X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Sześć sposobów na osiągnięcie mistrzostwa we wszystkim

Tony Schwartz  · 3 min

Sześć sposobów na osiągnięcie mistrzostwa we wszystkim

Gram w tenisa od prawie 50 lat. Uwielbiam ten sport i dobrze sobie radzę, choć daleko mi do formy, o jakiej marzę.

Od paru tygodni sporo się nad tym zastanawiam, ponieważ po raz pierwszy od lat gram prawie codziennie i zauważyłem znaczne postępy. Parę razy byłem w szczytowej formie i grałem dokładnie tak, jak zawsze chciałem grać.

Jestem prawie całkiem przekonany, że mogę te marzenia urzeczywistnić pomimo moich 58 lat. Jeszcze do niedawna nie sądziłem, aby było to możliwe. Przez większą część dorosłego życia przyjmowałem za pewnik przekonanie, które jest głęboko zakorzenione w naszej świadomości, że niektórzy ludzie przychodzą na świat obdarzeni wyjątkowym talentem czy darem i że to geny w przeważającej mierze determinują nasze predyspozycje do osiągnięcia mistrzostwa w określonej dziedzinie.

W ostatnim roku przeczytałem co najmniej pięć książek - oraz cały stos opracowań naukowych - które zadają kłam temu przekonaniu. Sam również napisałem książkę pt. „The Way We're Working Isn't Working”, w której - na podstawie badań nad wydajnością - radzę, jak metodycznie rozwijać swój fizyczny, emocjonalny, intelektualny i duchowy potencjał.

Zostań mistrzem zarządzania sobą »

HBRP Masters „Zarządzanie sobą” – ebook 

Zdobywaj wiedzę od najlepszych.
Sprawdź, jakie wskazówki na temat skutecznego zarządzania sobą i stawania się lepszym przywódcą ma dla Ciebie Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku.

Podczas pracy z menedżerami kilkudziesięciu firm przekonałem się, że można rozwinąć każdą umiejętność czy podnieść swoje możliwości dokładnie w ten sam metodyczny sposób, w jaki buduje się masę mięśniową. Należy przekroczyć własną strefę komfortu, po czym odpocząć. Amerykański filozof Will Durant zwrócił uwagę, że już 2000 lat temu wiedział o tym Arystoteles twierdząc, iż: „Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy”. Naocznie przekonaliśmy się, że dzięki wykonywaniu konkretnych ćwiczeń, naszym klientom udawało się spektakularnie poprawić różnorodne umiejętności - począwszy od empatii, przez koncentrację, kreatywność, wywoływanie pozytywnych emocji, po głęboką relaksację.

Jak każdy badacz osiągnięć wiele zawdzięczam niezwykłej pracy profesora Andersa Ericssona, który jest bezdyskusyjnym liderem w badaniach nad tajnikami osiągania mistrzowskiej biegłości. Od ponad 20 lat Ericsson dowodzi, że o biegłości w danej dziedzinie nie decydują odziedziczone predyspozycje, lecz gotowość do ciężkiej pracy nad czymś, co nazywa „celowymi ćwiczeniami” („deliberate practice”). Obecnie wielu badaczy jest zgodnych, że 10 000 godzin takiego treningu to minimum potrzebne do osiągnięcia biegłości w każdej złożonej dziedzinie. 

Te wnioski napawają mnie radosnym przekonaniem o tym, że wszyscy możemy stanowić o własnym losie. Sugerują, że mamy niezwykłą zdolność wywierania wpływu na osiągane wyniki. Jedno z kluczowych odkryć Ericssona mówi, że ćwiczenia są nie tylko najważniejszym składnikiem osiągania mistrzowskiej biegłości, lecz również najtrudniejszym i najmniej przyjemnym elementem tego procesu.

Jeśli chcesz być w czymś naprawdę dobry, musisz nieustannie przekraczać granice własnych możliwości pomimo psychicznego i fizycznego dyskomfortu oraz przygotować się na frustrację, walkę, chwile słabości i niepowodzenia. To nieodzowny element osiągnięcia poprawy czy nawet utrzymania wysokiego poziomu biegłości na określonym polu. Ale na końcu tej drogi czeka droga. Uzyskanie prawdziwego mistrzostwa dzięki własnej ciężkiej pracy jest źródłem ogromnej satysfakcji.

Przedstawiam sześć sposobów na osiągnięcie prawdziwej biegłości, których skuteczności dowiedliśmy w pracy z naszymi klientami:

1. Rób to, co kochasz

Pasja ma niezwykłą motywującą moc. Jest siłą napędową koncentracji, wytrwałości i determinacji.

2. Wykonaj najpierw rzeczy najtrudniejsze

Wszyscy instynktownie dążymy do przyjemności i unikamy bólu. Ericsson i inni badacze odkryli, że większość osób osiągających wybitne wyniki świadomie opóźnia moment otrzymania nagrody i wykonuje trudne ćwiczenia z samego rana, przed przystąpieniem do innych zadań. O tej porze dnia większość z nas ma najwięcej energii i najmniej rzeczy rozprasza naszą uwagę.

3. Pracuj intensywnie

Bez przerwy nie dłużej niż 90 minut, po czym odpocznij. Półtorej godziny to maksymalna ilość czasu, jaką jesteśmy w stanie poświęcić określonemu zadaniu w stanie najwyższej koncentracji. Dowody pokazują dobitnie, że wybitni mistrzowie poświęcają na trening nie więcej niż 4 i pół godziny dziennie.

4. Umiarkowanie korzystaj z oceny ekspertów

Im ocena jest prostsza i bardziej precyzyjna, tym łatwiej będzie ci skorygować swoje działania. Osoby poddawane nieustannej drobiazgowej ocenie mogą odczuwać przesyt bodźców poznawczych i większy niepokój, a przez to słabiej się uczyć.

5. Rób regularne przerwy

W celu naładowania akumulatorów. Odpoczynek po intensywnym wysiłku nie tylko pozwala nabrać sił, lecz również ułatwia przyswojenie i utrwalenie zdobytej wiedzy. Podczas relaksu uaktywnia się prawa półkula mózgu, które jest odpowiedzialna za przełomowe momenty olśnienia.

6. Zrób z ćwiczeń rytuał

Przeceniamy znaczenie silnej woli i dyscypliny. Odkrycia Roya Baumeistera dowodzą, że te cechy rzadko występują u większości z nas. Jeśli chcesz mieć gwarancję na to, że podejmiesz się trudnego zadania, uczyń z niego rytuał. Określ konkretną, nienaruszalną porę dnia dla wykonania zadania. Z biegiem czasu jego realizacja przerodzi się w nawyk i nie będziesz już martwił się o to, że musisz je zrobić.

Od ponad 10 lat celowo ćwiczę grę w tenisa, lecz nigdy nie poświęcałem temu zajęciu kilku godzin dziennie, które są nieodzowne dla osiągnięcia prawdziwie mistrzowskiego poziomu. Jednak nie mam do siebie o to pretensji, bo doskonale wiem, jakiego wysiłku wymaga osiągnięcie biegłości w tym sporcie. 

Mam wiele innych priorytetów, które są ważniejsze od tenisa. Lecz mimo to, dużą przyjemność sprawia mi świadomość, że mogę zrobić jeszcze znaczne postępy w grze i w jakiejkolwiek innej dziedzinie. Pamiętaj, że ty też możesz.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Droga do mistrzostwa »

Dobry menedżer nie ustaje w drodze do mistrzostwa 

Andrzej Jacaszek PL

Znajomość drogi jest równie ważna jak znajomość celu. Nieustanny rozwój jest kluczowym towarzyszem sukcesów w biznesie.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy