X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek – sprawdź, na jakie stawki powinien liczyć młody kierowca

2 min

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek – sprawdź, na jakie stawki powinien liczyć młody kierowca

Na cenę ubezpieczenia OC samochodu wpływa wiele czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę doświadczenie kierowcy, ubezpieczane auto, ale również zniżki, jakie dany kierowca wypracował za lata bezszkodowej jazdy. Właśnie m.in. ze względu na brak wypracowanych zniżek koszt polisy dla młodego kierowcy może być wysoki. Jakich kwot może się spodziewać?

Ubezpieczenie samochodu bez zniżek

Ubezpieczyciele przyznają zniżki za bezszkodową jazdę dla kierowców zgodnie z prowadzoną przez siebie polityką. Choć ogólnie przyjmuje się, że rok bezszkodowej jazdy daje ok. 10 proc. zniżek , w praktyce wygląda to inaczej w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokładnie rok bezszkodowej jazdy może dać od ok. 5 do ok. 20 proc. zniżek. Niektóre firmy stosują indywidualny tryb ich przyznawania dla poszczególnych kierowców. Różnie wygląda również polityka w zakresie zwyżek. Ubezpieczyciele naliczają zazwyczaj od ok. 10 do ok. 30 proc. zwyżki za jedną szkodę. Kierowca, który kupuje pierwsze auto i będzie to jednocześnie jego pierwsza polisa, nie ma oczywiście wypracowanych żadnych zniżek, więc koszt ubezpieczenia jego samochodu będzie wysoki. Możliwe, że cena polisy przekroczy wartość samochodu – o ile młody kierowca postawił na zakup starszego auta. Trudno z góry ocenić, ile będzie kosztować polisa, gdyż wpływ na jej cenę ma wiele dodatkowych czynników, ale można się spodziewać kosztu nawet na poziomie kilku tysięcy złotych.

Kim jest młody kierowca?

Wiek kierowcy, który zostanie uznany przez ubezpieczyciela za młodego, również nie jest w żaden sposób narzucony przepisami. Firmy mogą go określać indywidualnie. Może to być przedział od 18 do 24 albo 26 lat. Na przykład na stronie Allianz czytamy, że zwyżka za wiek dotyczy zazwyczaj kierowców do 26 roku życia. Ubezpieczyciel jednak informuje, że wpływ na cenę ubezpieczenia ma także wiele innych czynników, m.in. czas posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, marka samochodu czy nawet pojemność silnika.

Zniżki za bezszkodową jazdę to nie wszystko

Warto pamiętać, że wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę to tylko jeden z wielu czynników, które mają wpływ na cenę polisy. Młody kierowca może obniżyć cenę za polisę OC również na inne sposoby:

  • Wybierając auto z małą pojemnością silnika – polisa OC dla samochodu z silnikiem 1.0 może kosztować o kilkaset złotych mniej niż ubezpieczenie w przypadku pojazdu z silnikiem powyżej 2,5;

  • Kupując stosunkowo młode auto – polisa dla auta mającego 15 lat i więcej będzie zdecydowanie droższa niż w przypadku auta, które ma 5 lat;

  • Stawiając na markę faworyzowaną przez ubezpieczyciela – przeciętnie więcej kosztuje polisa OC dla samochodów z segmentu E i F.

Oczywiście ubezpieczyciele nie przypadkiem dają lepsze warunki cenowe za polisy OC w wybranych przypadkach. Wynika to m.in. ze statystyk wypadków – ubezpieczyciele analizują, kto jest najczęściej ich sprawcą.

Ubezpieczenie samochodu bez zniżek

Kierowca, który nie wypracował jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, musi się liczyć z tym, że pierwsza zakupiona przez niego polisa OC będzie stosunkowo droga. Sposobem na obniżenie jej ceny może być m.in. ustanowienie współwłaściciela, który wypracował już wysokie zniżki na OC. Sprawdź ile zapłacisz za swoje ubezpieczenie w kalkulatorze Allianz online https://www.allianzonline.pl/kalkulator.html.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy