X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Nie zatrudniam ludzi, którzy mają kłopoty z gramatyką – z kilku powodów

Kyle Wiens  · 3 min

Nie zatrudniam ludzi, którzy mają kłopoty z gramatyką – z kilku powodów

Jeśli myślisz, że słowo „apostrof” oznacza jednego z 12 uczniów Jezusa, nigdy nie będziesz dla mnie pracował. Jeśli sądzisz, że średnik to zwykły dwukropek przeżywający kryzys tożsamości, nigdy nie znajdziesz u mnie zatrudnienia. Jeśli umieścisz w zdaniu przecinki z taką częstotliwością, z jaką padają strzały z dubeltówki, być może uda ci się dotrzeć do holu, zanim grzecznie wyprowadzimy cię z naszego budynku.

Niektórzy mogą uznać moje podejście do gramatyki za skrajne, ale ja wolę milszą frazeologię, jaką posługuje się Lynne Truss: jestem kimś, kto „czepia się” gramatyki. I tak jak Truss – autorka książki Eats, Shoots, and Leavesmam „zerową tolerancję” dla błędów gramatycznych, z powodu których ludzie wychodzą na głupców.

Truss i ja nie zgadzamy się jednak co do znaczenia zwrotu „zerowa tolerancja”. Truss uważa, że ludzie, którzy mylą podstawy gramatyki, zasługują na to, aby zostali rażeni piorunem, poćwiartowani na miejscu i pochowani w bezimiennym grobie. Natomiast według mnie powinno się ich tylko pomijać jako kandydatów do pracy – nawet jeśli mają inne kwalifikacje na dane stanowisko.

Każdy, kto ubiega się o pracę w jednej z moich firm, iFixit lub Dozuki, przechodzi obowiązkowy test z gramatyki. Poza łagodzącymi okolicznościami (dysleksja, osoby uczące się angielskiego itp.), jeśli kandydaci nie rozróżniają słów totoo, ich podania lądują w koszu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy warto eksperymentować w komunikacji »

Dobra komunikacja wymaga eksperymentowania z językiem 

Oliver Hauser , Michael Luca

Eksperymenty mogą stać się motorem sukcesu firmy i przyczynić się do stworzenia kultury uczenia się i innowacji.

Gramatyka - nie tylko dla piszących

Pisanie jest, rzecz jasna, częścią naszej działalności zarobkowej. Witryna iFixit.com zawiera największy na świecie zbiór porad dotyczących napraw, a Dozuki pomaga firmom sporządzać ich techniczną dokumentację, taką jak elektroniczne instrukcje robocze czy podręczniki użytkownika „krok po kroku”. Dlatego nasze wyprzedzające uderzenie przeciwko żałosnym błędom gramatycznym ma sens.

Jednak gramatyka ma znaczenie dla wszystkich firm. To prawda, że język stale się zmienia, ale z tego powodu gramatyka nie staje się mniej istotna. Dobra znajomość gramatyki oznacza wiarygodność, zwłaszcza w Internecie. Na blogach, na facebookowych statusach, w e‑mailach i na firmowych witrynach słowa są wszystkim, czym dysponujemy. Słowa wyrażają ciebie, gdy jesteś nieobecny fizycznie. I, chcąc nie chcąc, ludzie oceniają cię, jeśli nie dostrzegasz różnicy pomiędzy słowami their, there i they’re.

Dobra gramatyka ma sens z perspektywy biznesowej – i to nie tylko wtedy, gdy chodzi o rekrutację osób piszących. Pisanie nie należy do oficjalnego zakresu obowiązków większości pracowników naszego biura. Mimo to poddajemy naszemu testowi z gramatyki każdego – handlowców, ludzi z działu operacyjnego i programistów.

Co twoja znajomość gramatyki mówi o tobie?

Na pozór moja zerowa tolerancja dla błędów gramatycznych może wydawać się nieco niesprawiedliwa. W końcu gramatyka nie ma nic wspólnego ani z efektywnością pracy, ani z kreatywnością, ani z inteligencją, prawda?

Nieprawda. Jeśli ktoś potrzebuje ponad 20 lat, aby nauczyć się prawidłowego użycia wyrażenia It’s, to z taką krzywą uczenia się nie chcę mieć do czynienia. A zatem nawet na hiperkonkurencyjnym rynku rezygnuję ze świetnego programisty, który nie potrafi pisać. Gramatyka świadczy nie tylko o tym, że ktoś pamięta lekcje angielskiego z liceum. Stwierdziłem, że ludzie, którzy popełniają mniej błędów na teście z gramatyki, są również mniej omylni, gdy robią coś zupełnie niezwiązanego z pisaniem – jak układanie towarów na półkach lub metkowanie części.

Na tej samej zasadzie programiści, którzy zwracają uwagę na konstrukcję języka pisanego, zazwyczaj są również o wiele bardziej uważni, jeśli chodzi o kodowanie. W swojej istocie kod oprogramowania jest bowiem rodzajem prozy. Świetni programiści są czymś więcej niż tylko „wklepywaczami kodu”; według legendarnego programisty ze Stanford University, Donalda Knutha, są eseistami, którzy posługują się tradycyjną estetyką i formami literackimi. Rzecz w tym, aby programowanie było łatwe do zrozumienia dla ludzi – nie tylko dla komputerów.

Test na dbałość o detale

I tak jak w przypadku dobrego stylu i poprawnej gramatyki, tak i w kwestii programowania diabeł tkwi w szczegółach. W rzeczywistości cała nasza działalność zależy od detali.

Zatrudniam ludzi, którzy dbają o te szczegóły. Kandydaci, którzy nie zgadzają się z tezą, że sztuka pisania ma znaczenie, często także uznają za nieistotne wiele innych (ważnych) rzeczy. I gwarantuję, że nawet jeśli inne firmy nie przeprowadzają testów z gramatyki, to zwracają uwagę na niechlujne błędy w CV. W końcu za niechlujnością w sposobie autoprezentacji kryje się niestaranność w działaniu.

To dlatego poddaję testom z gramatyki ludzi, którzy przekraczają próg naszej firmy w poszukiwaniu pracy. Gramatyka jest dla mnie papierkiem lakmusowym. Wszyscy kandydaci mówią, że przywiązują wagę do szczegółów; ja zaś chcę tylko, aby dali temu wyraz.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy wiesz, jak komunikuje się lider? »

Naucz się mówić trzema językami przywództwa 

Tony Golsby-Smith

Znam dyrektora pewnej dużej korporacji, który ma poważny problem. John jest inteligentny i zna biznes od podszewki, ale ludzie w niego nie wierzą.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Kyle Wiens

Prezes iFixit, internetowej społeczności skupionej wokół napraw sprzętu technicznego. Założyciel Dozuki, spółki informatycznej pomagającej firmom w tworzeniu dokumentacji technicznej.

Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy