X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Tajemnice liderów, którzy potrafią działać szybko i sprawnie

Jack Zenger, Joseph Folkman  · 3 min

Tajemnice liderów, którzy potrafią działać szybko i sprawnie

Pewien wybitny lider od czasu do czasu spotyka się z zadawanym mu przez bezpośrednich podwładnych pytaniem. Występuje ono w różnych postaciach, lecz niesie wspólny komunikat: czy mamy to zrobić szybko, czy dobrze? Za każdym razem odpowiada tak samo: tak! Nie zgadza się na kompromis w żadnym z tych wymiarów. Dla niego i innych najskuteczniejszych liderów, z jakimi się spotkaliśmy, popełnianie błędów nie jest żadną opcją. Nie jest nią również spowalnianie pracy.

W ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej interesowało nas to, jaki wpływ ma preferowanie przez liderów prędkości w porównaniu z powolnym i stabilnym modelem pracy. Co oczywiste, procesy organizacyjne, komunikacja oraz interakcje międzyludzkie stają się coraz szybsze. Wiele organizacji szuka sposobów zwiększenia prężności działania. Być może liderzy obawiają się, że ich organizacje nie będą mogły szybciej się rozwijać, jeśli ich pracownicy będą działać powoli.

Stworzyliśmy więc narzędzie oceny, aby zmierzyć osobiste preferencje do działania w wolnym lub szybkim tempie. Pomiar dotyczył również preferowania jakości w porównaniu z ilością. Na podstawie danych zebranych wśród ponad 5 tysięcy liderów na całym świecie ustaliliśmy, że osoby, które preferowały szybkie tempo pracy, wykazywały jednocześnie silną tendencję do preferowania ilości w porównaniu z jakością. Wykazywało ją 58% respondentów. Zauważyliśmy też, że dla 19% ważniejsza była jakość i wolniejsze tempo pracy. W tej grupie wyraźna była obawa, że szybsze działanie może być źródłem błędów lub pomyłek. Jej członkowie woleli zwalniać tempo, żeby utrzymać wysoką jakość pracy.

Spotykamy wiele grup, które – kiedy zmusza się je do szybszej pracy – obawiają się, że spowoduje to błędy i obniżenie jakości. W tym badaniu zainteresowała nas natomiast grupa osób, które preferowały szybsze tempo, ale również koncentrowały się na jakości. Czy to w ogóle możliwe? Czego też potrzeba, żeby lider mógł osiągać zarówno wysoką jakość, jak i szybkie tempo działania?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy ty też je popełniasz? »

4 błędy w motywowaniu pracowników, które popełnia większość liderów 

Carolyn Dewar , Scott Keller

Zrozum swoich podwładnych i zacznij z sukcesem mobilizować ich do działania.

Aby przeanalizować te pytania, przyjrzeliśmy się innemu zbiorowi danych, który obejmuje informacje od ponad 75 tysięcy liderów. Pochodzą one z oceny 360 stopni na podstawie opinii uzyskanych od średnio 13 oceniających. Analizując ten zbiór danych, zmierzyliśmy prędkość lidera i jakość efektów jego pracy. Określiliśmy grupę liderów, którzy znajdowali się w górnym kwartylu zarówno pod względem szybkości, jak i jakości i porównaliśmy ją z wszystkimi innymi liderami w zbiorze danych. Przeprowadziliśmy testy statystyczne 49 zachowań przywódczych. Staraliśmy się ustalić najbardziej wyróżniające się zachowania liderów, którzy uzyskiwali wysokie oceny jednocześnie w zakresie szybkości, jak i jakości działania. Co robili inaczej niż inni liderzy? Wszystkie spośród 49 zachowań były statystycznie istotne, dlatego też szukaliśmy takich, które wyróżniały się najbardziej.

Analiza ustaliła siedem niepowtarzalnych czynników, które najwyraźniej pokazują, co trzeba, aby powiązać ze sobą te dwa pozornie sprzeczne, lecz niezwykle istotne cele przywódcze.

Zapewnij jasną perspektywę strategiczną

Liderzy, którzy zgodnie z oceną osiągali zarówno dużą szybkość, jak i wysoką jakość, nie mieli żadnych wątpliwości co do wizji i kierunku, w jakim podążała ich organizacja. Oceniano też, że lepiej przyjmują dłuższą i szerszą perspektywę działania. Potrafili skutecznie ją definiować, a następnie dzielić się swoimi wnioskami z innymi, dzięki czemu mogli przekładać strategię na ambitne i istotne cele oraz zamierzenia. Naturalnie świadomość tego, gdzie zmierza organizacja oraz który kierunek jest właściwy, zwiększyłaby zarówno prędkość, jak i jakość działania. Nie mając czytelnej mapy, ludzie gubią się i marnują mnóstwo czasu.

Wyznaczaj ambitne cele i utrzymuj wysokie standardy

Ambitne cele w naturalny sposób przyczyniają się do zwiększenia prędkości działania. Ich brak powoduje, że pracownicy są ciągle zajęci, ale ich wyniki nie są równie wysokie. Ambitne cele sprawiają, że się bardziej staramy. Dążąc do zapewnienia wysokiej jakości, liderzy ci wyznaczali też wysokie standardy, dzięki czemu inni dokładnie wiedzieli, na czym jakość ta ma polegać.

Skutecznie się komunikuj

Prędkość i jakość rosną, kiedy wszyscy rozumieją, dokąd zmierzają, jakie problemy należy rozwiązać i jaki jest status ich realizacji. Brak tych informacji powoduje, że ludzie są zdezorientowani, dostają sprzeczne sygnały, dochodzi do błędów i spowolnienia pracy.

Miej odwagę wprowadzać zmiany

Szybcy liderzy, którym udaje się zapewnić wysoką jakość, stają się rzecznikami zmian. Doskonale sprawdzają się w projektach, programach i produktach marketingowych. Powolni liderzy, którzy osiągają niską jakość, przeciwstawiają się zmianom.

Bierz pod uwagę perspektywę zewnętrzną

Liderzy, którzy patrzyli na problemy i obawy organizacji z perspektywy wewnętrznej, nie dostrzegali zwykle poważnych zmian w otoczeniu oraz preferencjach klientów. Prowadziło to do spadku prędkości i problemów z jakością. Liderzy, którzy osiągali największą prędkość i jakość, potrafili natomiast patrzeć poza organizację i wcześnie określać trendy oraz zmiany nastawień.

Inspiruj i motywuj innych

Tacy liderzy mają zdolność do inspirowania ludzi w organizacji. Ich bezpośredni podwładni mieli poczucie, że realizują misję i że to, co robią, jest istotne. Bezpośredni podwładni liderów, którzy nie potrafią inspirować innych, mieli poczucie, że mają po prostu pracę i otrzymują za nią wynagrodzenie. Większość liderów potrafi wywierać wpływ, aby osiągać swoje cele, ale ci liderzy wiedzą, jak przyciągać innych, zachęcając ich do doskonałości i prędkości działania.

Wprowadzaj innowacje

Liderzy, którzy szybko działają i osiągają wysoką jakość, zawsze szukają nowszych, szybszych i bardziej skutecznych sposobów realizacji. Za pomocą standardowych procedur nie da się niejednokrotnie jednocześnie zwiększyć szybkości i jakości, stąd konieczność nowych, innowacyjnych metod. Liderzy, którzy szukają innowacyjnych rozwiązań, znajdą sposób na wydobycie z obydwu tych sfer tego, co najlepsze.

Coraz więcej ról wymaga dużej szybkości połączonej z wysoką jakością działania. Uważamy, że cel ten da się osiągnąć.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czego o przywództwie nauczyć nas mogą firmy technologiczne? »

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Jack Zenger

Dyrektor generalny Zenger/Folkman, firmy konsultingowej specjalizującej się w rozwoju przywódców.

Joseph Folkman

Prezes Zenger/Folkman, firmy konsultingowej specjalizującej się w rozwoju przywódców.

Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy