X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Roboty pozbawią nas pracy?

Andrew McAfee  · 2 min

Roboty pozbawią nas pracy?

Teraz za każdym razem, kiedy będę spacerował po lesie niedaleko Bostonu, będę co chwilę spoglądał za siebie, czy po okolicy nie chodzą ogromne psy‑roboty.

Właśnie obejrzałem nagranie prezentujące cybernetyczne psy Big Dog produkcji Boston Dynamic, które mają wesprzeć amerykańskie oddziały na polu walki, m.in. przenosząc w trudnym terenie ciężki ekwipunek. Jak widać na nagraniu, radzą sobie z tym już całkiem dobrze. Potrafią podejść pod strome wzniesienie, podnieść się po poślizgu czy po kopnięciu przez człowieka oraz wykonywać inne „psie” czynności.

Harvard Business Review Polska to prestiżowy magazyn dla tych, którzy są głodni sukcesu. Inwestując w wiedzę harvardzką, robisz krok w dobrym kierunku. Sprawdź teraz!

Boom urządzeń‑robotów

Studiując w swoim czasie na MIT, uczęszczałem na wiele zajęć z systemów sterowania i kontroli, wiem więc, jak trudno coś takiego zbudować. Utrzymanie bardzo ciężkiego ładunku na czterech ruchomych punktach podparcia, które przemieszczają się po trudnym podłożu, to naprawdę karkołomny problem dla inżyniera. Jego rozwiązanie wymaga zastosowania mnóstwa wysokiej jakości czujników, mocy obliczeniowej i naprawdę dobrych algorytmów.

Dziś dysponujemy tym wszystkim, co tłumaczy wypowiedź dyrektora firmy TI Remiego El‑Ouazzane'a opublikowaną przez New York Times: „Jesteśmy głęboko przekonani, że niebawem rynek urządzeń‑robotów przeżyje prawdziwy boom”. Widzimy dzisiaj, jak tworzy się roboty i/lub jak znajdują one zastosowanie w wojskowości, medycynie, produkcji, magazynowaniu i w wielu innych sektorach. Oczywiście od jakiegoś czasu odkurzają nam też podłogi; firma iRobot sprzedała już ponad sześć milionów odkurzaczy Roomba. A ostatnimi czasy roboty zaczęły tańczyć zespołowo do muzyki z albumu „Thriller”.

Fakt, że roboty mają coraz więcej zastosowań i są coraz sprawniejsze, to znakomita wiadomość. Od jakiegoś czasu ratują życie naszych żołnierzy a dzięki ich popularyzacji dojdzie do wzrostu produktywności w takich branżach jak produkcyjna, dystrybucyjna, sprzedaż hurtowa i detaliczna.

Czy roboty pozbawią ludzi pracy?

Jeżeli miałbym wskazać na jakieś ciemne strony tego postępu, to przypominają one te, który ujawniły się po wprowadzeniu innych innowacyjnych rozwiązań technologicznych: fakt, że wybiegają w przyszłość, sprawia, że niektórzy mogą zostać bez pracy. Jak dotąd zawody, które wymagają umiejętności fizycznych takich jak przemieszczanie się, koordynacja czy (wy)czucie, były w dużej mierze bezpieczne i nie dawały się zastąpić przez technologiczne nowinki. Pomocnicy kelnerów, specjaliści od pielęgnacji psów, pracownicy magazynów i ogrodnicy ani nie zarabiają za wiele, ani nie korzystają ze zbyt wielu innych świadczeń, ale potrzebujemy ich równie mocno jak w czasach sprzed rewolucji cyfrowej. Krótko mówiąc, być może ich zawody nie są wspaniałe, ale ich pracy nie da się outsourcować czy zautomatyzować.

Spraw, by Twój biznes był SMART »

Inteligentny biznes. Jak Alibaba uczy działać, konkurować i wygrywać w cyfrowym świecie? 

Inteligentny biznes. Jak Alibaba uczy działać, konkurować i wygrywać w cyfrowym świecie?
Poznaj tajemnice sukcesu giganta internetowego z Chin i dowiedz się, jak wykorzystać je w swojej firmie – niezależnie od jej wielkości oraz branży!

Co się stanie z tymi zawodami, kiedy na rynek wkroczą wyspecjalizowane roboty? Rozsądni ludzie uważają, że zwiększenie liczby androidów w zasadzie przyczyni się do wzrostu zatrudnienia, nawet wśród pracowników fizycznych. Legendarny robotysta z MIT, Rodney Brooks, który obecnie jest prezesem Heartland Robotics, uważa, że sprawne roboty, które mogą wykonywać rutynowe zadania doprowadzą do rewitalizacji produkcji w USA. Wynika to z faktu, że będą wykonywać mnóstwo prac, które obecnie są nieopłacalne z uwagi na wysokie koszty zatrudnienia. Zaś fabryka z niewielką załogą i mnóstwem pracujących w niej robotów jest z wielu względów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż brak fabryki.

Argumenty Brooksa są całkiem przekonujące, ale nie byłbym już takim optymistą, jeżeli chodzi o zatrudnienie dzisiejszych pracowników fizycznych w zrobotyzowanym świecie jutra. Jak pisaliśmy wraz Erikem Brynjolfssonem w książce Race Against the Machine, pracownicy umysłowi o przeciętnych zarobkach już boleśnie odczuwają wpływ postępu technologicznego ze strony komputerów. Czy nisko opłacanych pracowników fizycznych czeka ten sam los wskutek wprowadzenia robotów?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak współpracować z robotami? »

Gdy twoim szefem jest maszyna 

Refleksje na temat wyników najnowszych badań nad relacjami pomiędzy ludźmi i robotami.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy