X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Najlepsi liderzy nie boją się prosić o pomoc

Peter Bregman  · 3 min

Najlepsi liderzy nie boją się prosić o pomoc

Jestem silną osobą. Potrafię radzić sobie ze stresem. Jestem w stanie pracować godzinami i przetrzymać trudne chwile. Nie poddaję się w obliczu problemów, tylko pracuję bez wytchnienia, doprowadzając do ich rozwiązania. Potrafię bardzo wiele osiągnąć w ciągu jednego dnia.

Jestem liderem, a większość liderów, których znam, ma podobne odczucia. Nie mamy innego wyjścia – nasze firmy, nasi pracownicy, klienci i wreszcie nasze rodziny liczą, że poradzimy sobie w decydujących momentach. I to robimy. Czasami – po mistrzowsku radząc sobie z presją, złożonymi tematami oraz osiągnięciami – możemy mieć wrażenie posiadania nadludzkich mocy.

Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów »

Decyzje doskonałe 

Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów.
Sięgnij po przewodnik myślenia zintegrowanego dla przywódców – bestseller „Wall Street Journal” i najlepszą książkę biznesowa według The Glob and Mail. To bezcenne źródło praktycznych wskazówek dla każdej osoby, która chce podejmować lepsze decyzje w życiu i biznesie!

Pewnego dnia, jadąc na kolację z przyjaciółmi ze szkoły średniej, wjechałem rowerem w dziurę i przeleciałem nad kierownicą, uderzając głową w zaparkowany samochód. Gdy tak leżałem na ulicy, oszołomiony i zakrwawiony, nie byłem w stanie myśleć. Jacyś ludzie podeszli do mnie, pytając, czy nic mi się nie stało. Nie wiedziałem. Ktoś zapytał, czy nie potrzebuję wody, ale nie miałem pojęcia, co mu odpowiedzieć. Kiedy wreszcie z trudem wstałem, osoby wokół zapytały, czy nie chciałbym usiąść. Tego też nie wiedziałem! Wspominając tę chwilę, wiem coś jednak z absolutną pewnością: bez wątpienia jestem tylko człowiekiem.

Jako lider wyznaję zasadę, że otwarte przyznawanie się do słabości jest siłą. Tymczasem ze zdziwieniem uświadomiłem sobie, jak bardzo byłem przekonany, że moim obowiązkiem jest wykazywać się nadludzkimi mocami. Każdą oznakę słabości traktowałem jako rysę na moim przywództwie. Dziś uważam, że jest dokładnie na odwrót. Nieprzyznawanie się do własnych słabości jest nieproduktywne z dwóch prostych powodów.

Po pierwsze nie da się długo w ten sposób działać. Życie nieustannie nas zaskakuje, a wtedy musimy zmierzyć się z rzeczywistością – jesteśmy tylko ludźmi, ze słabościami, brakami i niedoskonałościami. Po drugie nieprzyznawanie się do własnych słabości jest oznaką złego przywództwa. To bowiem opiera się na kontakcie. Twoi ludzie będą za tobą podążać, ciężko dla ciebie pracować, tworzyć, ryzykować i poświęcać się, tylko jeśli będą odczuwać z tobą kontakt. Stąd też i pytanie: czy ktoś będzie w stanie nawiązać z tobą autentyczny kontakt, prawdziwie ci zaufać, szczerze poświęcić się dla ciebie, jeśli będziesz mu pokazywać tylko tę stronę, która twoim zdaniem robi na nim wrażenie? Jak długo uda się tę fikcję podtrzymać? Ile czasu minie, aż taka osoba straci złudzenia?

Innymi słowy: ukrywanie własnej słabości, aby stać się silnym liderem, sprawia, że stajemy się słabymi liderami. Nasze słabości najbardziej nas osłabiają, kiedy udajemy, że nie istnieją. Należy zapamiętać istotną kwestię: to, że się z czymś borykamy, nie określa nas bardziej niż sukcesy, które odnosimy. Nie jesteśmy słabi – mamy słabości. A to co innego.

I z tej ludzkiej perspektywy, która jest w stanie pomieścić zarówno mocne, jak i słabe strony, możemy zdobyć się na coś, co najbardziej przystoi liderowi: poprosić o pomoc.

Zwiększ swoją świadomość razem z HBRP »

Przewodnik biznesowy: Delegowanie zadań 

Tak wiele zadań, tak mało czasu: często słyszymy te słowa wypowiadane przez menedżerów i prezesów. A rozwiązanie tego odwiecznego problemu jest proste: skuteczne delegowanie zadań! Nadal niewielu liderów z niego korzysta, woląc wykonywać obowiązki samodzielnie. To niewybaczalny błąd. A ty? Delegujesz? Wiesz, jak robić to dobrze? Sprawdź!

Kiedy w końcu wstałem i dowlokłem się na kolację, spotkałem się z troską i wsparciem. Moja przyjaciółka poszła po samochód, wrzuciła do bagażnika mój rower i zawiozła mnie na izbę przyjęć. Wszyscy siedzieli ze mną w szpitalu do późnych godzin nocnych.

Potrzeba pomocy i umiejętność proszenia o nią stanowią istotny element bycia liderem. Choć zawsze to wiedziałem, zawsze też w skrytości ducha czułem, że moim zadaniem w roli przywódcy jest pomaganie innym, a nie potrzebowanie pomocy. To jednak mit. Rzeczywistość jest taka, że liderzy, którzy nie potrzebują pomocy, nie mają komu przewodzić. Ludzie czują się dobrze, pomagając innym. Czują inspirację, kiedy są potrzebni. Nie myślą gorzej o ludziach, którym pomagają, czują z nimi bliższy kontakt.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Lider, który jest koszmarem każdego pracownika »

Nieobecny przywódca: najczęstszy rodzaj niekompetentnego lidera 

Scott Gregory

Nieobecne przywództwo wywołuje stres wśród pracowników, który może negatywnie odbić się na zdrowiu i spowodować odpływ talentów, co z kolei przekłada się na wyniki finansowe organizacji.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Peter Bregman

Mówca, pisarz, doradca w zakresie przywództwa. Dyrektor zarządzający Bregman Partners, Inc., globalnej firmy świadczącej usługi doradcze kadrom zarządzającym.

Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy