X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Pięć pytań, jakie należy zadać, zaczynając nową pracę

Michael D. Watkins  · 3 min

Pięć pytań, jakie należy zadać, zaczynając nową pracę

Działania, jakie podejmiesz w ciągu kilku pierwszych miesięcy w nowej pracy, mają duży wpływ na to, czy osiągniesz sukces, czy porażkę. Aby osiągnąć cel, musisz już na początku pracy w nowym miejscu roztaczać wokół siebie pozytywną energię, która będzie kołem napędowym twojego dalszego rozwoju. Jeśli na starcie podejmiesz błędne decyzje, prawdopodobnie będą cię one prześladować przez cały okres zatrudnienia.

Największym wyzwaniem dla liderów w tym czasie jest skupienie się na odpowiednich kwestiach. Starając się zaadaptować i zorientować w tym, jak mogą wywierać wpływ, często próbują złapać kilka srok za ogon. Łatwo jest im wziąć na siebie zbyt wiele obowiązków, które w późniejszym okresie zabierają mnóstwo czasu. Dlatego warto wyposażyć się w zestaw pytań, które pomogą ci w podejmowaniu decyzji. Oto pięć tych, które powinieneś sobie zadać i... regularnie je powtarzać.

W jaki sposób będę tworzyć wartość?

To kluczowe pytanie. Dlaczego obsadzono cię w tej roli? Czego oczekują od ciebie interesariusze? Jak będą oceniać twoje postępy? Szukając odpowiedzi, pamiętaj, że może się ona istotnie różnić od tego, co usłyszałeś, kiedy awansowałeś lub rekrutowano cię na stanowisko. Twój status w firmie będzie ewoluował wraz z rozwojem sytuacji oraz poszerzaniem kompetencji. Pamiętaj też, że konieczne będzie zadowolenie wielu osób, nie tylko szefa. Wiąże się to z ryzykiem, że mogą one prezentować odmienne poglądy na temat tego, co oznacza „sukces”. Niezbędne jest pełne zrozumienie ich oczekiwań, aby móc je pogodzić i zaspokoić w największym możliwym stopniu.

Czytaj, inspiruj się, twórz. Daj sobie szansę na rozwój dzięki solidnej dawce harvardzkiej wiedzy. Prenumerując, masz pewność, że na bieżąco będziesz poznawać tajniki najlepszych ekspertów biznesowych. Kup teraz!

Jakich zachowań się ode mnie oczekuje?

Jeśli nie zatrudniono cię z misją zmiany kultury twojej nowej organizacji, powinieneś próbować zrozumieć najważniejsze normy zachowania oraz w miarę możliwości się do nich dostosować. Pomyśl o kulturze organizacji jako o jej układzie immunologicznym. W znacznej mierze istnieje po to, aby zapobiec błędnemu myśleniu i niewłaściwym zachowaniom, które mogą zainfekować społeczny organizm firmy. Naruszając podstawowe normy zachowania, robisz to na własne ryzyko. Jeśli będziesz postrzegany jako osoba „która tu nie pasuje”, grozi ci izolacja skutkująca ostatecznie porażką. Starając się zrozumieć najważniejsze normy, pamiętaj, że w poszczególnych obszarach organizacji mogą się one różnić. Może to być również kwestia szczebla, na którym działasz: sukces po awansie częściowo zależy od tego, czy dasz się poznać z różnych stron.

Ten tekst jest częścią projektu HBRP na start kariery. Chcesz przeczytać więcej artykułów pomagających stawiać pierwsze kroki na zawodowej ścieżce? Nic prostszego.

Przejdź »

Czyje wsparcie ma decydujące znaczenie?

Twój sukces będzie zapewne zależeć od osób, nad którymi nie masz bezpośredniego zwierzchnictwa. Powinieneś więc budować sojusze. Punktem wyjścia do nich będzie zrozumienie krajobrazu politycznego nowej organizacji i nauczenie się poruszania po nim. Kto ma władzę i wpływ? Czyje wsparcie jest kluczowe i dlaczego? Dzięki zrozumieniu, kto się liczy, możesz skupić się na zapewnieniu sobie wsparcia tych osób. Zazwyczaj wiąże się to nie tylko z budowaniem relacji. Zrozum, co próbują osiągnąć inni i jak możesz im pomóc. Wzajemność to solidny fundament budowania sojuszy.

Jak osiągnę pierwsze sukcesy?

Liderzy w okresie przejściowym dodają pracownikom energii, osiągając szybkie sukcesy. Sprawnie likwidują dotychczasowe dysfunkcje w organizacji. Odpowiednio poparte dochodzenie do sukcesu, zapewni ci wiarygodność, a także przyspieszy proces uczenia się, co z kolei zagwarantuje prawo do wprowadzania większych zmian w firmie. Określ najbardziej obiecujące sposoby na wywarcie szybkiego pozytywnego wpływu, a następnie jak najszybciej zacznij wdrażać swoje pomysły w życie.

Szukasz pracy? Ten e‑book pomoże napisać CV, którym oczarujesz rekruterów »

HBRP Jobs-To-Be-Done „Nowa praca” - ebook 

Dowiedz się, jak napisać CV i list motywacyjny, które wyróżnią Cię w oczach przyszłego pracodawcy, przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej i zdobądź pracę, która rozpocznie nowy wspaniały etap w Twojej karierze!

Które z umiejętności muszę rozwinąć, aby wyróżnić się w nowej roli?

Jak powiedział Marshall Goldsmith, słynny coach kadry kierowniczej: „to, co cię tu doprowadziło, nie zagwarantuje ci sukcesu w przyszłości”. Umiejętności i zdolności, które przywiodły cię do punktu, gdzie się obecnie znajdujesz, nie są kwalifikacjami, jakich ci potrzeba, aby odnieść spektakularny sukces w nowej pracy. Na domiar złego łatwo możesz wpaść w pułapkę pozostania w strefie komfortu. Innymi słowy, aby osiągnąć pełną skuteczność w powierzonej ci roli, będziesz potrzebował rozwoju osobistego. Nie oznacza to, że nie możesz od razu dobrze rozpocząć, ale im szybciej zdasz sobie sprawę z tego, jakie nowe kompetencje musisz opanować, aby wyróżnić się w nowej roli, tym lepiej. Niezrozumienie tej istotnej kwestii ogranicza potencjał przyszłego rozwoju twojej kariery.

Rozpoczynając pracę w nowym miejscu, zadaj sobie opisane tu pięć pytań, a następnie regularnie je powtarzaj. Pod koniec każdego tygodnia przeznacz 30 minut na zastanowienie się, czy uzyskane odpowiedzi są dla ciebie nadal jasne, czy też zmieniły się w jakiś sposób. Pozwoli ci to pozostać na właściwej drodze w okresie przejściowym i po jego zakończeniu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Młodzi pracownicy oczekują zaangażowania pracodawców »

Młodzi menedżerowie stale gonią za nową pracą 

Burak Koyuncu , Monika Hamori , Jie Cao

Jeśli podejrzewasz, że najlepsi młodzi menedżerowie z twojej firmy szukają lepszej posady - przypuszczalnie masz rację. Z przeprowadzonych badań wynika, że najbardziej poszukiwani początkujący menedżerowie stale myślą o nowym miejscu pracy.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy