X
Następny artykuł dla Ciebie

Zmiany zachodzące na rynku pracy zmuszają pracodawców do coraz większej rywalizacji o pracowników i tworzenia jak najlepszych warunków w miejscu pracy. Potrzebę coraz silniejszej koncentracji na zasobach ludzkich uzasadnia raport Deloitte Global Human Capital Trends 2019, którego autorzy podkreślają, że nowe realia społeczne, polityczne i gospodarcze wymagają od firm postawienia pracowników w centrum strategii biznesowej.

Z raportu wynika, że prowadzenie firmy odpowiedzialnej w dobie gospodarki 4.0 jest oparte na pięciu zasadach, które obejmują: cel i sens, etykę i uczciwość, rozwój i pasję, współpracę i więzi osobiste oraz przejrzystość i otwartość. Autorzy badania postawili menedżerom wyższego i średniego szczebla pytanie, jak wprowadzić te zasady, aby zapewnić ich skuteczność. Na bazie zebranych odpowiedzi wyodrębnili 10 trendów podzielonych na trzy kategorie, które będą kształtowały biznes w najbliższych latach.

Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.

Z prenumeratą możesz więcej!

Przyszłość pracowników

1. Alternatywne formy zatrudnienia

Przez wiele lat umowy‑zlecenia, samozatrudnienie czy umowy o dzieło uznawano za rozwiązania „alternatywne”, które miały uzupełniać rozwiązanie podstawowe, czyli zatrudnienie etatowe. Dziś ten segment rynku pracy staje się coraz ważniejszy, zwłaszcza że liczba wykwalifikowanych pracowników się kurczy. To zmusza firmy do bardziej elastycznego podejścia do form zatrudnienia i uwzględniania różnych modeli kadrowych, które umożliwiają realizację planów rozwoju. Obecnie kształtują się dobre praktyki związane z projektowaniem alternatywnych form pracy i ich strategicznym wykorzystaniem.

...

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rewolucja przemysłowa doprowadziła do automatyzacji wielu czynności »

Koniec epoki menedżerów średniego szczebla 

Lynda Gratton

Zmienił się sposób, w jaki pracujemy. Klasyczna rola menedżera średniego szczebla niedługo straci rację bytu.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy