X
Następny artykuł dla ciebie

Ten artykuł dostępny jest także w wersji audio. Zaloguj się lub zostań prenumeratorem i słuchaj bez ograniczeń!

W dobie wszechobecnego szumu informacyjnego trudno jest zidentyfikować praktyki, które rzeczywiście przyczyniają się do wzrostu biznesu. Dlatego wiele działań marketingowych wcale nie opiera się na rzetelnych podstawach, ale na intuicji i próbach, które często bywają dość kosztowne.

O skutecznym pozyskiwaniu klientów i budowaniu ich lojalności dzięki praktykom o naukowo potwierdzonej skuteczności opowiada Byron Sharp, autor bestsellera How Brands Grow: What Marketers Don’t Know, uznanego w 2015 roku za jedną z najbardziej wpływowych publikacji na temat marketingu.

Zmienne otoczenie rynkowe skłania przedsiębiorców do modyfikacji dotychczasowego podejścia do marketingu. Pojawiają się nowe trendy, wśród których coraz częściej słyszymy o podejściu nazywanym marketingiem opartym na dowodach (evidence‑based marketing). Czym to podejście różni się od tradycyjnego marketingu?

Rzeczywiście, marketing się zmienia, najczęściej mówi się o tym w kontekście zmian technologicznych i społecznych. Uważam, że za jakiś czas coraz mniej będzie się rozprawiać o rewolucji cyfrowej, za to coraz częściej o tym, że zaczęliśmy opierać przekaz marketingowy na dowodach. To samo działo się w medycynie w epoce wiktoriańskiej. Pojawiły się nowe technologie, takie jak silniki parowe. Prawdziwy przełom polegał jednak na tym, że porzucono praktykę tradycyjną (od tysięcy lat opartą na anegdotach i wierzeniach) na rzecz praktyki opartej na pracy naukowej i zrozumieniu mechanizmów rządzących działaniem ludzkiego organizmu. Teraz podobne zjawisko obserwujemy w marketingu. Ta rewolucja jest znacznie cichsza niż choćby rewolucja w nowych mediach, ale też dużo ważniejsza, gdyż marketing coraz bardziej opiera się na nauce, a nie tylko na danych, które często stanowią szum informacyjny i bez podstawy w postaci hipotezy naukowej, którą można sprawdzić, są bezużyteczne.

Stałe zwiększanie sprzedaży i skuteczności działań marketingowych to priorytet w każdej ambitnej firmie. »

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy