X
Zdobądź pewne komepetencje w niepewnych czasach
30 szkoleń tematycznych online.
Nawet 5 szkoleń w cenie 1!
87,6% zadowolonych klientów
Kup >>
300 od 59

Jak negocjować pierwszą pensję? Rozwiewamy 10 kluczowych mitów

Julia Bear, Linda Babcock  · 4 min

Jak negocjować pierwszą pensję? Rozwiewamy 10 kluczowych mitów

Właśnie otrzymałeś pierwszą ofertę pracy. To ekscytująca i stresująca chwila. Perspektywa negocjowania pensji wydaje się szczególnie onieśmielająca – nie chcesz się nikomu narazić. Dlatego też zastanawiasz się, czy w ogóle nie zrezygnować z negocjacji.

Negocjowanie wynagrodzenia ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku pierwszej pracy. Twoja początkowa pensja będzie stanowić punkt odniesienia podczas twojej dalszej kariery – jej kwota będzie wpływać na późniejsze podwyżki, premie, a nawet wysokość emerytury. Wystartowanie na zbyt niskim poziomie może okazać się kosztownym błędem.

Na podstawie kilkudziesięciu lat doświadczeń badania negocjacji, uczenia ich studentów studiów licencjackich i magisterskich oraz menedżerów wyższego szczebla, prowadzenia warsztatów z tej dziedziny we wszystkich grupach wiekowych na całym świecie chciałybyśmy rozwiać część powszechnych mitów, które wiążą się z negocjacjami.

Ten tekst jest częścią projektu HBRP na start kariery. Chcesz przeczytać więcej artykułów pomagających stawiać pierwsze kroki na zawodowej ścieżce? Nic prostszego.

Przejdź »

Mit nr 1. To moja pierwsza praca – brakuje mi doświadczenia, więc nie mam siły przetargowej

Wiele osób ubiegających się o pierwszą pracę nie rozumie, że proces rekrutacji jest również niezwykle stresujący po stronie zatrudniającego. Pracodawcy przeglądają dziesiątki – a często setki – życiorysów, spędzają niezliczone godziny, rozważając, których kandydatów zaprosić na rozmowy, a następnie poświęcają dużo czasu, aby je przeprowadzić i wreszcie wybrać jedną osobę. Na tym etapie pracodawcy bardzo dużo zainwestowali już w wybranego kandydata. Dlatego też nawet rozpoczynający pracę kandydaci mają pewną siłę przetargową.

Mit nr 2. Nie mam innej oferty, więc nie mogę negocjować

Choć posiadanie alternatywy daje ci większą siłę przetargową, naturalnie możesz też negocjować, kiedy nie masz innych propozycji. Zapytaj (a nie wymagaj), czy pracodawca może podwyższyć ofertę. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, możesz ją nadal taktownie przyjąć.

Mit nr 3. Oferta przekraczała moje oczekiwania, dlatego nie było powodu, żeby negocjować

Jeśli oferta przekracza twoje oczekiwania, prawdopodobnie nieodpowiednio je wyznaczyłaś. Nie pogarszaj swojego błędu, rezygnując z negocjacji. Nie chcesz przecież zaczynać pracy, dostając mniejsze wynagrodzenie od osób, które robią to samo.

Mit nr 4. Nie powinnam negocjować, bo jestem kobietą – nie spotka się to z sympatią

To założenie często powstrzymuje kobiety przed negocjowaniem i nie jest koniecznie prawdą. Oczywiście nie zalecamy negocjowania w agresywny i dominujący sposób – ale dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niemniej pozytywne, oparte na współpracy i rozwiązywaniu problemów strategie skutecznie pomagają w uzyskaniu lepszych warunków oraz w budowaniu relacji z drugą stroną.

Mit nr 5. Sytuacja gospodarcza nie jest najlepsza, więc to zły czas na negocjacje

Pomimo zawirowań gospodarczych w ostatniej dekadzie pracodawcy nadal zabiegają o talenty oraz je sobie cenią. Co więcej, większość pracodawców pozostawia sobie pewną rezerwę w ofercie wynagrodzenia, przewidując możliwość negocjacji. Nieskorzystanie z tej okazji oznacza, że rezygnujesz z tych pieniędzy. Poza tym pensja nie jest jedynym elementem, który można negocjować: dofinansowanie studiów, godziny pracy, zwrot kosztów związanych z przeniesieniem oraz przydział zadań – to wszystko przykłady dodatkowych kwestii do negocjacji. Zastanów się nad tym, co się dla ciebie najbardziej liczy w karierze, i negocjuj te kwestie.

Jak wykorzystać „personal branding” ? »

KOMPENDIUM: Jak dobrze zarządzać swoją karierą 

Co sprawia, że jedni profesjonaliści bez problemu pną się po szczeblach kariery, zajmując kolejne wymarzone przez siebie stanowiska, a inni muszą dwoić się i troić, by osiągnąć założony wcześniej cel? Odpowiedź jest prosta: ci pierwsi świadomie kształtują swoją karierę (lub mają niewiarygodne szczęście). Chcesz wiedzieć, jak to robić? Podpowiemy Ci!

Mit nr 6. Zanim zacznę negocjować, mogę znaleźć niezbędne dane o wysokości wynagrodzeń w internecie

Podczas gdy w internecie możesz znaleźć mnóstwo świetnych stron podających dane o zarobkach, informacje te są często bardzo ogólnikowe. Powinnaś również przeprowadzić własne rozeznanie, korzystając z sieci kontaktów uczelnianych i zawodowych. Zbierz informacje na temat pensji od znajomych z uczelni oraz od przyjaciół i kolegów. Dowiedz się, co ich zdaniem byłoby rozsądną pensją na danym stanowisku, zamiast pytać, ile sami zarabiają. Nie zapominaj o istnieniu różnic w zarobkach pomiędzy poszczególnymi regionami kraju.

Mit nr 7. Przygotowanie nie ma w istocie znaczenia – wszystko zależy od tego, jak się zaprezentuję podczas negocjacji

To, co robisz przed negocjacjami, ma większe znaczenie, niż ci się wydaje, i w ogromnym stopniu wpływa na twoją efektywność w trakcie rozmów. Odrób pracę domową, aby dowiedzieć się, ile możesz rozsądnie negocjować, i przećwicz negocjowanie z kimś bliskim, aż będziesz czuć się w tym swobodnie. Poza tym, zanim rozpoczniesz negocjacje, zbuduj w sobie pewność siebie: z naszych badań wynika, że przydatne jest przypominanie sobie sytuacji z przeszłości, w których wykazywało się asertywnością oraz wyobrażanie sobie, że negocjuje się z przyjacielem.

Mit nr 8. Proś o to, czego chcesz

Nie! Proś o więcej, niż chcesz. Negocjacje wiążą się ze zmianą przyjętych stanowisk, a nie tylko powiedzeniem „tak” lub „nie”. Pozostaw sobie pole do manewru, aby móc później „zejść” do poziomu, na którym ci faktycznie zależy.

Mit nr 9. Ciesz się, kiedy twój nowy szef natychmiast zgodzi się na twoje żądania

Natychmiastowe „tak” to świetna wiadomość, kiedy prosisz kogoś o rękę, natomiast w negocjacjach płacowych oznacza, że prawdopodobnie mogłaś poprosić o więcej. Badania pokazują, że wyznaczenie sobie wysokich, lecz realistycznych celów poprawia wynik negocjacji. Zawczasu zbierz wystarczająco dużo informacji, aby mieć pewność, że nie cenisz się zbyt tanio.

Mit nr 10. Odpowiedź odmowna oznacza, że negocjacje były błędem

Negocjując, pokazujesz swojemu pracodawcy, że jesteś osobą asertywną i wiesz, jak negocjować, co jest cenną umiejętnością. Negocjując, możesz się też nauczyć rzeczy, które okażą się przydatne w twojej przyszłej karierze. Wykorzystaj je jako okazję, aby lepiej zrozumieć sposób wyznaczania pensji oraz podejmowania decyzji w twojej organizacji.

Umiejętności negocjacji mają kluczowe znaczenie dla sukcesu twojej kariery, więc nie daj się zwieść podanym powyżej mitom. Jeśli odrobisz pracę domową i będziesz negocjować to, na czym ci zależy, przyniesie ci to wiele korzyści w nadchodzących latach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rozwiń swoją karierę razem z HBRP! »

Oczami headhuntera: jak dać się złowić? 

Marta Wiechowska PL

Jak być widocznym dla headhuntera i nie popełniać błędów, które zamiast przybliżać do celu, sprawiają, że telefon stale milczy?

Gdzie będziesz za pięć lat? 

Amy Gallo

Większość z nas usłyszała choć raz to nieco irytujące pytanie: "Gdzie widzisz siebie za pięć lat?". Jak na nie odpowiedzieć? Czy w ogóle możliwe jest, abyśmy wiedzieli, co chcielibyśmy robić lub jak będzie wyglądać nasza kariera za kilka lat?

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy