X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Szukasz pracy? Skoncentruj się na procesie, a nie wyniku

Art Markman  · 3 min

Szukasz pracy? Skoncentruj się na procesie, a nie wyniku

Istnieje kilka powodów, dla których podczas rozmów kwalifikacyjnych czy spotkań networkingowych nie należy zbytnio pokazywać, jak bardzo zależy nam na zdobyciu pracy.

Nie tak dawno temu miałem wystąpienie przed grupą networkingową składającą się z 40‑latków szukających pracy. Wielu spośród słuchaczy pracowało wcześniej w firmach, z których po ponad 10 latach zostali zwolnieni. Od sześciu lub nawet więcej miesięcy bezskutecznie szukali nowego zajęcia i coraz bardziej się martwili, że mogą nie być w stanie go znaleźć.

To dość stresująca sytuacja, szczególnie kiedy widzisz, jak stanowiska, na których ci zależy, dostają młodsi od ciebie. W jej obliczu łatwo podejmować rozpaczliwe działania, aby zdobyć pracę, i nieświadomie okazać potencjalnym pracodawcom swoją desperację. Jest kilka powodów, dla których podczas rozmów kwalifikacyjnych czy też spotkań networkingowych nie należy zbytnio pokazywać, jak bardzo zależy nam na zdobyciu pracy.

Po pierwsze, kluczowym aspektem ubiegania się o pracę z sukcesem jest pewność siebie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej osoba siedząca naprzeciwko stara się sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać praca z tobą. Jej oceny będą w znacznej mierze uzależnione od pewności siebie, z jaką odpowiadasz na pytania. Im bardziej martwisz się przeciągającym się poszukiwaniem zatrudnienia, tym mniej prawdopodobne jest to, że sprawisz wrażenie osoby zdolnej poradzić sobie z wymogami stanowiska.

Po drugie, pracodawcom zależy na zatrudnianiu osób, które odniosą sukces zarówno w dobrych, jak i złych czasach. Łatwo sprawiać wrażenie świetnego pracownika lub lidera, kiedy wszystko idzie dobrze. Ale w pracy zawsze zdarzają się dni pełne presji. Trzeba dotrzymać terminu. Kluczowy klient zastanawia się nad korzystaniem z usług innej firmy. Istotny błąd zagraża ważnemu projektowi. W takich sytuacjach pracodawcy muszą wiedzieć, że pracownicy dadzą z siebie wszystko i podejmą niezbędne działania.

Jeśli jesteś zdesperowany i sfrustrowany poszukiwaniem pracy, pracodawcy będą wątpić w twoją zdolność radzenia sobie ze stresem po zatrudnieniu. Skoro nie potrafisz zachować spokoju, kiedy jeszcze nie pracujesz, dlaczego mieliby zaufać, że staniesz na wysokości zadania, pracując w pełnym wymiarze godzin?

Po trzecie, poczucie desperacji może osłabić twoją zdolność do negocjacji, kiedy (jeśli w ogóle) dostaniesz propozycję zatrudnienia. Radość z otrzymania oferty może być tak duża, że zaakceptujesz proponowane wynagrodzenie i nie zwrócisz uwagi na ograniczony pakiet świadczeń.

Szukasz pracy? Ten e‑book pomoże napisać CV, którym oczarujesz rekruterów »

HBRP Jobs-To-Be-Done „Nowa praca” - ebook 

Dowiedz się, jak napisać CV i list motywacyjny, które wyróżnią Cię w oczach przyszłego pracodawcy, przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej i zdobądź pracę, która rozpocznie nowy wspaniały etap w Twojej karierze!

Masz znacznie większą siłę negocjacyjną, zanim podejmiesz pracę niż po jej rozpoczęciu. Nawet jeśli przez jakiś czas pozostawałeś bez pracy, upewnij się, czy wynagrodzenie odpowiada twoim potrzebom i gwarantuje ci wystarczające świadczenia. W przeciwnym razie po krótkim miesiącu miodowym prawdopodobnie odczujesz niezadowolenie, ale nie będziesz mieć na tyle silnej pozycji, aby zażądać podwyżki.

Łatwo mówić, że nie można okazywać desperacji. Jednak skuteczne przeciwdziałanie to zupełnie coś innego. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, które pomogą ci opanować niepokój.

Wyznaczając dowolne cele długoterminowe, możesz się skupić na pożądanym wyniku lub skoncentrować się na konkretnych działaniach, które są niezbędne, aby cele te osiągnąć. Ktoś, kto pragnie napisać książkę, może na przykład skupić się na byciu poczytnym autorem lub poświęcić codziennie trochę czasu na pisanie. Koncentracja na działaniu wymaga wyznaczenia celu procesowego, a nie celu wynikowego. Jak wspomniałem w mojej książce, Smart Change, cel wynikowy oznacza konkretny stan, który mamy nadzieję osiągnąć w przyszłości, podczas gdy cel procesowy koncentruje się na zestawie działań, które należy wykonać.

Cele procesowe są szczególnie cenne podczas żmudnego poszukiwania pracy. Bez względu na to, ile czasu upłynęło od rozpoczęcia poszukiwań, działania, które musisz podjąć, aby odnieść sukces, są takie same. Szukaj ofert pracy i ubiegaj się o stanowiska odpowiadające twojemu doświadczeniu. Bierz udział w wydarzeniach networkingowych, aby poznać potencjalnych pracodawców. Rozmawiaj z przyjaciółmi i współpracownikami, aby dowiedzieć się o ewentualnych ofertach pracy. Bierz udział w szkoleniach, żeby poprawić swoje kompetencje. Czytaj, aby być na bieżąco ze swoją dziedziną. Ćwicz umiejętności prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych.

Część z tych działań jest również przyjemna. Rozwijaniu nowej umiejętności towarzyszy poczucie dumy, gdy zwiększasz swoje kompetencje. Choć możesz mieć tremę przed wzięciem udziału w imprezie networkingowej, rozmowa z kimś nowym jest często ciekawym doświadczeniem. Istnieje mnóstwo wspaniałych książek, których lektura sprawi ci przyjemność; możesz zagłębić się w nauce.

Ten tekst jest częścią projektu HBRP na start kariery. Chcesz przeczytać więcej artykułów pomagających stawiać pierwsze kroki na zawodowej ścieżce? Nic prostszego.

Przejdź »

Takie skupienie na procesie ma dwie zalety.

Po pierwsze, zwracając uwagę na konkretne działania, które musisz podjąć, zmniejszysz frustrację związaną z poszukiwaniem pracy. Być może nie zdobędziesz pracy danego dnia, ale udało ci się aplikować na dane stanowisko, poznać ludzi lub nauczyć się czegoś nowego. W efekcie masz poczucie osiągnięcia drobnych sukcesów na drodze do wielkiej nagrody.

Po drugie, wiele działań, których musisz się podjąć, aby dostać pracę, to zadania, jakie będziesz musiał wykonywać również po zatrudnieniu. Bycie na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w twojej dziedzinie to ważny element sukcesu. Jeśli rozwiniesz nawyk czytania i uczenia się, będziesz czerpać korzyści nawet po rozpoczęciu nowej pracy. W rezultacie zbudujesz podstawy swojego przyszłego sukcesu.

Ostatecznie największy sukces odnoszą osoby koncentrujące się na codziennych działaniach, które z kolei składają się na realizację ich długoterminowych celów. Sprawdza się to niezależnie od tego, czy pracujesz nad dużym projektem, czy próbujesz znaleźć pracę. Zamiast rozpaczać, że nigdy nie dostaniesz pracy – i odstraszać potencjalnych pracodawców – skup się na procesie jej poszukiwania, a nie tylko na wyniku.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Budowanie lepszej listy kontaktów »

Jak media społecznościowe pomagają w znalezieniu pracy 

George Anders

Jak ekspert ds. obsługi klienta w Seattle może przyciągnąć uwagę dynamicznie rozwijającego się startupu w oddalonym o 700 kilometrów San Francisco?

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy