkcyjnych i zadaniowych oraz wolontariat w sponsorowanych przez firmę akcjach społecznych. Kolejnym dobrym sposobem, aby się wyróżnić, jest zapewnienie wsparcia inicjatywom innych działów.

Trudno odnaleźć się w sytuacji, w której osoba, która teoretycznie powinna umożliwiać odnoszenie sukcesów, w istocie stara się podciąć ci skrzydła. Nie masz pewności, czy uda ci się ponownie wkraść w łaski szefa albo też wesprzeć go, jeśli czuje się zagrożony samą twoją obecnością. Korzystając jednak z podanych czterech metod, masz świetną okazję do pokazania, że jesteś członkiem jego zespołu i dążysz do osiągnięcia wspólnych sukcesów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Poczucie braku szacunku powoduje gniew i smutek »

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy