X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Jak znaleźć w sobie entuzjazm do rzeczy, które nas nudzą?

Barbara Oakley  · 4 min

Jak znaleźć w sobie entuzjazm do rzeczy, które nas nudzą?

Byłam kiedyś doskonałym przykładem antytalentu matematycznego: zawalałam lub ledwo zdawałam egzaminy z tego przedmiotu za każdym razem, kiedy musiałam się go uczyć. Skończenie szkoły średniej było dla mnie radosnym momentem, bo miałam pewność, że nigdy nie będę musiała ponownie wziąć do ręki podręcznika do matematyki lub nauk ścisłych. Matematyka była dla mnie nie tylko czarną magią, lecz również wydawała mi się zupełnie bezużyteczna i boleśnie frustrująca; to samo dotyczyło technologii.

Młodsza wersja mnie samej byłaby zaskoczona, gdyby się dowiedziała, że ostatecznie zostanę profesor nauk inżynieryjnych, osobą zakochaną w matematyce i swobodnie poruszającą się w świecie technologii. Jak się przekonałam dzięki osobistemu doświadczeniu i badaniom, można nauczyć się lubić – a nawet uwielbiać – tematy, które wydają się nudne lub których się kiedyś nienawidziło. W dzisiejszym, błyskawicznie zmieniającym się środowisku biznesowym zdolność rozwijania nowych pasji ma szczególnie duże znaczenie. Oto jak się do tego zabrać.

Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.

Z prenumeratą możesz więcej!

Znajdź ziarno motywacji do nauki

Pierwszym krokiem na drodze do budowania pasji do jakiegoś tematu jest określenie powodu, dla którego warto się go uczyć. Jednym z najlepszych motywów jest chęć poprawy swojego życia. Pragnienie lepszego życia umożliwia stworzenie kontrastu mentalnego pomiędzy miejscem, w którym się jest teraz (np. w roli sekretarki), a miejscem, w którym chciałoby się znaleźć (np. dyplomowanej księgowej).

Dla mnie kontrast mentalny pomiędzy miejscem, w którym byłam, szeregową w armii, a rozmaitymi opcjami kariery cywilnej, o których marzyłam, stanowił niezwykle silny motor do działania. Dlatego też w wieku 26 lat trafiłam na wyrównawczy kurs matematyki z zakresu szkoły średniej, podejmując się niewiarygodnego zadania stania się inżynierem.

Przezwycięż ból umysłowy

Już sama myśl o zrobieniu czegoś, czego nie lubimy lub nie chcemy, może uaktywnić tę część mózgu, która jest zaangażowana w doświadczanie przez nas bólu. Oznacza to na przykład, że myślenie o matematyce, jeśli nie lubimy matematyki (lub uczenie się angielskiego, jeśli nie lubimy angielskiego), może autentycznie powodować ból fizyczny. W rezultacie nasz mózg odwraca uwagę od tego, co ból ten wywołuje. Innymi słowy – odraczamy działanie.

Najlepszym sposobem przezwyciężania prokrastynacji jest zastosowanie techniki pomodoro, diabelsko sprytnej metody opracowanej przez Francesca Cirillę. Polega ona na tym, że:

  • wyłączasz wszystkie rozpraszacze (alarmy czy dzwonki w telefonie lub komputerze)

  • ustawiasz czasomierz na 25 minut

  • całkowicie koncentrujesz się na zadaniu przez ten czas

  • nagradzasz się co najmniej pięciominutową przerwą, kiedy skończysz (słuchaniem muzyki, rozmową z przyjacielem, zrobieniem sobie kawy).

Sama żałuję, że nie znałam techniki pomodoro, kiedy pracowałam nad przeprogramowaniem własnego mózgu. Te krótkie przerwy pomagają mózgowi skonsolidować materiał, co umożliwiłoby mi pogłębianie zrozumienia, ograniczając jednocześnie frustrację. Skoro mówimy już o frustracji...

Uświadom sobie, że całkowicie normalne jest to, że nie rozumiesz czegoś podczas pierwszej próby

Ludzie nie zdają sobie często sprawy z tego, że mózg doświadcza świata na dwa odmienne sposoby. Z pierwszym mamy do czynienia, kiedy koncentrujemy się na temacie, co uruchamia coś, co psychologowie nazywają siecią aktywowaną przez zadanie. Drugi występuje, kiedy nie koncentrujemy się na niczym w szczególności. Brak koncentracji angażuje sieć aktywności bazowej oraz inne sieci stanu spoczynku – raczej rozproszony niż skupiony tryb myślenia.

Zostań mistrzem zarządzania sobą »

HBRP Masters „Zarządzanie sobą” – ebook 

Zdobywaj wiedzę od najlepszych.
Sprawdź, jakie wskazówki na temat skutecznego zarządzania sobą i stawania się lepszym przywódcą ma dla Ciebie Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku.

Większość osób musi kursować pomiędzy tymi stanami, aby się nauczyć jakiegoś tematu. Kiedy nie możemy czegoś rozwiązać w stanie początkowego skupienia, nie świadczy to o tym, że jesteśmy głupi – musimy po prostu dać sobie czas na przestawienie się w stan rozproszenia. Ten drugi tryb umożliwia mózgowi skonsolidowanie i rozważenie materiału z innej perspektywy.

To, że nikt nigdy nie zdradził mi prostej prawdy, że „to normalne, kiedy się czegoś nie rozumie”, w znacznej mierze odpowiadało za wczesne niepowodzenia w nauce matematyki. Autentycznie uważałam, że powinnam błyskawicznie przyswoić każdą nową koncepcję, z którą się stykałam w tej dziedzinie. Ponieważ mi się to nie udawało, wbiłam sobie w głowę, że nie mam talentu do matematyki – i przestałam próbować. Dopiero po latach, kiedy armia pomogła mi stworzyć motywacyjny kontrast mentalny, udało mi się na tyle długo skupić na poszczególnych problemach, że przekonałam się, że mogę nauczyć się matematyki oraz nauk ścisłych.

Stwórz zestaw cegiełek neuronowych

Kiedy uczymy się czegoś nowego, co nie wchodzi nam naturalnie do głowy, często ślizgamy się po powierzchni tematu, zamiast próbować go zinternalizować. A przecież nikt nie zaśpiewałby jeden raz piosenki, uważając, że opanował ją po mistrzowsku. Rozwinięcie wiedzy fachowej wiąże się z łatwym jej przywołaniem oraz automatycznym odtworzeniem kluczowych koncepcji i narzędzi.

Wypróbuj to ćwiczenie, kiedy pracujesz nad problemem związanym z matematyką lub naukami ścisłymi (możesz z łatwością opracować podobne ćwiczenie dla innych dziedzin). Zobacz, czy możesz rozwiązać kluczowy problem całkowicie na papierze, nie zaglądając do rozwiązania. Jeśli nie, spróbuj ponownie. I jeszcze raz następnego dnia, a potem ponownie za kilka dni. Każdy dzień skupionej nauki, po którym nadchodzi wieczorny sen, wzmacnia nowe schematy neuronowe, które stanowią cegiełki przyswajanej wiedzy. Wkrótce będziesz w stanie mentalnie „wyśpiewać” sobie problem – wystarczy, że na niego spojrzysz, a przekonasz się, że poszczególne elementy rozwiązania pojawią się szybko w twoim umyśle. Udało ci się rozebrać problem na kawałki. Ale nie próbuj oszukiwać. Musisz kilkakrotnie przepracować problem na papierze, zanim zaczniesz go rozwiązywać w głowie.

Im większy jest twój zbiór cegiełek neuronowych połączonych z rozwiązywaniem rozmaitych problemów, tym większa będzie twoja wiedza fachowa. Im większa jest twoja wiedza fachowa, tym łatwiej będzie ci polubić to, czego się uczysz. Codzienna praktyka i tworzenie cegiełek neuronowych mają znaczenie w nauce nie tylko matematyki i nauk ścisłych, lecz dosłownie wszystkiego: języka, sportu, muzyki, tańca – a nawet prowadzenia samochodu.

Korzystając z tych czterech kroków, możesz rozwinąć w sobie pasję do przedmiotu, którego nie lubisz. Autentyczne opanowanie niektórych zagadnień zajmuje dłużej, ale przedstawione tu podejście może ci pomóc w pokonaniu najgorszych przeszkód. Jak mnie, zdziwią cię wszystkie rzeczy, których zaczniesz lubić się uczyć.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak kultywować nawyk uczenia się? »

Jak sprawić, aby uczenie się stało się nawykiem na całe życie? 

John Coleman

Co robić, gdy wymogi pracy i życia osobistego ograniczają dostępny na rozwój czas i chęć angażowania naszej naturalnej ciekawości?

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy