Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Michał Kreczmar: polski e-biznes ma przed sobą duże wyzwania

· · 1 min

Dlaczego mamy trudność z wymienieniem polskich firm, które stały się globalnymi e‑biznesowymi liderami? Na czym polegają wyzwania związane z ich ekspansją?

Po zakończonej debacie, która odbyła się w ramach think tanku „How To Do IT”, odbyliśmy krótką rozmowę z Michałem Kreczmarem, dyrektorem w zespole ds. transformacji cyfrowej w PwC. Zapytaliśmy go o to, jak wygląda rynek e‑biznesu w Polsce.

Ekspert zwrócił uwagę na to, że choć e‑biznes dynamicznie się rozwija, to wciąż jest wiele do zrobienia – choćby w temacie zachęcenia seniorów do zakupów online. W krajach rozwiniętych funkcjonują już tzw. silver surferzy, czyli seniorzy, którzy są bardzo aktywni w internecie, gotowi także na internetowe zakupy.

Zapytaliśmy również, dlaczego tak niewielu polskim e‑biznesom udaje się międzynarodowa ekspansja. Czy polskie firmy, zwłaszcza te rozpoczynające działalność w internecie, powinny od początku budować biznes globalny?

Dziś nie jest istotne, skąd jestem. Ważne, że jestem w stanie wyprodukować coś i sprzedać to globalnie. Mamy przykłady polskich firm, zwłaszcza w rozwiązaniach SaaS czy cloud, które są globalnymi lub regionalnymi liderami w swoich obszarach działalności. Ja patrzyłbym na takie biznesy i o takim modelu myślał - rekomenduje ekspert. Udziela też rad dla firm myślących o ekspansji.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na prawodawstwo. Bo działalność w Rosji czy na Bliskim Wschodzie może wiązać się z wyzwaniami nie tylko biznesowymi, ale i technologicznymi – mówi Michał Kreczmar. Dodaje, że bardzo ważna jest także kultura danego kraju. Nie da się tego samego modelu działalności powielić we wszystkich krajach, tłumaczy.

Zapraszamy do obejrzenia całego zapisu naszej rozmowy.

Ten tekst jest częścią projektu How to do IT. To twój sprawdzony przewodnik po cyfrowej transformacji i technologiach dla biznesu. Zapisz się na newsletter projektu!