X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Wspaniały, powtarzalny model biznesowy

PREMIUM

(Nr 113-114, lipiec - sierpień 2012)

James Allen, Chris Zook  · 13 min

Im firma mocniej się wyróżnia, tym większa jest jej przewaga konkurencyjna. Jednak wyróżniki znikają wraz z upływem czasu: generowany przez nie rozwój prowadzi do złożoności, a złożone firmy zazwyczaj zapominają, w czym są dobre. Często próbują szybko i dramatycznie wymyślić od nowa całe modele biznesowe.

Zdaniem autorów takie postępowanie rzadko kiedy jest słuszne. Dobre firmy rozwijają się dzięki temu, że powielają swoje najważniejsze wyróżniki w nowych kontekstach i przekształcają źródła odrębności w procedury, zachowania i systemy działań, które wszyscy pracownicy potrafią zrozumieć i powielać. Wyraźne wyróżnianie się zapewnia trwałe zyski tylko wtedy, gdy znajduje wsparcie w prostych, niepodważalnych zasadach i w prężnych systemach uczenia się, dzięki którym usprawnianie działań w skali całej firmy odbywa się nieustannie.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 98% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy