X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Szybkie sukcesy powodują nadmierną pewność siebie

(Nr 195, maj 2019)

1 min

Zbytnia pewność siebie może stanowić problem. Nowe badanie pokazuje, jak ta cecha rozwija się u ludzi.

W eksperymencie polegającym na stawianiu diagnoz medycznych uczestnicy nieposiadający doświadczenia na początku wykazywali bardzo małą pewność siebie, ale wystarczyło kilka szybkich sukcesów, aby zaczęli uważać się za większych ekspertów, niż wskazywały na to ich diagnozy. Badacze nazywają to zjawisko „bańką początkujących” (beginner’s buble). Poniższy wykres pokazuje, jak szybko przekonanie uczestników o trafności własnych diagnoz przewyższyło ich faktyczne umiejętności.

Szybkie sukcesy powodują nadmierną pewność siebie

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wzmacniać pracowników, by byli bardziej pewni siebie?»

Jak kierować pracownikiem, któremu brakuje pewności siebie 

Rebecca Knight

Brak pewności siebie utrudnia pracownikom osiąganie najlepszych wyników. Jak więc można pomóc im w realizacji zadań?

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy