X
Zdobądź pewne komepetencje w niepewnych czasach
30 szkoleń tematycznych online.
Nawet 5 szkoleń w cenie 1!
87,6% zadowolonych klientów
Kup >>
300 od 59

2 listy, na które powinieneś spojrzeć każdego ranka

Peter Bregman  · 4 min

2 listy, na które powinieneś spojrzeć każdego ranka

Śpieszyłem się na spotkanie z prezesem pewnej spółki technologicznej. Byłem już spóźniony, więc postanowiłem uprzedzić go o tym emailem, który właśnie pisałem na moim iPhonie, kiedy wszedłem do windy w ich biurowcu. Aż do szóstego piętra byłem wciąż skupiony na pisaniu. Kiedy winda zatrzymała się, nie podnosząc wzroku, wyszedłem, nadal wpisując kolejne litery. Wtedy usłyszałem za plecami głos: „To nie to piętro”. Obejrzałem się na mężczyznę za mną, który trzymał dla mnie drzwi windy, bym się mógł wrócić. Był to mój prezes - i był bardzo rozbawiony. Cały ten czas jechałem z nim w windzie. „Mam cię”, powiedział.

Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.

Z prenumeratą możesz więcej!

Świat gna do przodu z ogromną prędkością i jeszcze pewnie przyspieszy. Podobnie jest ze zmianami w technologiach czy przepływie informacji. Coraz mniej mamy czasu na poznanie ich, refleksję i reakcję. Niedawno moja znajoma podjęła pracę jako dyrektor ds. kształcenia i rozwoju w pewnym banku inwestycyjnym średniej wielkości. Pierwszego dnia, kiedy przyszła do pracy, włączyła komputer, zalogowała się i zobaczyła, że w skrzynce mailingowej oczekuje na nią 385 wiadomości.

Staramy się więc przyspieszyć, by dotrzymać kroku zachodzącym dokoła zmianom. Siedzimy w pracy aż do 3 nad ranem, starając się odpisać na wszystkie e‑maile. Siedzimy na Twitterze, Facebooku czy Linked‑In. Przeglądamy witryny informacyjne, żeby być na bieżąco. „Ślinimy” się za każdym razem, kiedy usłyszymy sygnał nadejścia nowej wiadomości.

Ale to błąd. Nie da się uniknąć szybkości, z jaką przychodzą do nas informacje (a będzie jeszcze gorzej). Próby odbierania wszystkiego, co do nas przychodzi, przynoszą efekty przeciwne od zamierzonych. Im szybciej docierają do nas informacje, tym bardziej potrzebujemy świadomej selekcji. W przeciwnym razie będziemy jak niesione wiatrem ziarnka piasku, które giną nie wiadomo gdzie. Dziś, jak nigdy dotąd, musimy postawić sobie szlaban i świadomie pilnować tego, co dla nas ważne.

Umiejętność powiedzenia „nie” nigdy wcześniej nie była tak ważna jak dziś. Nie, nie przeczytam tego artykułu. Nie, nie przeczytam tego maila. Nie, nie odbiorę tego telefonu. Nie, nie pozostanę na całym spotkaniu.

Jak wykorzystać „personal branding”? »

KOMPENDIUM: Jak dobrze zarządzać swoją karierą 

Co sprawia, że jedni profesjonaliści bez problemu pną się po szczeblach kariery, zajmując kolejne wymarzone przez siebie stanowiska, a inni muszą dwoić się i troić, by osiągnąć założony wcześniej cel? Odpowiedź jest prosta: ci pierwsi świadomie kształtują swoją karierę (lub mają niewiarygodne szczęście). Chcesz wiedzieć, jak to robić? Podpowiemy Ci!

Nie jest to łatwe, może dlatego że po prostu przypuszczamy, że kolejna informacja może okazać się kluczową dla naszego sukcesu. Ale nasz sukces zależy od czegoś innego - od naszej gotowości do rezygnacji z niektórych informacji. Próba koncentracji na nich wszystkich jest już zagrożeniem samym w sobie. Wypalamy się. Tracimy orientację, robimy się nerwowi, łatwo nas wyprowadzić z równowagi. I możemy nie zauważyć prezesa, który stoi w windzie tuż obok nas.

Badając przyczyny wypadków drogowych, pracownicy Virginia Tech Transportation Institute zamontowali w samochodach kamery, by dowiedzieć się, co dzieje się na kilka sekund przed wypadkiem. Okazało się, że w 80% przypadków na 3 sekundy przed kolizją kierowcy byli czymś rozproszeni. Innymi słowy byli zdekoncentrowani - wybierali numer w telefonie, zmieniali stację radiową, gryźli kanapkę, albo czytali smsa - i nie zauważyli, że na drodze coś się zmieniło. Wtedy właśnie dochodziło do wypadku.

Świat szybko się zmienia, jeżeli więc nie zachowamy odpowiedniej uważności i nie będziemy opierać się czynnikom, które nas dekoncentrują - co jest niełatwe, bo są absorbujące - wtedy rośnie prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak.

Nadeszła pora, by się na chwilę zatrzymać, ustalić priorytety i się na nich skoncentrować. Stwórzcie dwie listy:

Lista nr 1: Lista rzeczy, na których należy się skoncentrować (droga przed nami)

Co chcesz osiągnąć? Co sprawia, że jesteś szczęśliwy? Co jest dla ciebie ważne? Zagospodaruj swój czas tak, by móc to realizować. Czas jest naszym jedynym ograniczeniem, niezależnie jak bardzo byś się nie starał, to nie jesteś w stanie pracować 25 godzin na dobę 8 dni w tygodniu.

Lista nr 2: Lista rzeczy, które można zignorować (przeszkadzajki)

Chcąc mądrze wykorzystywać czas, trzeba odpowiedzieć sobie na cztery równie ważne acz często pomijane pytania, które się wzajemnie uzupełniają: czego nie chcesz osiągnąć? Co nie przysparza ci szczęścia? Co nie jest dla ciebie ważne? Co ci przeszkadza?

Niektórzy dysponują już listą nr 1. Za to bardzo niewielu stworzyło listę nr 2. Biorąc jednak pod uwagę, jak łatwo pozwalamy się zdekoncentrować i jak wiele rzeczy nas obecnie rozprasza, lista nr 2 staje się dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Liderzy, którzy w przyszłości będą święcić sukcesy, znają odpowiedzi na te pytania i za każdym razem, kiedy coś wymaga ich uwagi, pytają się, czy im to pomoże, czy też zaszkodzi.

Oznacza to, że ułożenie tych list nie jest działaniem jednorazowym, po wykonaniu którego można je zamknąć do szuflady. Te dwie listy to przepis na każdy dzień. Przeglądaj je codziennie rano, stawiając sobie pytania: Jaki jest plan na dziś? Na co poświęcę mój czas? W jaki sposób pogłębi to moją koncentrację na rzeczach, które są dla mnie ważne? Co może mnie zdekoncentrować? Następnie zbierz się w sobie i zacznij postępować zgodnie z odpowiedziami, dokonuj wyborów, nie wszystkim to się musi podobać.

Jak nie dać się zaskoczyć?

Prezes, po tym jak zaskoczył mnie w windzie, opowiedział mi o zebraniu, z którego właśnie wracał. Było to spotkanie finalistów konkursu, osób nominowanych do tytułu „Przedsiębiorcy roku”, do których się zaliczał. Było to dla niego ważne wydarzenie - jak dla każdego, kto aspirował do tego tytułu (byli obecni wszyscy jurorzy) - przed wejściem na salę postanowił więc, że: (1) skoncentruje się jedynie na spotkaniu; i (2) nie będzie sprawdzał swojej komórki.

Zaskoczyło go to, że był jedynym, który nie był „przyklejony” do telefonu. Czyżby pozostałym prezesom nie zależało na tym tytule? Czy ich firmy były od nich aż tak uzależnione, że nie mogli być poza zasięgiem nawet przez godzinę? Czy nie należałoby poinformować o tym jurorów?

W trakcie tej godziny liczyła się tylko jedna rzecz i tylko jeden prezes wykazał się zachowaniem, które licowało powagą chwili, który wiedział na czym się skoncentrować, a co zignorować. Niezależnie czy zdobędzie ten tytuł czy nie, on już wygrał.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak planujesz swój dzień? »

Czy jesteś dumny z tego, jak spędzasz czas? 

Elizabeth Grace Saunders

W jaki sposób spędzasz czas? Jakie czynności zabierają ci go najwięcej? Z czego, w pierwszej kolejności, powinieneś zrezygnować?

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy