X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Brak czasu dla przyjaciół nie pomoże ci w karierze

Neal J. Roese  · 4 min

Brak czasu dla przyjaciół nie pomoże ci w karierze

Wszystkie nasze działania mające na celu sukces zawodowy stają się bardziej efektywne, kiedy opieramy się na fundamencie silnych, stabilnych przyjaźni. Potwierdzają to podstawowe badania, niemniej wiele osób skupia się na karierze, ryzykując utratę relacji z najbliższymi przyjaciółmi.

Psychologowie definiują bliskich przyjaciół jako osoby z nami niespokrewnione, których urodziny obchodzimy, z którymi rozmawiamy o intymnych sprawach dotyczących pracy lub problemów małżeńskich i do których moglibyśmy zwrócić się o pomoc podczas przeprowadzki lub w nagłych wypadkach zdrowotnych.

Osoby te mają decydujące znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Liczbę i siłę przyjaźni od dawna uważa się za niezawodny wyznacznik dobrego samopoczucia emocjonalnego. Poza korzyściami psychologicznymi przyjaźń może wpłynąć na naszą podstawową fizjologię, co potwierdzają badania, które wykazują związek pomiędzy kontaktami społecznymi a systemem immunologicznym działającym na poziomie komórkowym. Jeśli mamy mocne grono przyjaciół, spada prawdopodobieństwo złapania przeziębienia czy wystąpienia ostrej reakcji stresowej. Z przeprowadzonej niedawno metaanalizy 148 badań wynika, że posiadanie silnych relacji społecznych o 50% obniża wskaźniki umieralności.

Tyle że utrzymywanie bliskich przyjaźni stanowi w coraz większym stopniu wyzwanie dla ambitnych profesjonalistów. Staje się to oczywiste, kiedy uświadomimy sobie, jak bardzo żałujemy utraty kontaktu z przyjaciółmi.

Ten tekst jest częścią projektu HBRP na start kariery. Chcesz przeczytać więcej artykułów pomagających stawiać pierwsze kroki na zawodowej ścieżce? Nic prostszego.

Przejdź »

Żal i relacje

Badania psychologiczne pomogły przeanalizować, czego ludzie zwykle żałują w późniejszym życiu. Wyłania się z nich jasny schemat najważniejszych rzeczy, których żałujemy, skoncentrowany wokół miłości i pracy – związków uczuciowych, rodziny i przyjaźni z jednej strony oraz pracy i wykształcenia z drugiej. (Żal związany z błędami finansowymi zajmuje następną pozycję w tym rankingu po miłości i pracy)

Na przykład z analiz, które przeprowadziłem wspólnie z Mikiem Morrisonem i Kai Epstude, obejmujących pięć badań z udziałem ponad 1300 osób wynika, że ludzie najbardziej żałują rzeczy, które wiążą się z relacjami i karierą. Ludzie opisują żal związany z relacjami w bardziej intensywny sposób niż ten, który dotyczy kariery i innych pozaspołecznych aspektów ich życia. Tym, co martwiło najbardziej, był brak, dysfunkcyjność lub utrata więzi społecznych. Co więcej, ustaliliśmy, że intensywność żalu społecznego wiązała się z postrzeganym stopniem zagrożenia najbardziej fundamentalnej potrzeby przynależności przez brak lub utratę relacji. Związki uczuciowe zajęły pierwsze miejsce na liście żalów, tuż przed relacjami rodzinnymi, a przyjaźnie były w tym rankingu ósme. Można stąd wyciągnąć wniosek, że wiele osób potrafi rozpoznać bezpośrednie znaczenie, jakie ma poświęcanie czasu relacjom uczuciowym lub rodzinnym, ale nie przejmuje się szczególnie przyjaźniami. Łatwo je zaniedbać.

Wyzwania związane dziś z przyjaźnią

Po części wyzwanie, przed jakim dziś stoimy, wiąże się z tym, że nieustannie zmienia się nasza definicja przyjaźni. Budujemy szersze sieci społecznościowe, w rezultacie osłabia to bliskie więzi. Pomimo przeciążenia obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi, bezprecedensowej mobilności geograficznej, pracy zdalnej zamiast w otoczeniu współpracowników, pisania SMS‑ów lub tweetowania zamiast rozmowy – mamy najwyraźniej mnóstwo przyjaciół i znajomych: około 200 znajomych w mediach społecznościowych i 11 przyjaciół poza internetem. Ale jeśli chodzi o bliskie przyjaźnie, średnio mamy ich jedynie pięć, a gdy mowa o najbliższych przyjaciołach, z którymi możemy się na przykład podzielić szczegółami naszego życia intymnego, mamy ich średnio około dwóch (w porównaniu z trzema w 1985 r.). Można oczekiwać, że bardziej napięte grafiki zajęć oraz wymagania zawodowe dodatkowo utrudnią budowanie, priorytetyzowanie oraz utrzymywanie bliskich przyjaźni.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak uciec od zapracowywania się na śmierć? »

Kroki sprzyjające tworzeniu bardziej znaczących przyjaźni

Nigdy wcześniej przyjaźnie nie były ważniejsze z punktu widzenia sukcesu zawodowego. Badania pokazują, że dzięki przyjaciołom osiągamy lepsze wyniki w pracy i więcej zarabiamy – po części dlatego, że zapewniają nam oni bufor emocjonalny, który nas motywuje i ukierunkowuje. Dlatego też warto się zastanowić, jak pogłębić swoje przyjaźnie, zwiększyć ich wartość oraz trwałość.

Podejmij wysiłek

Ludzie żałują utraty kontaktów z niegdyś bliskimi przyjaciółmi, ale rzadziej zdają sobie sprawę ze znaczenia przyjaźni w porównaniu ze związkami uczuciowymi czy rodzinnymi. Jeśli znajdujesz się na początku kariery, teraz jest czas, żeby podjąć dodatkowe działania mające na celu rozwinięcie i utrzymanie przyjaźni. Oznacza to przeciwdziałanie naturalnej tendencji oddalania się od przyjaciół, jakiej doświadcza większość z nas, szczególnie po trzydziestce, kiedy zaczynamy się bardziej koncentrować na karierze i założeniu rodziny. Zamiast klikać na stronę facebookową bliskiego przyjaciela – po prostu do niego zadzwoń. Zaplanuj coś, co możecie zrobić razem, zamiast się usprawiedliwiać. Kontakt twarzą w twarz (i to nie za pośrednictwem aplikacji FaceTime na iPhonie) jest bardziej wartościowy niż czas spędzany na Facebooku. Mężczyznom trudniej niż kobietom utrzymywać indywidualne relacje, dlatego też może być im trudniej wpisać czas z przyjaciółmi do kalendarza.

Zapytaj przyjaciół o ich punkt widzenia

Posiadanie przyjaciół ma znaczenie, ale równie ważny jest sposób, w jaki się z nimi kontaktujemy. Bliscy przyjaciele są szczególnie pomocni w korygowaniu naszego błędnego mniemania o nas samych – bez względu na to, czy chodzi o awans, którego nie dostaliśmy, czy też o relacją uczuciową, która się popsuła. Przyjaciele pomagają nam z większą energią świętować wygrane oraz przechodzić przez porażki z wyżej podniesioną głową. Sam akt dzielenia się i nawiązywania kontaktu w ten sposób może nam pomóc we wzmocnieniu i zachowaniu bliskich przyjaźni.

Planuj aktywności związane ze wspólnymi zainteresowaniami

Skrzyknij małą grupę z myślą o konkretnym temacie, na przykład wspólnym obejrzeniu filmu, wypróbowaniu jakiejś nowej kuchni, wspólnym udziale w wydarzeniu politycznym czy zajęciu się jakąś sprawą związaną z karierą zawodową.

Nawiąż nowe przyjaźnie

Szczególnym wyzwaniem we współczesnej globalnej gospodarce jest przeniesienie się do nowego miasta lub kraju i pozostawienie za sobą starego kręgu przyjaciół. Co może zrobić nowojorczyk, który przyjeżdża do Singapuru na jednoroczny kontrakt? Nawiązywanie kontaktów w internecie z osobami, które dzielą takie same pasje, jest niezwykle łatwe. Szukaj więc osób myślących podobnie, które mieszkają w pobliżu, i spotykaj się z nimi bezpośrednio.

Określ priorytety związane z pracą i przyjaciółmi

Awansowanie w pracy i utrzymywanie przyjaźni mogą się pozornie wzajemnie wykluczać, biorąc pod uwagę czas i wysiłek, jakiego potrzebują obydwie te sfery – ale to nieprawda. Wyznaczaj sobie ambitne cele zawodowe, ale nie poświęcaj przy tym bliskich znajomości; obydwu zapewnij odpowiednią dozę energii. Kariera i przyjaźnie mogą się nawzajem wzmacniać, np. kiedy przyjaciele z różnych firm gromadzą się, żeby podzielić się przemyśleniami na temat kariery, inspirują się nawzajem w pasji do rozwoju zawodowego.

Badania pokazują, że przyjaźnie mają znaczenie, ale z drugiej strony utrzymywanie silnych, bliskich więzi nigdy nie było równie trudne. Nie ma magicznych rozwiązań umożliwiających tworzenie i utrzymywanie przyjaźni. Ostatecznie wzmacnianie przyjaźni jest równie trudne jak zarządzanie karierą, ale korzystając z jednej z podanych powyżej rad i zdając sobie sprawę z tego, że przyjaźń wymaga priorytetyzacji oraz wysiłku, możesz jednocześnie poprawić swoje wyniki zawodowe oraz zadowolenie z życia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co to jest uważność? »

Dlaczego warto wyznaczyć sobie czas na autorefleksję (nawet jeśli nienawidzisz tego robić) 

Jennifer Porter

Pomimo wyzwań, jakie się wiążą z refleksją, jej wpływ jest oczywisty.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy