X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Używanie i nadużywanie wpływów

PREMIUM

(Nr 146, kwiecień 2015)

Robert B. Cialdini  · 11 min

Używanie i nadużywanie wpływów

ROBERT CIALDINI, naukowiec uważany za autorytet w dziedzinie badań nad mechanizmami wywierania wpływu, zainteresował się tą tematyką, ponieważ dostrzegł, jak łatwo przychodzi niektórym ludziom przekraczanie granic etycznego postępowania, posługiwanie się manipulacją czy nawet wykorzystywanie innych.

W książce pod tytułem Influence wydanej w 2001 roku (wydanie polskie: Wywieranie wpływu na ludzi, GWP, 2013) opisuje sześć zasad rządzących tą sztuką. W bardzo przekonujący sposób opowiada w niej również o zagrożeniach, jakie niosą techniki perswazji stosowane przez ludzi o złych zamiarach. Natomiast jego bestsellerowy artykuł „Harnessing the Science of Persuasion”, opublikowany na łamach HBR w tym samym roku („Jak wykorzystać naukowe zasady perswazji”, HBRP, sierpień 2004), dotyczył pozytywnej strony tego zjawiska, a mianowicie jak menedżerowie mogą stosować techniki perswazji, by skuteczniej zarządzać organizacjami.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy