X
Następny artykuł dla ciebie

Czy istnieje bezpieczny i skuteczny sposób na wyjście z długów? Sprawdzamy!

78,7 mld zł – to kwota, na którą łącznie opiewały długi Polaków w III kwartale 2019 roku. To o ok. 2 mld więcej niż w poprzednim okresie. O 31 tys. wzrosła też liczba osób zadłużonych – obecnie z problemami finansowymi zmaga się 2,83 mln obywateli naszego kraju. Jesteś jednym z tych, którzy doświadczają trudności w spłacie zobowiązań i chcesz wreszcie uwolnić się od nich? To możliwe. Zobacz, co mogą dla ciebie zrobić firmy pomagające wyjść z długów.

Jak pokazują powyżej przytoczone dane, sytuacja związana z zadłużeniem Polaków nieustannie pogarsza się. Przyczyn trudności w regularnym spłacaniu zobowiązań jest wiele – począwszy od przeceniania własnych możliwości finansowych, przez niewłaściwe zarządzanie budżetem domowym, aż po liczne sytuacje losowe, takie jak utrata pracy czy choroba. Te alarmujące dane nie powinny cię jednak zniechęcać do podejmowania działania, jeśli na twoim koncie są długi. Czasami wystarczy podjęcie kilku, na pozór niewielkich zmian, aby krok po kroku wyjść na finansową prostą – nawet, kiedy skala problemu wydaje się przytłaczająca.

Co zrobić, żeby wreszcie wyjść z długów?

Kiedy pojawiają się długi, często trudno jest opanować emocje. To zrozumiałe. Zaczynasz obawiać się konsekwencji, jakie niosą ze sobą kolejne ponaglenia do zapłaty. Jeśli dodatkowo stan twoich finansów jest poważny i wiesz, że nie jesteś w stanie na raz uiścić wszystkich zobowiązań, może ci się wydawać, iż jesteś w sytuacji bez wyjścia.

Dlatego pierwszym krokiem, który poprowadzi cię w stronę odzyskania spokoju i „czystego konta” jest spojrzenie na problem długu na zimno – tak obiektywnie, jak to tylko możliwe.

  • Zacznij od zebrania wszystkich dokumentów związanych z zadłużeniem. Wyjmij pisma, które otrzymałeś od swoich wierzycieli, jak również od firm windykacyjnych. Nie lekceważ korespondencji od takich podmiotów – mogło zdarzyć się, że wierzyciel, np. bank czy operator telefonii komórkowej, zdecydował sprzedać twoje zobowiązanie innemu podmiotowi, w rezultacie czego stałeś się klientem takiej firmy.

  • Wypisz na kartce, ile i komu jesteś aktualnie winny – to pozwoli określić skalę ciążących na tobie zobowiązań.

  • Jeśli nie masz pewności, czy informacje o zadłużeniu są aktualne (do kwoty, z którą zalegasz, mogą zostać doliczone odsetki za opóźnienie oraz inne opłaty wynikające z podpisanych przez ciebie umów), skontaktuj się bezpośrednio z wierzycielem i dowiedz, jaką kwotę musisz uregulować.

Kiedy ocenisz, ile i komu masz oddać, czas zobaczyć, jakie są twoje możliwości finansowe.

  • Podlicz wszystkie przychody gospodarstwa domowego – ujmij zarówno wypłaty, jak i renty, emerytury i inne stałe świadczenia.

  • Odejmij od tej sumy kwotę wydawaną na koszty stałe każdego miesiąca – chodzi o wydatki ponoszone np. na opłaty mieszkaniowe, paliwo, leki, wyżywienie oraz chemię gospodarczą. Dodaj do niej dodatkową sumę, niezbędną na nieprzewidziane wydatki, np. dodatkowe leki czy opłatę za wycieczkę szkolną dziecka.

  • Kwota, która ci pozostanie po wykonaniu tej operacji to suma, którą możesz miesięcznie przeznaczyć na uregulowanie raty.

Zastanów się też, czy nie da się jej w jakiś sposób zwiększyć. Czasem sporo można zaoszczędzić, np. rezygnując z kawy w kawiarni na rzecz tej parzonej w domu czy ograniczając tymczasowo inne zbędne wydatki. Rozważ też możliwość poszukania dodatkowego źródła zatrudnienia.

Ustalenie planu jest czasochłonne, ale jeśli go przeprowadzisz, jesteś gotowy do tego, aby podjąć walkę o możliwość uregulowania długów na spokojnie, bez obaw o proces sądowy czy egzekucję komorniczą.

Sięgnij po wsparcie, jakie oferują firmy pomagające wyjść z długów

Kiedy uda ci się już określić skalę swoich problemów finansowych oraz orientacyjną kwotę, którą każdego miesiąca możesz przeznaczyć na spłatę długów, czas na kontakt z wierzycielem lub z firmą windykacyjną, której jesteś klientem.

Jeżeli stało się tak, że zostałeś klientem firmy windykacyjnej, jest to dla ciebie bardzo dobra wiadomość. Oznacza bowiem, że jeśli zadziałasz odpowiednio szybko, możesz wypracować nowy, korzystny dla siebie plan spłaty zobowiązania – ugodę, która pozwoli regulować dług na spokojnie, bez stresu.

Nowoczesne firmy pomagające wyjść z długów, np. Ultimo, zapewniają osobom z problemami finansowymi kompleksową pomoc – podchodzą do ich problemów ze zrozumieniem, a jednocześnie zapewniają fachowe doradztwo. Dlatego nie trzeba się obawiać kontaktów z ich doradcami. Wręcz przeciwnie – krótka rozmowa może pozwolić pozbyć się wątpliwości i rozpocząć drogę do uwolnienia się od obciążeń raz na zawsze.

Pamiętaj: w wielu sytuacjach ugodę możesz podpisać nawet bez wychodzenia z domu i rozmowy z konsultantem – wystarczy, że zalogujesz się na portalu obsługi klienta, samodzielnie ustalisz wysokość miesięcznej raty i… zaczniesz wreszcie zmniejszać zobowiązanie.

Wyjście z długów i co dalej?

Proces wychodzenia z długów potrwa dłuższy czas – musisz uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj jednak, że warto również zadbać, aby takie problemy finansowe już się nie powtórzyły. Jak to zrobić?

  • Zadbaj o optymalizację i racjonalizację wydatków – śledź je uważnie i zobacz, na co tracisz środki niepotrzebnie.

  • Unikaj zaciągania zbyt wielu zobowiązań finansowych jednocześnie – czasem warto odłożyć zakup sprzętu do momentu uzbierania niezbędnej sumy niż niepotrzebnie się zadłużać.

  • Postaraj się zbudować poduszkę finansową, a więc odłożyć stopniowo kwotę, która zabezpieczy cię na kilka miesięcy, kiedy wpadniesz w tarapaty.

Dzięki temu ryzyko, że po raz kolejny będziesz się mierzyć z zadłużeniem znacznie spadnie. Powodzenia!

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy