X
Następny artykuł dla Ciebie

Ciągle zaleca się nam szukanie pracy, która jednocześnie byłaby naszą pasją. W Stanach Zjednoczonych rada ta stale towarzyszy pracownikom w trakcie kariery. W swojej książce Principles miliarder i inwestor Ray Dalio pisze: „spraw, aby twoja pasja i praca były tym samym”. Według niego to klucz do zawodowego sukcesu.

W niedawnym badaniu okazało się, że młodzi ludzie uznają realizację pasji zawodowej za priorytet. Ważniejszy nawet niż wysokie zarobki czy zakładanie rodziny. Dla respondentów w grupie nastolatków znalezienie satysfakcjonującej pracy było trzykrotnie ważniejsze niż zawarcie małżeństwa.

Mimo to dla wielu osób uczynienie pracy ze swojej pasji jest po prostu niemożliwe. Nie oszukujmy się, nie każdy zawód umożliwia jednocześnie realizowanie własnych zainteresowań. Poza tym różnym ludziom zależy na różnych rzeczach – nie wszystkie są czynnościami, dzięki którym chciałoby się zarabiać na życie. Co więcej, większość badań sugeruje, że posiadanie i realizowanie pasji rzeczywiście wpływa pozytywnie na samopoczucie, ale już to, gdzie będziemy to robić, ma o wiele mniejsze znaczenie. Eksperci zaznaczają, że dla rozwoju zarówno życia zawodowego, jak i osobistego korzystne jest realizowanie pasji pozazawodowej, a nie tej związanej z pracą.

Powody, dla których lepiej realizować swoje pasje poza pracą

Choć powiązanie pracy z pasją zwiększa zaangażowanie, w efekcie pozytywnie oddziałując na osiągane przez nas wyniki, oczekiwanie, że praca będzie jedyną drogą, która prowadzi do spełnienia, jest ryzykowne. Większość zawodów uniemożliwia pracownikom koncentrację na zainteresowaniach, a te, które pomagają w ich realizowaniu, nie zawsze są opłacalne. Odnalezienie pasji w pracy często jest postrzegane jako luksus dostępny tylko dla osób mogących pozwolić sobie na wybór zawodów dokładnie odzwierciedlających ich zainteresowania.

Dążenie do wykonywania pracy, która jest równocześnie pasją, może przynieść także wiele szkód. Utożsamianie z aktywnością zawodową wartości osobistej zmniejsza naszą odporność na złe doświadczenia związane z pracą, takie jak negatywna ocena okresowa, a w wielu przypadkach nawet zwolnienie. Kiedy nasze zainteresowania stają się również naszą pracą, trudniej przestać myśleć o pracy, a znalezienie czasu na odpoczynek, koniecznego, aby odzyskać energię na kolejny dzień, staje się niemożliwe. Poza tym pozbawiamy się korzyści wynikających z hobby niezwiązanego z pracą, takich jak np. odpoczynek, które zwiększają nasze zaangażowanie w pracę i – finalnie – utrzymanie stanowiska. Jedno z badań pokazało nawet, że czerpiemy większe korzyści, kiedy prywatne zainteresowania różnią się znacząco od wykonywanej na co dzień pracy.

Ważne, aby uświadomić sobie, że pragnienie realizowania pasji zawodowej jest współczesnym zjawiskiem, charakterystycznym dla Stanów Zjednoczonych. W innych krajach – szczególnie w Europie – ludzie częściej znajdują spełnienie poza pracą. Na przykład prawie połowa Niemców należy do co najmniej jednego koła zainteresowań, co umożliwia im angażowanie się w ulubione zajęcia, takie jak sport czy ogrodnictwo, w czasie wolnym od pracy. Dla odmiany w Stanach Zjednoczonych niewiele osób ma zainteresowania, których realizowaniu aktywnie się poświęca.

Dlaczego? Dla Amerykanów bycie zajętym pracą stało się symbolem statusu. Do tego coraz bardziej obecna w naszym życiu technologia sprawia, że jesteśmy uzależnieni od aktywności zawodowej bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wydaje się, że amerykańscy pracownicy konkurują ze sobą pod względem liczby przepracowanych godzin, co może wyjaśniać, dlaczego spędzają w pracy więcej czasu niż przeciętni Europejczycy. Kolejnym powodem stanu ciągłego przepracowania jest poczucie braku bezpieczeństwa finansowego. Aż jedna na trzy rodziny z amerykańskiej klasy średniej z trudem wiąże koniec z końcem, czego efektem jest m.in. dużo większa koncentracja na życiu zawodowym. Kulturę pracy po godzinach i trudność oderwania się od zobowiązań opisała w swojej książce Overwhelmed Brigid Schulte: „Niezwykle charakterystyczne dla miejsca, jakie zajmujemy obecnie w kulturze, jest to, że zapominamy, jak to jest, kiedy ma się coś, co lubi się robić, a co po pierwsze nie jest związane z pracą, po drugie nie jest zajęciem produktywnym”.

Wnioski dla pracowników i menedżerów

Zachęcamy pracowników do zastanowienia się nad swoimi pasjami, pamiętając, że mogą je realizować zarówno w pracy, jak i poza nią. Radzimy też menedżerom, aby wspierali członków zespołów w ich dążeniach do znalezienia hobby, które będzie oddziaływało pozytywnie również na organizacje, w których pracują.

Sposobem realizowania pasji poza miejscem pracy jest wykorzystywanie wniosków z tzw. job crafting – koncepcji, zgodnie z którą pracownicy znajdują sposoby połączenia aktywności zawodowej z tym, co jest dla nich ważne w życiu prywatnym. Według tej koncepcji można tak zaplanować pracę, aby zyskać więcej czasu na realizację pasji pozazawodowych. Na przykład, mając możliwość decydowania o tym, w jakich godzinach pracujemy, zaczynamy dzień wcześniej, pozostawiając sobie więcej przestrzeni na rozwijanie zainteresowań wieczorem.

Tego typu pozapracowe aktywności mogą być sposobem zdobywania nowych umiejętności, poznawania ludzi oraz rozładowywania napięcia. Jak znaleźć pasję najlepszą dla siebie? Przede wszystkim zastanów się, co cię interesuje i czy robisz to w pracy. Punktem wyjścia mogą być również zainteresowania, których nie mogłeś dotąd realizować. Poza pracą masz swobodę próbowania nowych rzeczy, dlatego eksperymentuj. Pamiętaj, że różne aktywności pozazawodowe mogą interesować cię bardziej lub mniej, w zależności od tego, na co w danej chwili masz ochotę. Nie ma nic złego w zarzuceniu jednej aktywności i zajęciu się drugą. Często pomaga też znalezienie osób mających podobne zainteresowania i wejście w obszar ich pasji.

Innym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest wolontariat. Przedsiębiorstwa coraz częściej zachęcają pracowników do pójścia właśnie tą drogą. Na przykład Mars Inc. przewiduje dla pracowników wolontariuszy symboliczne wynagrodzenie za ich chęć niesienia pomocy. Dzięki podjęciu się wolontariatu zacieśniają się więzi pomiędzy członkami społeczności i zwiększa poczucie dumy. Reasumując, korzyści z wolontariatu i utrzymania zaangażowania pracowników są widoczne w organizacjach na każdym kroku. Dlatego zorientuj się, czy w twojej firmie istnieje wolontariat korporacyjny, oraz jakie inne możliwości są dostępne w twoim otoczeniu.

Menedżerowie odgrywają kluczową rolę w pomaganiu pracownikom w realizacji ich celów. Bez względu, czy to chęć znalezienia nowego hobby, czy uczestnictwo w zajęciach dodatkowych lub przynależenie do klubu. W praktyce – jeśli ma się trudne do przewidzenia godziny pracy lub kiedy przełożeni oczekują pełnego poświęcenia się obowiązkom – może być to trudne. Dlatego też kierownictwo powinno wspierać pracowników, planując więcej przewidywalnego czasu wolnego (tj. pozwalając członkom zespołów wybrać czas chroniony przed potencjalnymi zleceniami ze strony firmy), oferując programy wolontariatu i innych aktywności pozapracowych lub po prostu zachęcając do szukania tego, co ich fascynuje. Realizacja pasji zapewnia wiele korzyści, lecz tylko nielicznym uprzywilejowanym udaje się robić to w pracy. Mimo to więcej ludzi powinno szukać aktywności, które są związane z rzeczami, na których im zależy. Kiedy to zrobią, uda się im żyć pełnią życia i dawać z siebie to, co w nich najlepsze – również w pracy.

Jon Jachimowicz

Doktorant w Columbia Business School.

Joyce He

doktorantka w zakresie zachowań organizacyjnych w Rotman School of Management Uniwersytetu w Toronto. Jej badania koncentrują się na tym, jak ludzie tworzą (często niewłaściwy) obraz innych osób oraz jak tego typu wrażenia wpływają na istotne kwestie w organizacji. Analizuje te tematy z perspektywy genderowej oraz emocjonalnej

Julián Arango

założyciel i strateg behawioralny w Aleatoria, kolumbijskiej firmie zajmującej się badaniami behawioralnymi. Jego pasją jest wspieranie prywatnych i publicznych organizacji w zastosowaniu nauk behawioralnych w celu osiągania lepszych wyników. Ukończył studia magisterskie w dziedzinie nauk behawioralnych i ekonomicznych na Uniwersytecie Warwick

Bądź na bieżąco

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy