X
Następny artykuł dla ciebie

Niedawno poruszyłam kwestię ponownej oceny twojego wachlarza talentów i wykorzystania najbardziej unikalnych z nich - tzw. zdolności destabilizujących. To mogą być umiejętności wrodzone, z których posiadania nawet nie zdajesz sobie sprawy albo umiejętności, które mistrzowsko opanowałeś przez lata praktyki. Z ich pomocą możesz wykuć destabilizującą niszę - konsekwentnie podnosząc swoją wartość rynkową. Jak je zidentyfikować? Albo - jak zapytał jeden z czytelników na łamach serwisu Hacker News: „Jak zidentyfikować zdolności, które zmuszą innych do zmiany wcześniej wyrobionego zdania na twój temat?”. Dogłębnie zbadałam i przemyślałam ten temat. Otrzymałam też wiele cennych uwag od czytelników ostatniego wpisu. Na początek warto sobie zadać trzy pytania.

Co potrafisz robić dobrze z łatwością?

W udzieleniu odpowiedzi pomogą ci pytania dodatkowe: „O czym myślę, kiedy nie muszę myśleć o niczym?”. Albo: „Jakie rzeczy lubię robić i robiłbym nadal, nawet gdybym nie dostawał za to żadnego wynagrodzenia?”. Opcjonalnie, skorzystaj z rady Alany Cates w komentarzach pod ostatnim wpisem i zapytaj siebie: „Kiedy jestem zniecierpliwiony? Irytacja geniusza polega na przekonaniu, że skoro coś jest łatwe dla mnie, musi być również łatwe dla ciebie”.

Doskonale ujął to Marcus Buckingham, autor książki Now - Discover Your Strengths: „Nasze mocne strony ...domagają się uwagi w najprostszy sposób: Kiedy z nich korzystasz, czujesz się silny. Zanotuj momenty, w których czułeś się naładowany energią, zaciekawiony, wygrany. Te chwile to wskazówki na temat twoich atutów”.

Zostań mistrzem zarządzania sobą »

HBRP Masters „Zarządzanie sobą” – ebook 

Zdobywaj wiedzę od najlepszych.
Sprawdź, jakie wskazówki na temat skutecznego zarządzania sobą i stawania się lepszym przywódcą ma dla Ciebie Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku.

Co inni uznają za twoją największą umiejętność?

Neil Reay, który również podzielił się cennymi uwagami na temat mojej ostatniej notki, twierdzi, że kiedy poprosił o rekomendacje na swoim profilu w serwisie LinkedIn odkrył, iż „nie traktował kilku cech jako swoich podstawowych atutów, tymczasem okazały się one ważne dla osób z jego otoczenia”. Czasem dowiadujemy się o naszych kluczowych zdolnościach rzeczy, których wcale nie chcemy słyszeć. Na przykład wtedy, gdy czternastolatek, który marzy o karierze piłkarza dowiaduje się, że jego budowa ciała predysponuje go do kariery długodystansowca. Bywa również tak, że ocena znajomych i przyjaciół może nas pozytywnie zaskoczyć. Mój przyjaciel, szanowany pisarz, powiedział mi, że nie może się doczekać tego wszystkiego, co uda mi się osiągnąć w nadchodzącej dekadzie. Dla niego była to zapewne niedbale rzucona uwaga, lecz dla mnie - prawdziwy wiatr w skrzydła. Dostałam przypływu poczucia własnej wartości, ponieważ on zobaczył we mnie osobę o dużym potencjale, człowieka, który nie boi się działać.

Bardziej metodycznym sposobem przyjrzenia się naszym mocnym stronom jest ocena 360 stopni, której często doświadczamy w pracy. Mnie osobiście bardzo ona pomogła. W poprzedniej pracy dowiedziałam się, że mam ponadprzeciętne zdolności budowania sieci kontaktów poza firmą, lecz niezbyt dobrze radzę sobie z tym zadaniem w firmie. Dzięki temu odkryłam pewien wzorzec, który przewijał się przez moje życie, a który opisał profesor Boris Groysberg w artykule HBRP Jak kobiety gwiazdy budują swoje uniwersalne zdolności (Groysberg odkrył, że kobiety odnoszą znacznie większe sukcesy od mężczyzn podczas zmiany pracy, ponieważ z konieczności mają szersze zewnętrzne sieci kontaktów).

Jeśli macie ochotę na przeprowadzenie małej samoanalizy, polecam artykuł HBR pt. Naucz się wykorzystywać swoje atuty, który krok po kroku nauczy was określać własne zalety przy pomocy zaufanych kolegów i przyjaciół. Muszą oni na przykład dokończyć zdanie: „Jednym ze sposobów, w jaki wnosisz wartość jest __.”

Czy masz wyjątkową kombinację umiejętności?

Gdy zaczniesz prowadzić inwentaryzację i analizę swoich wyjątkowych umiejętności, być może odkryjesz, że twój destabilizujący talent jest kombinacją szeregu zwykłych umiejętności. Ed Weissman napisał na Hacker News: „Trudno stwierdzić, że jest się jednym z najlepszych na świecie programistów php, guru systemu unix czy specjalistą od handlu odzieżą w sieci. Może się jednak okazać, że nie ma zbyt wielu dobrych programistów php, którzy jednocześnie znają unixa od podszewki i specjalizują się w e‑handlu. Takie połączenie może okazać się twoją umiejętnością destabilizującą dla odpowiedniego klienta”.

Na zakończenie jeszcze jedna wskazówka z moich osobistych doświadczeń: zwróć uwagę na komplementy, które na ogół odrzucasz. Być może nie doceniasz cechy, która ma dużą wartość dla twojego otoczenia. Na przykład, kiedy ludzie chwalą moje zdolności interpersonalne, często protestuję - prawdopodobnie dlatego, że dawny pracodawca wyżej cenił moją wiedzę niż miękkie umiejętności. Mój kolega sportowiec umniejsza znaczenie faktu, iż grał w mistrzowskiej drużynie z obawy, że inni uznają go za faceta, który ma muskuły zamiast mózgu. Skłonność do odpierania komplementów jest często zrozumiała, a nawet usprawiedliwiona, lecz z biegiem czasu może sprawić, że zaczniemy rozmieniać naszą wartość na drobne. Dziewiętnastowieczny pisarz i filozof Ralph Waldo Emerson powiedział: „W każdym genialnym osiągnięciu odkrywamy własne odrzucone myśli; powracają do nas z wyalienowaną godnością”.

Identyfikacja i wykorzystanie najsilniejszych atutów może być początkiem przemiany twojej kariery zawodowej. Niekoniecznie dlatego, że pracodawcy nagle zdecydują dać ci podwyżkę, lecz dlatego, że właściwa ocena naszej wartości ma zasadnicze znaczenie dla zmiany sposobu, w jaki inni postrzegają naszą wartość. Kiedy uznasz swoje najmocniejsze zalety - umiejętności destabilizujące - będziesz na najlepszej drodze do tego, aby w pełni zaufać sobie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Prawdziwie różnorodne talenty »

Trzy sposoby na to, jak rozpoznać magnes na talenty 

Tsun-yan Hsieh

Talent jest najważniejszy. Łatwiej jest zmienić plan biznesowy, niż odkryć i rozwinąć najbardziej utalentowanych pracowników. Czy twój przywódca dobrze sobie radzi z przyciąganiem do organizacji najbardziej utalentowanych ludzi?

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy