X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Twoje pierwsze zadanie, które wiąże się z kierowaniem pracą innych ludzi, to również twój pierwszy egzamin z przywództwa. Większość świeżo upieczonych menedżerów go oblewa, ponieważ wierzy w mity o roli szefa, które z rzeczywistością mają niewiele wspólnego.

Nawet dla najbardziej utalentowanych osób proces stawania się przywódcą jest trudną, choć satysfakcjonującą drogą ustawicznego kształcenia się i rozwoju. Do pierwszego egzaminu na tej drodze podchodzimy już w chwili otrzymania awansu na menedżera. I chociaż ma on fundamentalne znaczenie, często umyka naszej uwadze. To wielka szkoda, ponieważ pomyślne przeprowadzenie próby wejścia w rolę menedżera jest ogromnie ważne zarówno dla samego zainteresowanego, jak i dla całej firmy.

Doświadczenia zdobyte na pierwszym kierowniczym stanowisku odciskają niezatarte piętno na dalszej karierze menedżera. Jeszcze wiele lat później liderzy wspominają te pierwsze miesiące jako czas przełomowych przeżyć, które ukształtowały ich osobistą filozofię i styl przywództwa. Nie zawsze w sposób pozytywny. Czasem te wczesne doświadczenia ważą na dalszej karierze menedżerów i utrudniają ją. A przecież firmy ponoszą znaczące koszty, zarówno w wymiarze finansowym, jak i ludzkim, ilekroć początkujący lider, który swój awans zawdzięcza kwalifikacjom i osiąganym indywidualnie wynikom, nie potrafi sprostać obowiązkom przywódcy.

Zanim przeczytasz pozostałą część artykułu...

Polecamy ci receptę na to, jak zdobyć i utrzymać nowe, odpowiedzialne stanowisko kierownicze! Już teraz bądź przygotowany na nadchodzący sukces. Sprawdź PAKIET START MENEDŻERA: krok 2. Poradnik początkującego menedżera »

Porażki młodych menedżerów nie są niczym zaskakującym, jeśli weźmiemy pod uwagę stopień trudności tej przemiany zawodowej. Wystarczy zapytać jakiegokolwiek młodego menedżera albo – jeszcze lepiej – doświadczonego dyrektora, jak się czuł w pierwszych dniach bycia szefem. Przy odrobinie szczerości przyzna być może, że początkowo czuł się całkowicie zdezorientowany i że często towarzyszyło mu przytłaczające uczucie zagubienia i konsternacji, którego zupełnie się nie spodziewał. Wydawało mu się, że nikt nie jest w stanie udźwignąć ciężaru, który wraz z awansem spadł na jego barki. I niezależnie od zakresu formalnych kompetencji jego nowa rola wydawała się nie mieć wiele wspólnego z przywództwem.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 98% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy