X
Następny artykuł dla ciebie

Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną? Na te pytania musisz znać odpowiedź

Art Markman

Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy element procesu rekrutacji decydujący o tym, czy otrzymasz pracę, na której ci zależy. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do tego spotkania.

Choć możesz przewidywać, jakie pytania zada ci rekruter w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, nigdy nie masz pewności, czy któreś z nich nie zaskoczy cię do tego stopnia, że nie będziesz w stanie właściwie na nie odpowiedzieć. Aby tak się nie stało, przygotuj się do nich odpowiednio wcześniej.

„Jak będzie się z tobą współpracować?”

W swoim życiorysie lub liście motywacyjnym nie przekażesz, jak będzie się z tobą współpracować. Szansą jest więc rozmowa kwalifikacyjna, podczas której powinieneś pokazać przyszłemu pracodawcy, że będziesz dla niego cennym nabytkiem, a współpraca z tobą nie będzie stanowiła problemu. To, czy będziesz pasować do kultury firmy i zespołu, do którego masz dołączyć, jest równie ważne, jak wiedza i umiejętności, którymi dysponujesz.

Ten tekst jest częścią projektu HBRP na start kariery. Chcesz przeczytać więcej artykułów pomagających stawiać pierwsze kroki na zawodowej ścieżce? Nic prostszego.

Przejdź »

Jednym z często popełnianych błędów przez osoby ubiegające się o pracę jest traktowanie rozmów kwalifikacyjnych jak egzaminów, podczas których starają się świetnie wypaść. Problem z takim podejściem polega na błędnym założeniu, że osoby rekrutujące przeprowadzają ocenę lub szukają prawidłowej odpowiedzi. To z kolei może sprawić, że kandydaci będą podświadomie starać się nadmiernie siebie promować lub próbować znaleźć odpowiedź, na której – ich zdaniem – zależy pytającym.

Jeśli dotychczas w ten sposób postępowałeś, zmień swoje podejście. Pomyśl o rekruterze jak o osobie, która stara się znaleźć potencjalnych współpracowników. Rozmowa stanie się dla ciebie okazją, aby się wzajemnie poznać. Połączy cię cel z prowadzącym rozmowę specjalistą lub menedżerem, a spotkanie stanie się wspólną próbą rozwiązania problemu: Czy chcemy razem pracować? Zapewne podczas rozmowy wykażesz się wiedzą fachową, lecz będzie ci również zależeć na pokazaniu umiejętności nawiązywania dobrych relacji.

Takie podejście zachęca też obie strony, aby w większym stopniu nadawać na podobnej fali. Kiedy mówimy, chcemy szybko przekazać informacje, a mózg, starając się lepiej je zrozumieć, przewiduje słowa, strukturę gramatyczną i ton głosu rozmówcy. W trakcie pozytywnej, angażującej rozmowy, każda ze stron prezentuje te elementy wypowiedzi. Opis, w jaki sposób to przebiega, można znaleźć w świetnym artykule Martina Pickeringa i Simona Garroda.

Jeśli traktujesz prowadzącego rozmowę kwalifikacyjną jak kogoś zaufanego – uśmiechasz się, pochylasz do przodu, rozmawiasz przyjaźnie, okazujesz energię i entuzjazm oraz nawiązujesz z nim kontakt wzrokowy – rozmówca powinien zacząć posługiwać się tym samym mechanizmem językowym, z którego korzysta w kontaktach z ludźmi, których darzy sympatią w organizacji.

„Czy potrafisz się uczyć?”

Prawdopodobnie masz podstawowy zestaw umiejętności niezbędny do wykonywania pracy, o którą się ubiegasz, lecz musisz być gotowy do dalszej nauki (uwaga: jeśli czujesz, że jesteś w pełni przygotowany do roli, zapewne zbyt nisko stawiasz sobie poprzeczkę). Jak możesz zademonstrować gotowość do nauki?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej spotkasz się prawdopodobnie przynajmniej z jednym pytaniem, na które nie będziesz potrafić odpowiedzieć z całkowitą pewnością. Może być ono sformułowane w niejasny sposób, zawierać nieznane ci terminy lub możesz nie mieć pewności, czego dotyczy. Możesz też zrozumieć pytanie, ale nie wiedzieć, jak na nie odpowiedzieć. Nie staraj się udawać, że znasz odpowiedź! Doświadczony rekruter z pewnością wyczuje fałszywe reakcje.

Zamiast tego przyznaj się, że czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz. Z wielu badań poświęconych zachowaniom organizacyjnym wynika, że ludzie nie lubią przyznawać się do niewiedzy, ponieważ obawiają się, że zostanie to odebrane jako oznaka ich słabości. Rekruterom z kolei zależy na zobaczeniu, jak potencjalni pracownicy będą zadawać pytania, szukać dodatkowych informacji, udzielać bardziej świadomych odpowiedzi i wykazywać inicjatywę w doskonaleniu się. Aby jednak poprosić o pomoc, trzeba najpierw ujawnić, że się czegoś nie wie.

Zwiększ swoją efektywność i odzyskaj czas dla siebie »

8 kroków do wyższej efektywności 

8 kroków do wyższej efektywności. Skup się na tym, co możesz zmienić (i zignoruj całą resztę)
Zewsząd atakują nas porady, jak pracować łatwiej, szybciej i skuteczniej, by osiągnąć pełnię swoich możliwości. Właśnie dlatego dzisiaj problemem nie jest już dotarcie do tych wskazówek, lecz… wybranie tych sprawdzonych, działających sposobów na zwiększenie swojej efektywności.
Ale jak to zrobić? Jakie techniki pozwolą Ci pracować skuteczniej i lepiej wypełniać wyznaczone cele? Jak zdobywać nowe, przydatne umiejętności, które w tym pomogą.

Kiedy zaskoczy cię pytanie, poproś o wyjaśnienie. Przeformułuj je lub zasugeruj kilka możliwych interpretacji. Jeśli nadal nie wiesz, jak zareagować, kiedy już uzyskasz odpowiedź, wyjaśnij, że nie spotkałeś się wcześniej z takim problemem.

Jeśli pytanie, które cię zaskakuje, dotyczy sytuacji dotyczącej stanowiska, o które się ubiegasz, zapytaj rekrutera, czy masz na głos zastanowić się nad odpowiedzią, aby pokazać, jak podchodzisz do nowych problemów, czy też chciałby porozmawiać o tym, jak zwykle rozwiązuje się tego typu problemy w organizacji (albo jedno i drugie). Twoim celem jest pokazanie rozmówcy, jak mierzysz się z wyzwaniami przy jednoczesnym zademonstrowaniu otwartości na naukę.

Innym sposobem pokazania chęci do ciągłego zdobywania wiedzy i poszerzania zakresu kompetencji jest zadawanie pytań na temat możliwości edukacyjnych organizacji. Czy firma oferuje regularne szkolenia wewnętrzne? Czy dofinansowuje lub w inny sposób ułatwia udział w szkoleniach lub programach certyfikacyjnych? Pytanie o tego typu zasoby pokazuje jasno, że interesuje cię dalszy rozwój.

„Czy wychodzisz z inicjatywą?”

Poszukiwanymi przez rekruterów cechami pracowników (niezależnie od stanowiska) są samodzielność i wychodzenie z inicjatywą. Najlepszym sposobem na pokazanie tego, że się starasz i że ci zależy, jest przyjście na rozmowę świetnie przygotowanym. Powinieneś wiedzieć, czym zajmuje się firma, do której aplikujesz, jaką ma historię, jakie są jej mocne i słabe strony. Jeśli znasz kogoś, kto w niej pracuje (lub pracował w przeszłości), dowiedz się, jak wygląda sytuacja w organizacji od wewnątrz.

Następnie przygotuj się do rozmowy, ćwicząc odpowiedzi na typowe pytania. Istnieje niebezpieczeństwo nazwane przez Leonida Rozenblita i Franka Keila „złudzeniem głębi wyjaśniającej”. Jest to przekonanie, że rozumiemy świat lepiej, niż jest to w rzeczywistości. Przeprowadzone przez tych naukowców badania pokazały, że ludzie mają kłopot z objaśnianiem urządzeń i rutynowych czynności, co do których mają swoim zdaniem wiedzę fachową. Dlatego też podczas rozmowy kwalifikacyjnej większość ludzi zakłada, że potrafi skutecznie opisać kluczowe aspekty swojej pracy oraz jej związek z potencjalnymi pracodawcami. Gdy jednak przychodzi co do czego, okazuje się, że tak nie jest. Dlatego tak ważna jest praktyka. Pomoże ci ona zrozumieć i na czas uzupełnić braki w wiedzy, a także dostrzec miejsca, w których się potykasz i popracować nad swoją prezentacją.

Jednym z powodów, dla których ludzie nie ćwiczą odpowiedzi na pytania zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych, jest obawa, że przez nadmierne przygotowanie będą one brzmieć jak wyćwiczone, a nie spontaniczne. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że spotkasz się z nieprzewidzianymi pytaniami, przy których będziesz musiał wykazać się umiejętnością improwizacji. Ponadto przygotowanie do rozmowy nie pozostanie niezauważone, co w znaczący sposób przemówi na twoją korzyść. Dlatego też nie szczędź sobie przygotowań.

Bez względu na kwalifikacje i trening przed rozmową możesz nie otrzymać stanowiska, o które zabiegasz. Jeśli masz poczucie dobrego kontaktu z osobą prowadzącą rekrutację, skontaktuj się z nią i poproś o informację zwrotną. Dowiedz się, nad czym powinieneś popracować, aby lepiej wypaść podczas kolejnych rozmów. Nie proś jednak, aby firma uzasadniła powody, dla których nie otrzymałeś tej pracy.

Pamiętaj, chcąc wyróżnić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dokładnie zastanów się nad tym, czego tak naprawdę potencjalny pracodawca będzie chciał się o tobie dowiedzieć, zanim cię zatrudni. Dzięki temu będziesz mógł się odnieść do jego ewentualnych zastrzeżeń.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wyróżnić się podczas rozmowy o pracę? »

Jak pokazać zaangażowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? 

Sabina Nawaz

Andrzej miał imponujące CV. W trakcie studiów się wyróżniał. Zdobył uznanie dzięki wielu projektom oraz wynikom uzyskanym w dwóch pierwszych miejscach pracy. Jednak po rozmowie kwalifikacyjnej jego kandydatura do nowego start-upu technologicznego została odrzucona.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy