X
Zdobądź pewne komepetencje w niepewnych czasach
30 szkoleń tematycznych online.
Nawet 5 szkoleń w cenie 1!
87,6% zadowolonych klientów
Kup >>
300 od 59

4 pytania, które musi zadać sobie teraz Unia Europejska

Fernando Fernandez  · 2 min

4 pytania, które musi zadać sobie teraz Unia Europejska

Jedno z  państw członkowskich Unii Europejskiej – po raz pierwszy od jej powstania – postanowiło opuścić jej struktury. Poza katastrofalnymi skutkami, jakie mogą czekać gospodarkę brytyjską w wyniku Brexitu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia głębokiej recesji, niepewna też jest przyszłość Londynu w roli globalnego centrum finansowego – nasuwają się jeszcze cztery istotne pytania, które nie dają spokoju inwestorom i politykom na całym świecie.

Jak będzie wyglądać Europa?

Z pierwszym pytaniem wiążą się zagrożenia zarówno polityczne, jak i ekonomiczne. Unia Europejska jest fundamentalnym składnikiem porządku instytucyjnego ustanowionego po drugiej wojnie światowej. Unia bez wątpienia odgrywała niezwykle istotną rolę w kształtowaniu pokoju, stabilizacji i wzrostu, co wyrastało z jej ekonomicznej niezależności, otwartych rynków i międzynarodowej współpracy.

Teraz jednak istnieje możliwość, że postawy nacjonalistyczne, izolacjonistyczne i konfrontacyjne doprowadzą do zmian dotychczasowego porządku na świecie. Brexit może okazać się dopiero forpocztą dalszych zmian. Przed Europą faktycznie stoi poważne wyzwanie związane z uporaniem się z konsekwencjami globalizacji i utratą swojej wyjątkowej roli. Antysystemowe partie święcą sukcesy wyborcze w całej Europie, począwszy od państw wydawałoby się stabilnych i pomyślnie rozwijających się, jak Niemcy czy Holandia, po kraje borykające się z trudnościami gospodarczymi, jak Włochy czy Hiszpania. W tym kontekście istnieje wielu kandydatów, którzy mogli również być zainteresowani opuszczeniem UE. Do tego wszystkiego należy jeszcze wspomnieć o Ameryce, która sama boryka się z własnymi problemami eskalacji populizmu i nastrojów izolacjonistycznych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy UE ma sens? »

Unia Europejska: nieudany eksperyment 

Bill Lee

W Wall Street Journal niedawno pisano, że ten polityczno-gospodarczy konglomerat 17 europejskich państw jest „najsłabszym ogniwem" globalnej gospodarki...

Czy przetrwa wspólna waluta?

Choć Wielka Brytania nie posługiwała się euro, pozycja tej waluty dodatkowo osłabła w związku z niedawnym brytyjskim wyborem. Brexit otwiera na nowo możliwość rozpadu strefy euro, zwracając uwagę na utratę suwerenności, jaka wiąże się z uczestnictwem w Europejskiej Unii Walutowej (EMU), oraz wynikającymi z niej ograniczeniami, w tym swobodnego kształtowania polityki monetarnej czy fiskalnej. W obecnym klimacie politycznym, w którym liderzy Francji i Niemiec muszą mocno zabiegać o popularność, trudno wyobrazić sobie wznowienie wysiłków na rzecz pogłębiania gospodarczej i politycznej integracji w łonie EMU. A bez tego pogłębienia wątpliwości rynku na temat stabilności i przyszłości euro mogą jedynie wzrosnąć.

Idea „Europy dwóch prędkości” jest śmiertelnie niebezpieczna dla możliwości odrodzenia gospodarczego w Europie oraz rozwoju państw peryferyjnych, gdzie wszelkie wątpliwości związane z kontynuacją wsparcia udzielanego przez Europejski Bank Centralny – i ostateczne rozwiązanie kryzysu zadłużenia poprzez fiskalną ochronę strefy euro – mogą jedynie przynieść kolejne kłopoty.

Czy obecna niepewność przełoży się na zahamowanie łagodnego dotychczas odbicia gospodarczego?

Krótka odpowiedź brzmi tak. Brexit uprawdopodobnia widmo recesji w Wielkiej Brytanii i Europie. Dwuletni okres na wynegocjowanie nowego porozumienia z wychodzącym krajem członkowskim, o którym mówi art. 50 Traktatu europejskiego, nie robi rynkom finansowym żadnej różnicy. Nie będą czekali, aż liderzy państw europejskich na coś się zdecydują – jak można było się przekonać w zeszły piątek, kiedy giełdy w krajach peryferyjnych zanotowały spadki większe niż w czasie kryzysu z 2008 roku. Nadzieje na to, że tego rodzaju niepewność nie dotknie gospodarki amerykańskiej czy globalnej, to czysta fikcja; ostatecznie Unia Europejska odpowiada za jedną trzecią światowego PKB.

Jeżeli czeka nas recesja , co mogą zrobić o soby odpowiedzialne za politykę?

Banki centralne na całym świecie przyglądają się pilnie rozwojowi wydarzeń i przygotowali już swoje narzędzia polityczne – swapy, płynność, dalsze luzowanie polityki pieniężnej – które są gotowe do wdrożenia. Całkiem prawdopodobne jest również to, że Bank Rezerwy Federalnej zawiesi podwyżkę stóp procentowych.

Wpływ polityki monetarnej na bieżący rozwój wypadków może być jednak ograniczony. Problem jest natury politycznej, niepewność wynika wprost z uwarunkowań politycznych i takie też muszą być rozwiązania. Odkładanie w czasie trudnych wyborów to nie jest dobra strategia na przyszłość.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy