X
Następny artykuł dla ciebie

Czy kiedykolwiek mieliście wątpliwości co do sensu wzięcia wolnego ze względu na duży stres związany z przygotowaniem do nieobecności w pracy?

Jeśli tak, nie jesteście w tym odosobnieni. Ponad połowa Amerykanów nie wykorzystuje części przysługujących im wakacji. Powody rezygnacji z urlopu obejmują m.in. postrzegany nawał pracy lub przekonanie, że nikt nie może przejąć naszych obowiązków podczas nieobecności.

Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.

Z prenumeratą możesz więcej!

Ucząc zarządzania czasem, zaobserwowałam, że stres związany z wzięciem urlopu zwykle wiąże się z dwoma obszarami: dokończeniem zadań przed czasem wolnym i samej nieobecności. Obydwie te kategorie mogą wywołać poczucie winy, a nawet lęku. Wiele osób obawia się, że jeśli nie będą ciągle dostępne, może wydarzyć się coś złego w pracy: Co będzie, jeśli podczas mojej nieobecności ktoś zauważy, że nie osiągnąłem żadnych postępów w projekcie? A jeśli coś ważnego mi umknie lub będzie potrzebował mnie klient? A jeśli inni pomyślą, że się nie nadaję, bo idę na urlop, kiedy nie w pełni ogarniam swoją pracę?

Tego typu obawy mogą w ogóle powstrzymać część osób przed wzięciem wolnego – u innych z kolei spowodują wiele niekorzystnych zachowań, takich jak próba wykonania wszystkich obowiązków przed wyjazdem lub pracowanie podczas urlopu zamiast delegowania zadań lub odkładania projektów na później. W pierwszym przypadku może to spowodować przeciążenie i deficyt snu, w drugim niechęć, której źródłem jest mentalna obecność w pracy mimo fizycznego oddalenia.

Chociaż trudno uwolnić się w pełni od stresu związanego z urlopem, dzięki zastosowaniu następujących strategii uda się wam zmniejszyć „ból głowy” i zapewnić sukces po powrocie do pracy.

Wcześniejsze planowanie

Urlop, jeśli tylko odpowiednio się go wykorzysta, może być świetną zachętą do zakończenia realizacji projektów, ale trzeba to wcześniej zaplanować. Jeśli chcesz wziąć tydzień wolnego lub więcej, zarezerwuj sobie w kalendarzu czas od trzech do czterech tygodni przed datą wyjazdu. W tym okresie jasno określ czynności, które musisz wykonać przed swoją nieobecnością. Następnie zastanów się nad czynnościami, które chciałbyś wykonać.

Zostań mistrzem zarządzania sobą »

HBRP Masters „Zarządzanie sobą” – ebook 

Zdobywaj wiedzę od najlepszych.
Sprawdź, jakie wskazówki na temat skutecznego zarządzania sobą i stawania się lepszym przywódcą ma dla Ciebie Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku.

Planowanie urlopu kilka tygodni przed wyjazdem pozwala na uczciwą ocenę obciążeń, kiedy wciąż ma się czas, aby coś z tym zrobić. Jeśli trudno ci określić priorytety trzy do czterech tygodni przed urlopem, zastanów się, co byś zrobił, gdyby miał tylko 1‑2 tygodnie. To, o czym pomyślisz w tym krótszym czasie, będzie wyznaczać priorytetowe działania, podczas gdy pozostałe kwestie znajdą się w kategorii życzeń.

Następnie zarezerwuj czas, aby sfinalizować sprawy obowiązkowe. Zaplanuj wykonanie tych zadań co najmniej tydzień przed wyjazdem, aby wciąż możliwe było ich ukończenie, gdyby pojawiły się (co zawsze się dzieje) nieoczekiwane zdarzenia lub realizacja zadań trwała dłużej, niż oczekiwano. Taki tygodniowy margines zapewni elastyczność, która umożliwi zajęcie się pilnymi sprawami oraz ich domknięcie.

Uzgodnienie z współpracownikami

Bez względu na to, jak dobrze uporządkujesz swoją pracę przed wyjazdem, niektóre sprawy będą zapewne wymagały uwagi podczas twojej nieobecności. Jeśli to możliwe, zorientuj się, czy któryś współpracownik mógłby je przejąć, aby umożliwić ci faktyczny wypoczynek. Warto ustalić to z nim z tygodniowym lub większym wyprzedzeniem, aby uświadomić mu, czego oczekujesz, np. przejęcia pewnych obowiązków lub kontroli określonych projektów. Zwykle wiadomo, kto najlepiej może cię zastąpić, jeśli jednak nie masz takiej osoby, porozmawiaj z przełożonym, aby ustalić najodpowiedniejszego kandydata.

Po dokonaniu wyboru zapisz wszelkie terminy i pożądane wyniki, a także kontakty do najważniejszych wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy, klientów oraz do siebie podczas waszej nieobecności. Czasami można wyjaśnić wszystkie te kwestie e‑mailowo, ale często najlepiej się spotkać lub porozmawiać telefonicznie, aby mieć pewność, że obydwie strony jasno wiedzą, czego się od nich oczekuje. W razie potrzeby przedstaw e‑mailowo współpracownika, który będzie cię zastępować, i osoby zaangażowane w zadanie, aby wyraźnie przekazać obowiązki. Ustaw też alternatywny kontakt w komunikacie poczty głosowej i automatyczną odpowiedź e‑mailową. W ten sposób, jeśli pojawi się coś nieprzewidzianego, będzie wiadomo, z kim się skontaktować.

Odłożenie innych spraw na później

Gdy ustalisz, jakie zadania musisz wykonać przed udaniem się na urlop i co będzie można załatwić podczas twojej nieobecności, jasno określ, czego nie zrobisz do powrotu. Warto jak najwcześniej się nad tym zastanowić, jednak trzy lub cztery dni przed wyjazdem należy ponownie to przeanalizować, aby ostatecznie ustalić sprawy, które znajdą na tej liście. Wtedy będziesz mieć już pewność, co uda ci się rozsądnie osiągnąć i możesz poinformować o tym swojego szefa, członków zespołu i wszystkich innych zaangażowanych w działania.

Przeprowadzenie tych rozmów może być niewygodne, ale zawsze lepiej otwarcie mówić o tym, które z zadań uda ci się wykonać, niż łudzić innych, obiecując im wykonanie zadań, których i tak nie zrealizujesz, a potem musieć interweniować w trakcie urlopu. Poinformuj współpracowników o stanie realizacji projektów, wyjaśniając konieczność zastopowania prac do twojego powrotu. Wcześniej powiadom kluczowe osoby, że nie będziesz w tym czasie dostępny.

Odłączenie się

Oderwanie się od pracy przez dłuższy czas może u niektórych wywołać odczucia zbliżone do nadmiernego dotlenienia. Może się też zdarzyć, że będziesz mieć uzasadnione powody, aby skontrolować, co dzieje się w pracy podczas twojej nieobecności, np. w związku z finalizowaną umową lub odpowiedzią na pilne, niecierpiące zwłoki sprawy. Jeśli zdecydujesz się na kontakt z firmą, wyznacz granice. Możesz na przykład poświęcić rano godzinę na pracę, a następnie nie otwierać komputera do końca dnia. Możesz też poprosić współpracownika o wysłanie SMS‑a z informacją o stanie realizacji ważnego projektu, żebyś nie musiał zaglądać do poczty i dawać się wciągnąć w pracę.

Jeśli jednak naprawdę możesz oderwać się od pracy, to wykorzystaj tę szansę. Świadomość, że świat może kręcić się bez ciebie i będzie to robił, ma w sobie coś cudownie wyzwalającego. Całkowite odłączenie się od pracy przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie stresu, poprawa snu, silniejsze relacje z innymi oraz lepsza koncentracja i kreatywność. Osobiście uważam, że całkowite oderwanie się od pracy pozwala uzyskać dystans i perspektywę. Pomaga uświadomić sobie, że praca nie zawali się bez ciebie – przynajmniej przez jakiś czas. Przypomina też o znaczeniu życia prywatnego. Dzięki temu następnym razem będzie ci łatwiej oderwać się od pracy, kiedy weźmiesz kilka dni wolnego. Będzie to też pierwszy krok do tego, aby w środku tygodnia spędzić wieczór w domu bez sprawdzania e‑maili służbowych.

Czy wzięcie wolnego jest łatwe? Niekoniecznie. Możesz jednak w bardziej strategiczny sposób zaplanować okres swojej nieobecności, aby ograniczyć przedurlopowy stres. Ustaw sobie przypomnienie w kalendarzu cztery tygodnie przed kolejną nieobecnością z odnośnikiem do tego artykułu. Postępując zgodnie z podanymi w nim metodami, możesz ograniczyć „ból głowy” przed urlopem i efektywniej wypocząć.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co dla rynku pracy oznacza długowieczność pracowników? »

Jak zmieni się praca, kiedy większość ludzi dożywać będzie stu lat? 

Lynda Gratton , Andrew Scott

Przedstawiciele różnych pokoleń będą ze sobą inaczej współpracować.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy