X
Następny artykuł dla ciebie

Aby się czegoś nauczyć, wyjdź poza własną strefę komfortu

Andy Molinsky

Musisz publicznie wystąpić, a czujesz, że nogi się pod tobą uginają. Zależy ci na poszerzeniu sieci kontaktów zawodowych, ale masz problem z odezwaniem się do nieznajomych. Podczas prowadzenia spotkań, chcesz wzmocnić swoją pozycję, ale obawiasz się, że powiesz coś nie tak. Takie sytuacje – istotne z zawodowego punktu widzenia, lecz budzące lęk – występują niestety powszechnie. Najprostszą reakcją jest taktyka unikania i pozostawanie w strefie komfortu. Kto bowiem chce się stresować, kiedy nie musi?

Problem jednak w tym, że zadania te – choć nieprzyjemne – są konieczne. W miarę jak się rozwijasz i uczysz, wspinając się po szczeblach kariery zawodowej, nieustannie musisz przełamywać wewnętrzne bariery. Bez umiejętności, ale również i bez odwagi, by dokonać skoku na głębszą wodę, możesz przeoczyć nadarzające się szanse awansu. Jak budując swoją karierę, przestać unikać nieprzyjemnych, ale korzystnych zawodowo zadań?

Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.

Z prenumeratą możesz więcej!

Bądź szczery wobec siebie

Czy odrzucając propozycję wystąpienia na dużej konferencji branżowej, robisz to z braku czasu czy dlatego, że onieśmielają cię wyjście na forum i prezentacja na scenie? A kiedy nie konfrontujesz się z pracownikiem, który podkopuje twoją pozycję, czy powodem tego jest przekonanie, że w końcu przestanie to robić, czy też lęk przed konfliktem? Zrób listę wymówek, z których zwykle korzystasz, aby uniknąć sytuacji wykraczających poza twoją strefę komfortu, i zastanów się, czy faktycznie są uzasadnione. Czy, gdyby ktoś inny w taki sposób usprawiedliwiał swoje zachowanie, potraktowałbyś je jako wymówkę, czy uzasadniony powód odmowy? Odpowiedź nie zawsze jest jasna, jednak nie uda ci się przezwyciężyć inercji, jeśli wcześniej szczerze nie określisz swoich motywów.

Szukaj okazji do wychodzenia ze strefy komfortu

Mało kto dobrze radzi sobie w każdej trudnej sytuacji zawodowej. Możesz mieć kłopot z prowadzeniem niezobowiązującej rozmowy, ale łatwiej ci idzie z tematami, które dobrze znasz. Albo też możesz mieć trudności z budowaniem sieci kontaktów, z wyjątkiem sytuacji, kiedy masz do czynienia z niewielką grupą osób.

Zdaj sobie sprawę z własnych możliwości oraz je wykorzystaj – nie tłumacz zróżnicowania między tymi sytuacjami przypadkowością. Od wielu lat pracuję z ludźmi, którzy mają kłopoty z wyjściem poza własną strefę komfortu w pracy i w życiu osobistym i wiem, że często mamy znacznie większe pole do manewru, niż nam się zdaje, aby sprawić, by zadania te stały się mniej odstręczające. Często udaje się po prostu zmodyfikować sposób działania i sprawić, że staje się on łatwiejszy do przyjęcia dzięki zmianom, które minimalizują poczucie dyskomfortu. Na przykład jeśli onieśmiela cię prowadzenie rozmów w gwarnym, pełnym ludzi miejscu, znajdź miejsce na uboczu lub wyjdź na korytarz, aby porozmawiać. Jeśli nienawidzisz wystąpień publicznych oraz udziału w imprezach networkingowych, ale nieco swobodniej czujesz się w mniejszym gronie, szukaj okazji do występowania przed małymi grupami lub umawiaj się na bardziej kameralne spotkania przy kawie z osobami, z którymi chcesz nawiązać kontakt.

Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów »

Decyzje doskonałe 

Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów.
Sięgnij po przewodnik myślenia zintegrowanego dla przywódców – bestseller „Wall Street Journal” i najlepszą książkę biznesowa według The Glob and Mail. To bezcenne źródło praktycznych wskazówek dla każdej osoby, która chce podejmować lepsze decyzje w życiu i biznesie!

Skocz na głębszą wodę

Aby wychodzić poza własną strefę komfortu, musisz to praktykować, nawet jeśli źle się z tym czujesz. Zastosuj mechanizmy, które zmuszą cię do skoku na głębszą wodę, a być może przekonasz się, że nie było to tak straszne, jak ci się początkowo wydawało.

Sam nigdy nie lubiłem przemówień publicznych. Na studiach zapisałem się na kurs wystąpień, a wykładowca kazał nam przemawiać na każdych zajęciach z wykorzystaniem notatek. Następnie na trzecim lub czwartym spotkaniu kazał nam odłożyć notatki i improwizować wystąpienie. Byłem przerażony, podobnie jak pozostali uczestnicy kursu. To był jednak dobry pomysł. Okazało się nawet, że przemawianie bez notatek było znacznie skuteczniejsze, dzięki czemu moje wystąpienie odebrano jako bardziej autentyczne. Prawdopodobnie jednak bez mechanizmu zmuszającego mnie do działania nigdy nie zdobyłbym się na odwagę, aby wystąpić przed szeroką publicznością.

Zacznij od niewielkich kroków. Zamiast decydować się od razu na przemówienie podczas konferencji branżowej zapisz się na kurs wystąpień. Zamiast przemawiać przed zarządem, gronem kolegów na wyższych stanowiskach zacznij od publicznych rozmów w mniejszym gronie współpracowników, aby zobaczyć, jakie to uczucie. A kiedy już zdecydujesz się na zrobienie tego najważniejszego kroku, zaangażuj bliską sobie osobę, aby cię wsparła i zachęciła do zmierzenia się z trudnym wyzwaniem.

Możesz popełniać błędy, nie ma w tym nic złego. W istocie to jedyny sposób, aby się czegoś nauczyć, szczególnie jeśli przyjmiesz, że pomyłki stanowią nieuchronny, a w istocie konieczny element procesu uczenia się. Ostatecznie, nawet jeśli odczuwasz bezsilność, znajdując się poza własną strefą komfortu, masz większą moc niż sądzisz. Dlatego ją wypróbuj! Szczerze spójrz na siebie, dostosuj własne zachowanie i skocz na głęboką wodę. Odczujesz satysfakcję, dając sobie okazję do rozwoju, nauki oraz poszerzenia repertuaru umiejętności zawodowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak ciągle się rozwijać? »

Kiedy ostatni raz nauczyłeś się czegoś nowego? 

Joanna Rubin PL

Ważne jest, aby odpowiedzialność liderów koncentrowała się na wzięciu odpowiedzialności za rozwój swoich pracowników, czyli też ich przekwalifikowanie, oraz na udzieleniu im pomocy w procesie zmian.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy