X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Jak pokazać zaangażowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Sabina Nawaz  · 3 min

Jak pokazać zaangażowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Andrzej miał imponujące CV. W trakcie studiów się wyróżniał. Zdobył uznanie dzięki wielu projektom oraz wynikom uzyskanym w dwóch pierwszych miejscach pracy. Jednak po rozmowie kwalifikacyjnej jego kandydatura do nowego start‑upu technologicznego została odrzucona.

Na szczęście dla siebie z nieoficjalnego źródła – od kolegi, który nie zgadzał się z tą decyzją – poznał powody odrzucenia jego kandydatury. Okazało się, że zdaniem rekruterów brakowało mu pasji. Był spokojny, nie sprecyzował swojego wkładu w realizację projektów, które opisał w swoim życiorysie, i nie wykazał entuzjazmu, do którego rekrutujący byli przyzwyczajeni u dobrych kandydatów.

Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.

Z prenumeratą możesz więcej!

Andrzej wychował się w Hongkongu, gdzie nauczył się umniejszać swoje osiągnięcia, pragnąc, aby wyniki mówiły same za siebie. Niestety firma, w której chciał pracować, była amerykańska. „Martwym polem” widzenia rekruterów było przekonanie, że pasjonaci będą głośno i szczegółowo opowiadać o swoich osiągnięciach. Andrzej musiał znaleźć sposób, w jaki sposób komunikować swój entuzjazm i zaangażowanie, nie zmieniając zasadniczo swojej osobowości ani ugruntowanych kulturowo nawyków.

Okazywanie pasji nie jest oczywiście jedyną cechą, która świadczy o tym, że ma się do czynienia ze świetnym kandydatem. Menedżerowie odpowiadający za rekrutację nieustannie jednak odwołują się do niej w informacjach zwrotnych. Aby odnieść sukces, ubiegając się o pracę, musisz wiedzieć, jak mówić o sprawach, które są dla ciebie najważniejsze. Oto, jak to zrobić.

Zacznij od uzasadnienia. Większość życiorysów i wypowiedzi podczas rozmów rekrutacyjnych stanowi długą listę tego, „co” zrobił kandydat, lecz w ogóle pomija, „dlaczego” to robił. Zamiast mówić rekruterom, co robiłeś, zacznij od wyjaśnienia własnej motywacji – dlaczego wybrałeś dane zadanie oraz jaki wpływ miała praca, którą wykonywałeś. Andrzej lubił tworzyć aplikacje, ponieważ wierzył, że technologia zapewnia wszystkim równy dostęp. Wysłanie go do elitarnych szkół, zakup drogich podręczników oraz pomocy szkolnych kosztowało jego rodziców wiele wyrzeczeń, a koszt ten mógłby być mniejszy dzięki technologii. Andrzej miał niezwykle silną, osobistą motywację, która roznieciła w nim pasję.

Opisz, gdzie inwestujesz dodatkowy czas. Od odpowiednich kandydatów na większość stanowisk oczekuje się inteligencji, pracowitości i osiągania wyników. Wyjątkowy kandydat opowiada o tym, kiedy i gdzie wykraczał poza to, czego od niego oczekiwano. Podczas ostatniego roku studiów Andrzej chował się pod stołem w laboratorium komputerowym, aby programować po godzinach. Jego ciężka praca i dodatkowe godziny, które włożył w praktykę, opłaciły się. Program, który napisał, został wykorzystany przez administratora systemu na jego uczelni do bardziej efektywnego zarządzania pracą laboratorium.

Opisz swoje hobby. Kiedy podchodzisz do czegoś z pasją, zwykle rozlewa się to na inne aspekty twojego życia. Andrzej uwielbiał budować rzeczy. Tworzył programy komputerowe w szkole, pracy i w domu. Jednym z takich projektów było stworzenie oprogramowania dla robota przynoszącego piwo. Podczas kolejnej rozmowy rekrutacyjnej Andrzej pokazał wideo z tych prac – jego projekt świadczył o entuzjazmie i głębokim zaangażowaniu w to, co robił.

Opowiedz o swojej pracy w wolontariacie. Pasja i przekonania mogą sprawić, że będziesz pracować nad czymś, nawet jeśli nie jest to częścią twojej pracy lub hobby. Podczas kolejnej rozmowy rekrutacyjnej Andrzej opowiedział, jak pracował w schronisku dla bezdomnych. Ze względu na ograniczone warunki lokalowe schronisko wydawało posiłki setkom podopiecznych jednocześnie, a następnie przygotowywało miejsca dla kolejnych potrzebujących, którzy przychodzili wieczorem. Nakarmienie wszystkich w wyznaczonym czasie było nie lada wyzwaniem. Alex zauważył, że opóźnienia spowodowane były przyjmowaniem zamówień na dwie opcje menu oraz ich wydawaniem. Stworzył więc program, który wyświetlał układ miejsc dla wybranego elementu menu. Program skrócił czas wydawania posiłków o 17 minut i ograniczył liczbę błędów oraz frustracji, tym spowodowanej.

Dzięki zastosowaniu powyższych technik podczas rozmów rekrutacyjnych Andrzej znalazł pracę w konkurencyjnej firmie. W nowej pracy dawał z siebie wszystko. W efekcie zdobył pięć patentów i okazał się bardzo sprawnym programistą.

Nie pozwól, aby twoja kandydatura została pominięta podczas rozmowy o pracę z powodu nieokazywania robiących wrażenie zachowań, które firmy niejednokrotnie utożsamiają z pasją. Pomóż pracodawcom dostrzec zaangażowanie w to, co robisz i mówisz. Pokaż im, że pasja może mieć wiele form i przynosi imponujące wyniki – takie, które już wcześniej udało ci się osiągnąć.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak poradzić sobie z najtrudniejszym pytaniem? »

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy